Държавната
комисия по енергийно регулиране ще организира конкурсите за
изграждане на нови енергийни мощности, предвижда новият проектозакон
за енергетиката. Предложението за това какви нови мощности
са необходими ще се прави от министърът на енергетиката и
енергийните ресурси.
Според министър Милко Ковачев, през следващите седмици текстовете на проекта ще бъдат подложени на публично обсъждане, след което ще бъдат съгласувани с другите министерства и ще бъдат одобрени от правителството. Той очаква парламентът да разгледа проектозакона през март т.г.
Ковачев смята, че с новите разпоредби се дава начало на либерализацията на енергийния пазар. Текстовете уреждат регулирането и контрола на дейностите по производство, внос и износ, пренос, транзитен пренос, разпределение и търговия на електрическа енергия, топлинна енергия и природен газ, както и правата и задълженията на лицата, които осъществяват тези дейности.
Енергийната политика на страната ще бъде приоритет на министъра, който ще разработва и внася за приемане от Министерския съвет енергийна стратегия на Република България. Кабинетът ще приема и общ прогнозен енергиен баланс на страната.
Предприятията, които се занимават с добив, преработка и търговия с горива, преобразуване, пренос, разпределение и търговия с енергия ще трябва да правят краткосрочни, средносрочни и дългосрочни прогнози и най-малко веднъж на две години да предоставят на министъра проучвания за рехабилитация и подобряване ефективността на съществуващите производствени мощности и мрежи.
От министерството на енергетиката обясниха, че при приватизационни сделки в лицензията, издавана от ДКЕР, ще бъде подробно разписана инвестиционната програма. Това щяло да позволи да се определи цената, по която ще бъде изкупувана произведената енергия.
С новия закон се сваля границата за купувачи на природен газ, които могат да се договарят пряко за доставка на суровината с фирма-производител, независимо дали е в България. Тя пада от 80 млн. на 25 млн. куб.м годишно потребление на купувача. Според експертите на министерството, на 13 фирми се пада 80% от потреблението на газ у нас.
Законът предвижда възможност битовите абонати на топлофикациите, които регистрират юридическо лице, да получат преференциални цени. Такива се очаквало да бъдат обявени на 1 юли тази година.
Съсобствениците в един блок например могат да се регистрират като юридически лица по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или по Закона за кооперациите. За целта е необходимо те да вземат единодушно решение на общо събрание.
Според експертите на министерството на енергетиката, регистрацията на битовите потребители като юридически лица е в интерес на топлофикационните дружества, защото те ще бъдат облекчени в осъществяването на топлоснабдяването и събирането на сметките, тъй като ще работят с по-малко потребители и фактури.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.