Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До август ще е ясно как може ЕС да купува общо газ

3 коментара
До август ще е ясно как може ЕС да купува общо газ

Европарламентът прие в четвъртък новия еврорегламент за задължителното минимално равнище на запълняемост на газохранилищата в Евросъюза, предстои окончателното му одобрение от Съвета на ЕС и влизането му в села. До август 2022 г. се очаква Брюксел да издаде насоки за това как държавите от ЕС могат съвместно да доставят газ. Механизмът ще може да бъде задействан от две или повече държави членки на общността.

Новият регламент бе приет, за да се гарантира сигурността на енергийните доставки за зимата на фона на руската война срещу Украйна. Той бе договорен с министрите от ЕС и предвижда страните с газохранилища да ги запълнят на 80 процента от капацитета им до 1 ноември 2022 г. Препоръката обаче е операторите на газохранилищата да достигнат 85%. Целта за следващите години ще бъде 90%, за да се предпазят гражданите на ЕС от евентуални нарушения на доставките.

За да успеят да изпълнят тези изисквания и да постигат изгодни цени, както и да си гарантират зимните доставки, държавите членки ще могат да обявяват съвместни обществени поръчки. Как ще се провеждат те, трябва да каже Еврокомисията до август.

Съгласно регламента газовите хранилища ще се превърнат в критична инфраструктура и трябва да имат ново задължително сертифициране, за да се избегнат рискове от външна намеса. Операторите, които не успеят да придобият съответния сертификат, ще трябва да се откажат от собствеността или контрола върху газови хранилища в ЕС. Възможно е да бъдат принудени да продадат съоръжението си, което ще става при справедливо обезщетение за стойността на актива.

Целта на тази мярка е руският газов доставчик "Газпром", който притежава редица европейски газохранилища, да бъде принуден да ги запълни, а не както през миналата зима те да останат полупразни. В противен случай ще му бъдат отнети.

Допуска се възможността държавите да предоставят финансова подкрепа или компенсация на участниците на пазара, за да постигнат целта за запълняемост на газохранилищата си. Това може да става чрез държавния бюджет или чрез налог, събиран заедно с мрежовата тарифа.

Общият капацитет за подземно съхранение на природен газ в ЕС е 1100 тераватчаса или около 100 млрд. куб. м, разпределен между 160 съоръжения в 18 държави членки. Размерът и броят на съоръженията се различават значително. 73 % от общия капацитет на ЕС е съсредоточен в 5 държави членки - Германия, Италия, Франция, Нидерландия и Австрия.

Българското газохранилище в Чирен е с капацитет от 500 млн. куб. м или 5.8 ТВтч. Към 22 юни в него има нагнетени близо 2 тераватчаса и запълняемостта му е близо 34 на сто.

"Регламентът е отговорът на настоящата ситуация. "Газпром" използва енергийните доставки като оръжие (...), така че имаме нашия защитен щит", заяви евродепутатът Йежи Бузек (ЕНП, Полша), който ръководи преговарящия екип на Парламента. С регламента "никой, който използва енергията като оръжие (...), няма да носи отговорност за нашите капацитети за съхранение. Освен това ще можем официално да започнем съвместното си закупуване на природен газ в ЕС", добави той.

"Страните с голям капацитет за съхранение ще бъдат задължени да съхраняват поне 35% от потреблението си. Страните, които не разполагат с капацитет за съхранение, ще трябва да сключат споразумения с останалите държави членки за съхранение на необходимите за тях количества газ. Това е механизъм за солидарност, който се насърчава с настоящия регламент", заяви докладчикът Кристиан Бушой (ЕНП, Румъния), който е и председател на комисията по промишленост, изследвания и енергетика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #3

    Руснаците ще врътнат кранчето на ЕС. Малко за Унгария и Сърбия и толкова. Купувайте си топли дрехи и дърва за огрев...

  2. Owal
    #2

    Крои му се шапчицата на путлер.

  3. Коментарът е изтрит в 19:59 на 23 юни 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.