Димитров и Пиронкова с победи в първия кръг на "Аустрелиън Оупън"

Българските представители на Откритото първенство на Австралия започнаха отлично участието си с победи срещу сериозни противници в първия кръг.

Особено впечатляваща е победата на преминалия през квалификациите на турнира 19-годишен Григор Димитров, който разгроми 38-ия в световната ранглиста руснак, играещ за Казахстан Андрей Голобьов само за час и 33 минути, като даде на съперника си само 7 гейма - 6:1, 6:4, 6:2.

Победата на Димитров е забележителна по няколко причини. Първо с нея младият българин със сигурност влиза стабилно сред първите 100 най-добри тенисисти на света.

Освен това обаче това е първа победа в основната схема на турнир от големия шлем за Григор Димитров и първа победа за целия български мъжки тенис на такова ниво. Досега единствено Орлин Станойчев е стигал до основната схема на "Аустрелиън Оупън" преди 11 години, но загуби в първия кръг.

Така Димитров вече е най-успешният български тенисист за всички времена.

Във втория кръг на турнира той ще срещне 19-тия в схемата Станислас Вавринка от Швейцария, победил с 3:0 (7:6, 6:4, 6:4) сета Теймураз Габашвили от Русия. На последните игри в Пекин Вавринка спечели олимпийската титла при двойките заедно със знаменития си сънародник Роджър Федерер.

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова, която 32-ра в схемата на турнира, победи трудно 105-тата в световната ранглиста французойка Полин Парментие с 2:1 сета (6:4, 3:6, 6:3) за час и 53 минути.

От шест участия в Мелбърн досега Пиронкова пет прескача първия кръг, включително през последните четири години.

Във втория кръг тя ще играе срещу румънката Моника Никулеску, отстранила с 2:0 сета (6:0, 6:3) Тимея Бачински от Швейцария. Пиронкова и Бачински са връстнички на по 23 години и досега са се срещали три пъти на корта. Пиронкова спечели последните им два мача през 2008 и 2009 година.