Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дипломатическите инциденти стават поради липса на удачни анализи в МВнР

Отсъства необходимият политически речник, за да не се стига до нелепи спорове, смята историкът Стефан Дечев

19 коментара
Стефан Дечев

Дипломатическите инциденти с балканските лидери в последно време се дължат на липсата на "много удачни анализи на ситуацията" във Външно министерство, смята историкът Стефан Дечев.

Според него все още не е изработен необходимият политически речник, който да използваме на подобно равнище, за да не се стига до такива нелепи спорове.

В последните десетина дни премиерът Бойко Борисов стана герой на два дипломатически скандала с балкански привкус. Първо той бе срязан остро от сръбския външен министър Ивица Дечев заради негово изказване за Косово, а после македонският премиер Зоран Заев реагира, тъй като Борисов използва термина "северномакедонец"

"Не мисля, че се случва нещо чак толкова драматично. Първо, не мисля че това, което е направил премиерът Бойко Борисов, по време на изявлението в кулоарите на срещата на процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа в Сараево, е било преднамерено. Не смятам също, че то е и фатално. Що се отнася до изявлението на македонския премиер Зоран Заев, ако го прочетем внимателно, там се казва, че нотата ще бъде изпратена до България, за да може да се поправи. Следващото изречение гласи: "Понякога дори и у нас се правят грешки“. Тоест, в случая, има едно признание, че подобни грешки се правят, има в република Северна Македония“, коментира Стефан Дечев пред БНР.

Заев съобщи, че готви нота до България, след като българския му колега нарече президентът Стево Пендаровски " северномакедонски политик". Този термин противоречи на Преспанското споразумение между Македония и Гърция, което регламентира употребата на Северна Македония.

"Това, което се случва, е наместване на политическия речник след сключването на Преспанското споразумение. Там нещата са доста сложни. От една страна, държавата е Република Северна Македония, някои от нейните институции се водят като институции на Северна Македония, но и съгласно Преспанското споразумение, ние имаме македонска нация, македонски език, македонска музика, македонска литература", обясни Дечев

По думите му премиерът Заев, президентът Пендаровски и външният министър Никола Димитров са подложени на "огромен вътрешнополитически натиск“ за всичко, което се случва във външната политика на страната след подписването през 2017-та година на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България и Преспанското споразумение с Гърция, довело до промяна на името на републиката.

Дечев коментира и напрежението със Сърбия.

"Съвършено ясно е, че България няма да промени тепърва своята позиция по отношение на Косово - една държава, която тя е признала. От друга страна не може в никакъв случаи да става въпрос за някакви сделки по отношение на "Гоце Делчев е българин, но вие пък променете политиката за Косово“, каза историкът.

Борисов обяви, че очаква лично извинение от сръбския външен министър Ивица Дачич, който си позволи остър тон към него миналата седмица.

Все пак Дачич обясни, цитиран от българското външно министерство, че не е разбрал правилно думите на премиера за Косово. Самият той обаче публично не се е извинявал.

Причина за напрежението стана коментар на Борисов, че очаква новият представител на ЕС по външна политика испанеца Жозеп Борел да не защитава националната политика на Испания за Косово. Испания е една от малкото страни в ЕС, които все още не са признали независимостта на новата балканска държава.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #19

    Гледах интервюто на Стефан Дечев в предаването на Коритаров "Свободна зона" по ТВ Европа. Явно той има задачата да бъде балансьор в "историческите" ни спорове с новородената държавицс Република Македония. Има неща, с които бих се съгласил. Например с факта, че с попадането след Балканските войни на македонските българи под сръбска и гръцка окупация, те са подложени на постепенно отродяване. Но има и неща, с които не мога да се съгладя. Например, че по време на Втората българска държава и феодалното

  2. Обектив
    #18
    Отговор на коментар #13

    Малко трудно МВнР би могло да прецизира терминологията на Балкански държави с перманентно еволюиращ статут и с тежки политически комплекси. Коя терминология, например, би била коректна за РСМ - тази, която е дефинирана в Договара им за добросъседство с България ли или в Договора им с Гърция ? Защото в Договора им с нас не се използва термина "македонски език". А що се отнася до случая с Дачич, Стефан Дечев го интерпретира твърде некоректно. Първо, Борисов не прави коментар, а отговаря на журналистически

  3. Обектив
    #17

    Така се получава с изкуствените политически творения. За да угодим на сърбомакедонските потомци на българите, аз предлагам те да бъдат титуловани сърбомакедонски албано-българи, а политиците им да бъдат титуловани Преспанско- гъркославянофински политици.

  4. Ianko74
    #16

    Тоя е на хранилка при Сорос. На една дума не му вярвам. Отделно, че е с доста отблъскващ външен вид.

  5. Дядо ми Петър
    #15

    Не бе, шефе! Какви анализи, какви пет лева? Не виждаш ли, че нашиОт бълва изцепки и идиотщини при всяко отваряне на устата си? Важното е да е заграден от камерите на пикливите журналистки от продажните ни медии.

  6. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #14
  7. Обектив
    #13

    Първо това доцент че да се научи да използва български епитети вместо руски от сорта УДАЧЕН. Второ, без грам пристрастие твърдя, че Борисов не е направил гаф в нито един от двата случая. Той не употреби думата СЕВЕРНОМКЕДОНЦИ. А според българския правоговор ПРЕЗИДЕНТ На СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ е равнозначно на СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ ПРЕЗИДЕНТ.

  8. Коментарът е изтрит в 23:49 на 12 юли 2019 от автора.
    #12
  9. fantom
    #11

    Относно "северномакедонския политик" Заев. Та той си е политик от Северна Македония с всичките си недостатъци. Преспанското споразумение е между Гърция и Северна Македония и не е задължително всички останали държави да спазват вътрешните им договорки. Вероятно Заев очаква да го назоват "политик на всички македонци" за всички времена от Ал. Македонски насам. И не може преспанското споразумение да налага на всички дътжави да признават съществуването на македонски език.

  10. fantom
    #10

    Не разбрах кой е "Ивица Дечев". Мнението на Стефан Дечев обаче за мен е некомпетентно, както е ставало и друг път. Тонът на Бойко Борисов си беше съвсем нормален. Ненормално е Ивица Дачич да крещи хамалски: Бойко, писна ми! Това Дечев вероятно смята за поличтически речник на високо ниво. След това пък да обяснява, че не бил разбрал какво е казал Б.Б. и че Б>Б> не е казал това, което е разбрал и т.н. Това е още по-висок политически разговор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.