Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКСИ да проверява предварително министрите и премиера, предлага Свинаров

0 коментара

Проверката за достъп до секретна информация да стане предварително условие за всички бъдещи министри и премиери, преди да бъдат гласувани от парламента. Така само лица, получили сертификат от Държавната комисия за сигурност на информацията (ДКСИ), че могат да боравят със секретни данни, ще имат право да заемат важните държавни постове.

Това предложение за промяна в Закона за защита на класифицирана информация лансира военният министър Николай Свинаров във вторник. По думите му тази идея би се осъществила нормативно, ако в закона се посочи изрично, че за министър или за министър-председател не може да бъде назначавано лице без допуск от комисията.

В първите си коментари представителите на политическите сили се разделиха по същия начин, по който процедираха относно проверката за чисти досиета на кандидат-депутатите си. БСП напълно оспори идеята, ДПС се изказа много скептично, а от СДС и ОДС по-скоро я подкрепиха, но с напомнянето, че именно управляващите от НДСВ затвориха досиетата преди две години.

Проверката ще е защита на демократичния процес в България

Пред Би Ти Ви Свинаров определи идеята си като добра защита на целия демократичен процес в България. Той я лансира в коментар на идеята на президента Георги Първанов след Нова година всички партии, които претендират за властта, да представят управленските си екипи като личности.

Тъй като процедурата по проверка за надеждност е продължителна, всички партии с амбиции за властта ще трябва да представят на ДКСИ предварително номинациите си за кабинета. "Дори да не са известни на целия български народ, тези личности трябва да бъдат известни предварително на ДКСИ," мотивира се министърът.

Не бива да допускаме в бъдеще скандали по липсата на допуск, допълни Свинаров, визирайки отказа на ДКСИ да издаде разрешение на шефа на Военновъздушните сили ген. Димитър Георгиев.

Миналата седмица Съветът на началник щабовете на армията не е взел окончателно решение каква да е съдбата му въпреки признанието на началника на Генщаба ген. Никола Колев, че в НАТО няма случай висш генерал от този ранг да остане на поста си при отказ за достъп до най-високото ниво на секретна информация.

Свинаров ще подложи още днес идеята си за обсъждане с ръководството на НДСВ и лично ще я внесе в деловодството на парламента.

Шефката на ДКСИ одобрява идеята

Идеята на военният министър бе подкрепена от председателят на ДКСИ Цвета Маркова. Пред Mediapool Маркова определи като много логична стъпка тези промени в закона. Аргументът ѝ бе, че те отговарят изцяло на изискването, записано в Споразумението за сигурността с НАТО, което България е ратифицирала вече.

В отговор на въпрос Маркова съобщи, че всички настоящи министри вече са проверени от ДКСИ при влизането на страната ни в Алианса.

В сега действащия закон липсва изискване за проверка на бъдещите държавници. Според буквата на закона и настоящите министри не би трябвало да се проверяват за надеждност, а получават по право достъп до класифицирана информация, но само в кръга на тяхната компетентност, спазвайки принципа "необходимост да се знае". Депутатите, съдиите, прокурорите и следователите също не подлежат на проверка за надеждност. Народните представители имат право да ползват секретна информация, но при изрично решение на дадена парламентарна комисия или на закрито заседание на комисията. Съдиите прокурорите и следователите пък - само за конкретно дело.

Според закона, председателят на Народното събрание, президентът и министър-председателят получават по право достъп до всички нива на класифицирана информация за срока на заемане на длъжността им.

В парламента пак се разделиха по оста "досиета"

Първите реакции на политическите сили в парламента удивително напомниха за позицията им през 2001 г. дали да проверят кандидат-депутатите си били ли са агенти на бившата Държавна сигурност. Тогава само ОДС и НДСВ извършиха такива проверки, но по-малко от година след това партията на Симеон затвори достъпа до досиетата с приемането на закона за класифицираната информация. ОТ БСП, както и от ДПС преди три години и половина категорично отказаха да проверяват депутатите си били ли са агенти и доносници.

Не е уместно да се обвързва изборът на депутати и министри с предварително становище на ДКСИ, заяви категорично Янаки Стоилов от Коалиция за България. Той оприличи мярката, предложена от Свинаров, с годините на макартизма в САЩ. Не е уместно да се влияе върху политическата селекция със структура, чиято дейност е скрита от обществото, допълни аргументацията си Стоилов.

Според Четин Казак от ДПС пък тази мярка е нереализуема, тъй като е немислимо да се въведе ограничение преди изборите. След като се конституира парламента, е възможно да има някаква ограничение, допусна той с уточнението, че това не трябва да става преди изборите.

На обратното становище бе колежката му Елиана Масева от ОДС. Тя определи като реализуема идеята, но при условие, че задължително се предвижда възможността да се оповестяват лицата, които нямат достъп до класифицирана информация.

Масева предположи, че предложението на Свинаров е едно връщане на проверката за досиетата. Според нея обаче задължително е необходима нова законова регламентация.

ОДС тепърва ще обсъжда идеята, след като се запознае с конкретното предложение на военния министър.

Подобна бе и реакцията от страна на СДС, които призоваха НДСВ да внесе предложенията си в парламента, ако смята да променя закона за класифицираната информация. От "Раковски" 134 напомниха, че именно управляващата царска формация ограничи достъпа до архива на бившата Държавна сигурност и излъчи посланици и висши представители на държавната администрация, които не получиха достъп до НАТО-вска информация и злепоставиха България.

Говорителят на СДС Николай Младенов увери, че партията му няма да допусне в следващото дясноцентристко правителство хора, които са били агенти на тайните служби на комунистическия режим или са свързани с негови структури. Никой от нашите министри, ако получим доверието на избирателите, няма да има проблем с получаването на достъп до НАТО-вска информация и въобще класифицирана информация, заяви Младенов.

Уклончива бе позицията на зам.-председателят на парламентарната група на НДСВ Борислав Ралчев. Според него, идеята на Свинаров заслужава внимание, но не бива да се абсолютизира. Той припомни, че НДСВ вече е използвало същия подход, с което са отпаднали някои кандидат-депутати от жълтите листи през 2001 година. Това обаче не може да стане под формата на закон, според юриста Ралчев.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.