На 8 януари по нов стил или на 21 януари по стар стил се отбелязва Бабинден - един от най-големите женски народни празници с езически корени.
На днешния ден се почита "бабата" - помощничката при раждането, а датата е обявена за празник на родилната помощ, на акушерките и гинеколозите през 1951 г.
Около 3500 акушерки празнуват на днешната дата, също и над хиляда специалисти акушер-гинеколози в страната.
Според данните в Информационната система за ражданията на Министерството на здравеопазването, през 2015 г. в България са се родили малко над 60 хиляди бебета - с 3600 по-малко спрямо 2014 г.
Коефициентът на общата раждаемост за страната, изчислен от Националния статистически институт за 2014 г., остава в нормите си от последните 15 години - около 9.4 промила (броя на живородените деца на 1000 души от населението).
По случай Бабинден тази сутрин негово светейшество българският патриарх Неофит ще посети столичната АГ болница "Шейново" и ще отслужи водосвет за здраве в новото родилно отделение там.
Това е продължение на благородния жест на патриарха, който през октомври миналата година дари 3000 лв. на болницата, събрани като подаръци на 70 годишния му юбилей. С парите болницата планира да закупи нов ултразвуков апарат.
Според народния обичай на този ден се засвидетелства уважение към жените, които "бабуват" на родилките. Майките с деца от една до тригодишна възраст отиват в къщата на "бабата" със сапун и нова кърпа, за да ѝ полеят да се измие, а тя бърше мокрите си ръце в полите им, за да са плодовити и лесно да раждат.
"Бабата" връзва на ръцете на децата, които е изродила, червено и бяло конче за здраве. После измива лицата им, защото се вярва, че на този ден водата, минала през бабините ръце, има пречистваща сила.
На обяд невестите се събират отново в дома на бабата-акушерка на празнично угощение. Те носят погачи, баници, печени кокошки и бъклици с ракия и вино. Нарежда се богата трапеза, а пиршеството е продължително и буйно - с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Например "бабата" кади под полите на жените, за да раждат повече деца, а наричанията и припевките имат в повечето случаи сексуална символика. След обяда на трапезата идват и мъжете.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.