Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 10% ще е офшорната собственост в българските фирми

3 коментара
До 10% ще е офшорната собственост в българските фирми

Офшорната собственост в редица бизнес сектори у нас ще бъде разрешена до 10% от капитала на съответното дружество.

Поправките в т. нар. закон за офшорките (Закон за изменение и допълнение на Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици) бяха одобрени на второ четене от парламента в сряда. Те влизат в сила от 1 юли.

Законът за офшорките бе приет по предложение на депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски по време на управлението на кабинета "Орешарски”. Той забрани фирми, регистрирани в зони с данъчни привилегии, да участват в банки, застрахователни компании и пенсионни фондове, в концесии, в обществени поръчки, в медии, в спортни клубове, в енергийни и хазартни дружества, в приватизационни сделки и много други. Забраната важеше независимо от размера на офшорния дял в капитала на фирмата.

В края на миналата година Министерският съвет внесе промени, с които все пак се разрешава минимално офшорно участие – до 10%. Тогава обаче предложеният текст не даваше ясни гаранции, че собствеността няма да се раздроби на множество офшорни участия с до 10%, което да обезсмисли забраната. Депутати от Реформаторския блок обаче внесоха поправки, с които ясно се записа, че прагът от 10% ще се прилага общо за всички офшорни дружества, участващи в капитала на дадена компания.

Причината за поправките са съображения на Брюксел, според които действащият режим за придобиване на собственост от офшорките е твърде рестриктивен, защото една банка не може да продаде дори една акция на офшорно дружество. Според ЕК това нарушава един от основните принципи на ЕС за свободно движение на капитали.

Въпреки рестриктивния закон обаче голяма част от българската икономика продължава да се държи от офшорки, а основните критики към т. нар. закон за офшорките са, че той на практика не се прилага.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аслан Юриев
    #3

    "Депутати от Реформаторския блок обаче внесоха поправки, с които ясно се записа, че прагът от 10% ще се прилага общо за всички офшорни дружества, участващи в капитала на дадена компания." Ясно е казано че общия дял на офшорния капитал в дадено дружество е до 10%, а не че примерно 10 офшорки х 10% дялово участие = 100% от капитала на дружеството. Троле, чети по-внимателно

  2. Milenca
    #2

    Защо си мисля, че бТВ е офшорна медия?

  3. чрез няколко офшорки ще може да се контролира 100% от дружество!Защо? Защото така функционира ДЕ МО КРА ЦИ Я ТААА! Председателя на ЕК-Юнкер е дългогодишен премиер на държавата-пералня-Люксембург. Задавал ли си е някой въпроса, защо с най-ниския корпоративен данък от 10% България не привлече инвестиции? Защото в офшорни оазиси като Люксембург, части от Белгия и Холандия, данъкът е не 10, а 6%! Демокрацията и либерализма е научно приложение на лъжата и измамата! Кради, и ще си спасиш душата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.