Поскъпването на тока от 1 юли с около 10 процента епредизвикано основно заради добавката за "зелена" енергия,преференциалните цени на изкупуване на енергията от когенерации,както и заради невъзвратимите разходи, които се отчисляват нацентралата ТЕЦ "AES Марица Изток 1". Това обясни председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, цитиран от БТА, след като на открито заседание с представители на електроенергийните предприятия бяха обсъдени новите цени на енергията от 1 юли.
Токът за бита поскъпва средно с около 10 на сто, като 6 процента от това увеличение се дължи на добавката за енергията, произведена от възобновяеми енергийни източници, каза Семерджиев.
Има бум особено на фотоволтаични паркове, защото инвестиционните разходи за изграждането им с усъвършенстването на технологиите се понижават. При определянето на преференциалната цена през миналия регулаторен период разходите са отговаряли на определената от регулатора цена, но вече не е така, ето защо ДКЕВР ще намали цената за изкупуване на енергия от слънце с около 25-30 процента, каза Семерджиев.
По време на заседанието представители на НЕК съобщиха, че в досега в регулаторния период от 1 юли 2011-та до 1 юли 2012 година към енергийната система на страната са присъединени двойно повече мощности зелена енергия в сравнение с предварителните прогнози. Поради тази причина в периода НЕК е претърпяла загуби за 100 милиона лева.
Според Семерджиев спекулативното изграждане на централи от ВЕИ ще бъде спряно с възможността, която ще се даде на ДКЕВР да променя преференциалните цени на зелената енергия при съществени изменения на ценовите параметри при производството ѝ. Внесено е такова предложение в промените в Закона за енергетиката, които предстои парламентът да гласува на второ четене.
Семерджиев добави, че очаква в бъдеще цените на енергията от ВЕИ да не оказват толкова съществено влияние върху крайната цена на тока, като с течение на годините те ще започнат да се изравняват и дори да стават по-ниски от цените на енергията от конвенционалните централи, които пък ще трябва да купуват квоти за отделяните емисии въглероден диоксид.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Защо ДКЕВР, която е незвисима институция, приема доклад на базата, на които се определят цените за ВЕИ, без да се съобразява с Директива 2009/28/ЕС, която е за стимулиране на "Зелената енергия", като се обосновава, че е написана стратегията за развитие до 2020 г.без да спазва изискванията на същата.
По правилно бе да се намали покупателната цена на големите ВЕЦ-ове, които се знае по кое време са строени и доста отдавна са се изплатили и сега за тях се плаща само за потдръжка на персонала и много …
рядко за ремонти, но са в процента за ВЕИ.
А цените на ел. енергията от ТЕЦ-овете, за които освен, че плащаме висока цена от тяхната продажба на ел. енергия, продават и отпадния продукт (топлата вода, която за София специално е увеличена доста много), като при това положение общата продажна цена се вдига значително, но е виновна пак "зелената енергия".
На посещение на "Зелените" на 13.06.2012 г.бе Дитер Янечек който в своя доклад доказва, че: "От ВЕИ в Германия печелят обикновените граждани, не големите концерни", което според мен не се нуждае от коментар. Германия е 4-тата по големина икономика, и нямаше да взима мерки като спиране от 2022 г. на АЕЦ, както и да набляга на ВЕИ, ако това не е бъдещето, защото петрола се изчерпва, а цената му ще стане прекалено висока за да се използва от по-слабо развитите икономики.
Правилно е да се намали цената на изкупуваната "зелена енергия", но съобразено с капиталовложенията и възвръщаемостта им за период от 20 г. Като същото се направи и с другите енергии, на същата база, а не на по-малко рисковата технология, за възвръщаемост на средствата при фотоволтаиците.
За пример може да послужи едно изчисление от 2009 г.при най-високата преференциална изкупна цена , на базата на което ако се влагат по 500 MW ток от фотоволтаици и 500 MW ток от турбини годишно, с цел достигане на 16 % през 2020 г., стойността на тока в страната ще се увеличава с 3.5-5 ст. годишно, което не е 13 % както е за тази година.
Зелената енергия е скъпа, но целта е не да се отива към по-евтина, а към по-скъпа стока. Така макроикономическите показатели се вдигат. Най-големият недостатък на АЕЦ е, че произвежда евтина енергия, и цените на енергията ще трябва да спаднат. Целта на зелената енергия не е опазване на природата, както си мислят наивниците, а помпането на стойност, т.е на цените.
Токът поскъпва главно поръчково пред ДКЕВР. Това не е ли нещо като картелно споразумение със съгласието на тая "държавна" комисия. Май комисионните са по-големи от ДМС-то.
уж разходите за зелена енергия намалят а ше вдигат цната заради нея?!!!? На вятъра, слънцето и водата в реките колко им е цената, че на тока цената ше расте?! истината е, че под формата на ремонти от централите се точат пари и за да не фалират дружествата всичко се хвърля на гърба на народа, а парите трябват за партийни каси, за избори. Това е система и няма значение кой е на власт, само се смея цвета на управата.
Токът поскъпва главно заради добавката в "зеленo за Геле.
Зелените най-много обичат долари!
6 - абсолютно си прав - слънчевите и вятърните централи са голяма измама. Направени не за да произвеждат, а да цоцат пари от хората.
ПРОПАГАНДА от 1984 година .
A скъпите горива от Русия на монолполиста/Златев забравяте ?