От 10 до 50 лв. е глобата за изхвърлена на улицата угарка от цигара, ако нарушението се установи при неговото извършване. Това реши парламентът, който прие изцяло на второ четене Закона за управление на отпадъците. Глобата ще се налага с издаване на квитанция в момента на нарушението.
От 150 до 500 лв. е глобата за изхвърляне на битови отпадъци извън кофите за боклук, както и за изоставени автомобили, които не са предадени в автоморга.
До 2000 лв. е глобата за фирмите, които изхвърлят отпадъци на неразрешени места или нарушават разпоредбите за депониране на битови или строителни отпадъци.
Фирмите, пускащи на пазара продукти с опаковка, която се изхвърля след употреба, от 1 януари догодина ще заплащат специална продуктова такса, е предвидено още в закона. Размерът на таксите ще се определи с наредба на Министерския съвет. Средствата ще се използват за финансиране на проекти по разделното събиране и рециклиране на отпадъците.
Според Цветанка Костадинова, че поскъпването на стоките в следствие на новата такса ще бъде незначително.
В закона е заложено през 2004 г. 20 % от отпадъците да бъдат събирани разделно, като този процент да достигне до 50 на сто през 2011 година.
Кметовете на общини ще организират и контролират закриването и рекултивацията на депата за отпадъци на територията им, предвижда още законът. Според директорът на дирекция "Управление на отпадъците" към Министерството на околната среда Цветанка Костадинова, в страната са необходими общо 54 регионални депа за отпадъци. До момента са изградени 10, 12 са в процес на строителство, а през този месец е започнал строежът на още 6 - в Русе, Перник, Севлиево, Силистра, Созопол и Монтана.
Търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали ще се извършава с лиценз, издаван от министъра на икономиката. За търговия без лиценз глобата е до 50 000 лв., а при повторно нарушение санкцията се увеличава двойно - до 100 000 лв. Същата е глобата и за търговия с кабели и проводници без сертификат, декларация или удостоверение за произход.
Внасянето, изнасянето и транзита на отпадъци през територията на страната ще се извършват с разрешение на министъра на околната среда. Председателят на парламентарната екокомисия Джевдет Чакъров прогнозира, че по новия зокан годишно от глоби и санкции ще се събират от 130 до 160 млн.лв., които ще отиват за опазване на околната среда.
Със закона парламентът забрани внасянето в страната на отпадъци с цел складиране, депониране или други форми на обезвреждане. Не се допуска и изнасянето на отпадъци без писмено съгласие от държавата-вносител и държавите, през които ще се извърши превозът, ако това се изисква по международен договор, по който България е страна.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.