Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дистанционно обучение ще има и за детските градини

Задължителната предучилищна за 4-годишните влиза в сила до 2023 г.

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Дистанционната форма на обучение както в училищата, така и в детските градини при въведена в страната извънредна обстановка бе окончателно регламентирана в сряда с промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Първоначално се предвиждаше дистанционното обучение да е само за учениците, но шефката на образователната комисия Милена Дамянова и група депутати предложиха между първо и второ четене новата форма да се провежда при възможност и в детските градини.

Онлайн обучението в забавачките ще е до 30 минути

"Когато поради извънредни обстоятелства присъствието във формите на педагогическо взаимодействие в детските градини и групите за задължително предучилищно образование в училищата е преустановено, след заповед на министъра на образованието и науката педагогическото взаимодействие се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии и с участието на родителите", предвижда приетата разпоредба.

В пленарна зала Ерол Мехмед от ДПС заяви, че партията ще се въздържи при гласуването на предложението заради възрастта на децата в детските градини. По думите му липсва обществен консенсус по темата, тъй като такъв дебат не е проведен.

Милена Дамянова каза, че философията на законопроекта е да дава повече възможности за децата и посочи, че това предложение е било направено от директори на детски градини, които по време на извънредното положение са реализирали проекти за дистанционна форма на обучение в детските градини. Димова добави, че предложението дава възможност учителите да подпомагат обучението на децата. По думите ѝ за тези детски градини, които не могат да го направят, нямат задължение.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че взаимодействието на децата с електронни устройства ще бъде до максимум половин час.

"Ние наистина имаме дебат за ползването на устройствата. Има проучвания, които казват, че децата средно взаимодействат с електронни устройства над четири часа", посочи министърът, и уточни, че изследванията в областта на невробиологията са категорични, че електронните устройства имат негативно въздействие върху интелектуалното развитие на децата. Ние по-скоро трябва да призовем родителите да ограничат достъпа на децата до устройства, каза Вълчев и уточни, че се ангажират да организират и такъв дебат. По думите му тук става въпрос за половин час ефективно педагогическо взаимодействие, а не безразборно гледане на телевизор или друго електронно устройство.

Задължителна предучилищна за 4-годишните до 2023 г.

Народното събрание прие окончателно и задължителното предучилищно образование на 4-годишните деца, което трябва да бъде въведено във всички общини най-късно до 2023 г.

Евдокия Асенова от БСП настоя за отхвърляне на предложението с аргумента, че образователната ни система още не е готова за подобна мярка, предвид недостига на места в детските градини.

От МОН обаче многократно са подчертавали, че задължителното предучилищно образование е най-добрата мярка за привличане на всички деца в образователната система и преодоляване на неравенствата.

Министър Красимир Вълчев заяви, че предучилищната възраст е ключова за детското развитие. Това е периодът, в който в най-голяма степен се формират социалноемоционалните, когнитивните и интелектуалните и най-вече езиковите умения. Тази възраст е още по-критична за децата, чийто майчин език не е български, отбеляза министърът. Всички международни изследвания показват голяма разлика между децата, които са посещавали детска градина в предучилищна възраст и тези, които не са посещавали. Тази разлика е още по-видима за деца, чиито майчин език не е на съответната образователна система, обясни министър Вълчев.

Той бе категоричен, че това е най-важната интеграционна мярка. Такава стъпка по думите му са предприели вече във Франция и Румъния. Министър Вълчев цитира данни от проучване сред началните учители, според което 92% от анкетираните посочват, че има разлика между децата, които са били в детска градина и тези, които не са били.

Принцип на задължителност има във всяка една образователна система и той е необходим, за да гарантира правото на децата, посочи министърът. Правото на децата на образование се гарантира чрез задължение на родителите, допълни той.

Освен това, кабинетът вече гласува 3-годишна национална програма за изграждане на нови детски градини и училища с по 70 млн. лв. разход на година, която се очаква да реши напълно проблемът с недостига на места за 4-годишните в София. До изчистването му за неприетите деца ще има компенсация. Освен това ще бъде разрешено изграждане на детски градини и в съществуващи сгради поради липсата на терени в някои столични райони.

Галя Захариева от ГЕРБ посочи, че становищата на родителски организации и на синдикалните партньори са в подкрепа на предложението за 4-годишните, още повече, че срокът на това предложение е твърде разширен. По думите ѝ, за да може всички общини да се включат, се дава възможност те да създадат необходимите условия до 2023 г.

Депутатът от "Обединени патриоти" Милен Михов заяви, че "днес е един добър ден за българското образование". Над 90 на сто от българските семейства искат и желаят да осигурят посещаване в детска градина на своите деца.

Компенсации за неприетите деца

На второ четене бяха приети и компенсациите за отглеждане и обучение на деца, които са кандидатствали, но не са приети в задължителните предучилищни групи в държавни или общински детски градини и училища.

За ползването на компенсациите, които ще важат за 4, 5 и 6-годишните, няма да има подоходен критерий, но условие за получаването на средствата е детето да е включено в образование, например да е записано в частно учебно заведение.

Парите ще се изплащат на родителя в размер на действително извършените разходи за всеки месец, но не повече от средния размер на средствата, които плаща държавата. Очаква се обезщетението да е в размер около 300 лв. на месец.

Отхвърлено бе предложението на ДПС за безплатни ясли и градини. По думите на Ерол Мехмед мярката би била реална помощ за родителите и реална държавна политика.

Онлайн обучение за учениците по избор

С промените в закона беше регламентирано и обучението в електронна среда в пандемията както по здравословни причини в семейството, така и по избор, но след решение на регионалното управление по образованието. То ще разглежда индивидуалните случаи и ще взима предвид техническата обезпеченост на семейството за онлайн обучение, както и отговорното отношение към образователния процес.

Обучението от разстояние в електронна среда включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване, предвиждат приетите разпоредби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Ха честито! И си харчете мангизите от ковид1984 фондовете на ЕС-зелките със здраве!!!! А народа ДГД!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.