
Все още е рано да се прогнозира увеличението на цената на тока от 1 октомври, но то категорично няма да е шоково, каквито прогнози има заради тежкото състояние в сектора. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев след заседание на регулатора, на което бе обсъден проект за определяне на цените за достъп и пренос през мрежата на "Булгартрансгаз", както и промени в общите условия на доставчика на ток в Югоизточна България ЕВН.
Самият Боев в рамките на дискусиите за определяне на цените на електроенергията от 1 юли 2014 г. допусна възможността през три месеца да се налага вдигане на тарифите, за да се компенсират дефицитите в НЕК от около 3 млрд. лв, половината от които са натрупани заради решения на ДКЕВР в този ѝ и предишни състави.
"Не мисля за никакво увеличение на цената на тока. Като дойде септември, когато видим какво е отражението на правилата, които сме поставили в момента и резултатите, които са налице, тогава ще говоря. Нека да не гадаем, защото опции и варианти винаги има и са все различни", отвърна Боев на журналистически въпрос дали ще има поскъпване на тока от октомври.
По думите му в държавния регулатор винаги са се старали "да работят и отразят нивата, каквито са".
Междувременно стана ясно, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) смята до края на юли да излезе с решение за санкции на трите електроразпределителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и "ЕнергоІПро" за нарушения на Закона за защитата на конкуренцията. Шефът на антимонополния орган Петко Николов обясни пред журналисти, че проверките на тримата оператори на електромрежата у нас са за господстващо положение и споразумения между тях, но не стана ясно какво точно са координирали предприятията помежду си.
Комисията не е разследвала търга за избор на строител на "Южен поток" на българска територия, Комисията не и сезирана от нито една държавна институция по казуса, допълни Николов. След като Европейската комисия разследва случая с газопровода - КЗК, като национален орган, не може да прави паралелно производство, за да не предизвика наказателна процедура срещу България, каза Николов.
Комисията може да се справи с новите, по-кратки срокове за проверки на процедурите за обществени поръчки, смята Николов. Комисията и сега прави тези проверки в рамките на двайсетина дни и може да ги намали до две седмици, каза председателят на КЗК.
Проблемът идва, когато обжалванията на решенията на КЗК се бавят с месеци във Върховния административен съд, каза Николов, цитиран от БТА.
Въвеждането на по-високи такси за обжалване на процедурите за обществени поръчки няма да са пречка пред сериозните участници в процедурите, смята Николов. По закон тази такса е до 2 процента от прогнозната стойност на поръчката, но не повече от 15 хиляди лева. Тези такси наскоро бяха повишени от кабинета с мотива, че така ще се сложи преграда без необоснованите обжалвания.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент