Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 4 години потича петролът по тръбата Бургас-Вльора

0 коментара

Две хиляди и петстотин постоянни работни места и годишни приходи за България в размер на 70-100 млн. долара. Това са бъдещите ползи от подписания във вторник тристранен меморандум за изграждането на петролопровода Бургас-Вльора от тримата министри на регионалното развитие на България, Македония и Албания.

Официалната церемония се състоя в София. На нея парафите си под политическа декларация за подкрепата на проекта сложиха и премиерите на страните - Симеон Сакскобургготски, Владо Бучковски и Фатос Нано.

Документът дава насоките за последващите преговори относно транзитните такси, които ще се плащат за преноса на петрол през териториите на трите държави, избора на управляващо дружество на проекта АМБО и споразумение с подизпълнители. Той е своеобразна държавна гаранция за реализацията му, особено по отношение на България, в която през следващата година ще има парламентарни избори.

В меморандума се уточняват и механизмите за сътрудничество между "АМБО Корпорейшън" и всяка от страните-участници при изграждането, поддръжката и експлоатацията на петролопровода, както и създаването на Транс-балканска комисия. Нейната задача ще бъде да координира преговорите и приемането на бъдещо споразумение.

По думите на българския министър-председател Симеон Сакскобургготски проектът е положителен пример за международно сътрудничество. Премиерът на Албания Фатос Нано също го определи като силно партньорство, а колегата им Владо Бучковски, за когото това е първата задгранична официална визита на този пост, обяви, че меморандумът може да служи за пример на разбирателството не само в този регион на Европа.

Строежът на петролопровода може да започне до 12 месеца, обясни Едуард Фергюсън, президент на американската компания АМБО, който също подписа меморандума. Толкова време отнема документалното придвижване на проекта - сключване на договори, одобрение на оценката за въздействието върху околната среда от трите държави и финансиращите институции, допълни Румен Николов, представител на АМБО за България.

Самото изграждане на тръбопровода ще продължи три години. Стройността му е 1,188 млрд. долара, а прогнозираната възвращаемост на инвестициите - 18 на сто.

През идната година ще се уточняват и фирмите, които ще осигурят дяловото финансиране на проекта. Той е структуриран като кешово финансиране в размер на 900 млн. долара заем, който се гарантира от американските Ексимбанк и ОПИК. Останалата част се предоставя от фирмите, които ще станат акционери в бъдещото дружество, което ще оперира петролопровода.

Изискуемият минимум от банките за дялово участие е 10 на сто или 30 млн. долара инвестиция. Писма за евентуално участие като акционери вече са предоставили Индустриален холдинг България и Алианц България, каза Румен Николов. Албански и македонски фирми все още не са проявили интерес, допълни той.

Вече са осигурени 25% от петрола, който ще бъде транзитиран по трасето, каза още Фергюсън. Нефтът е каспийски, уточни Николов. До започване на реалния строеж ще продължат да се водят преговори за постигане на 50 процента доставки от годишния капацитет на съоръжението, който ще е 35 млн.т.

Предпроектното проучване е готово, договорено е и сервитутното право за маршрута на трасето, определени са местата за пресичане на границите на петролопровода, както и точките за подстанциите, които ще захранват с електроенергия съоръжението. На българска територия те ще са три и само от тяхната работа НЕК ще е осигурила пазар за около 60 мегаватчаса електроенергия годишно, сочат разчетите на АМБО. Пряко за български подизпълнители - транспортни фирми и доставчици, договорите са в размер на 250 млн. долара годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.