Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До дни ще има индивидуални планове за грижа за 2000 деца от домове

5 коментара
До дни ще има индивидуални планове за грижа за 2000 деца от домове
До 15 октомври трябва да бъде готова оценка на нуждите на близо 2000 деца от специализирани институции и домове за медикосоциална грижа и за всяко дете ще бъде направен индивидуален план за грижа. Това съобщи в петък председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани на форума "Ранна интервенция", организиран от Българската асоциация за деца с интелектуални затруднения.

Оценката на нуждите се прави по първия проект от стратегията за деинституционализация, която предвижда в следващите 15 години да бъдат закрити всички специализирани институции за деца. Разясненията на Шабани за напредъка по изпълнението на стратегията идват след като в понеделник от Българския хелзински комитет изнесоха шокиращи данни в свой доклад за смъртта на над 200 деца с увреждания заради глад, студ и занемаряване. Заради тези случаи прокуратурата е образувала 166 досъдебни производства. От Хелзинския комитет са убедени, че виновни за смъртта на децата има, защото в повечето случаи леталният изход е бил предотвратим.

Същевременно зам.-социалният министър Валентина Симеонова заяви в петък, че все повече работещи в системата започват да напускат институциите, защото не могат да се справят със страха и упреците към тях. Според нея всички работещи в системата не могат да се поставят под общ знаменател, защото сред тях има много, които обичат децата и са готови да станат приемни родители.

По стратегията за деинституционализация има четири проекта, като два вече са финансово осигурени. По първия през следващите три години ще бъдат закрити всички специализирани институции за деца с увреждания. Проектът е финансово осигурен по оперативните програми "Регионално развитие" и "Човешки ресурси" - 20 милиона евро по първата и 23 милиона - по втората.

Паралелно започва и проект за развитие на приемната грижа в България като услуга, добави Симеонова.

Вторият проект по стратегията е насочен към сериозна реформа на входа на системата, превенция на изоставянето на децата, като ще се акцентира на семейното консултиране - с бременни и родители на малки деца, ще бъде създаден и Център за ранна намеса при риск от изоставяне, насочен към уязвимите групи.

Според изпълнителния директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски, обществото трябва да има ясна представа какво струва деинституционализацията и това едно семейство да задържи дете с увреждане. За семейството на такова дете месечно трябва да се осигурят 600 лева плюс социални услуги, допълни Коралски. Той посочи, че е невъзможно да се говори само за ресурсен учител, който да работи с всички деца с увреждания, защото различните деца имат различни потребности.

Заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова посочи, че в новия закон за училищното образование ще бъде обърнато внимание на обучението на учителите и квалификацията им да работят с деца със затруднения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. фър-пър
    #6

    кой е по префинен демагог- ББ или Мирослав Найденов. Мислих, мислих и накрая реших- безспорно Мирослав Найденов. ББ е някак прозрачен, първичен и примитивен. Личи му. Но на М. Найденов шапка му свалям. Първо змгрижен за нас ни въведе Стара планина за печалбата на приятелите от своя бизнес обръч от месопроизводители, после тръгна по детски градини и като една Снежанка седна на малките столчета, взе лъжичка и отита от малката купичка супата на малките дечица, отпи от чашките им и доволен, доволен

  2. факт
    #5

    http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=7083§ionid=5&id=0000702

  3. Един българин
    #4

    ...Само не знам защо трябваше да се намесят чужденци, за да се предприеме нещо !!

  4. Deniza
    #3

    Stava jasno, 4e prbata prieta programa e za zakrivane na instituziite za deza sas zatrudnenie v razvitieto. A posle? Ne pi6e kakvo 6te stane sled tova. Nima njako vjarva, 4e 6te se namerjat tolkova priemni semeistva (2000)? Problem ostava lipsvata na kvalifiziran i motiviran /finansovo personal. Za da ne hodjat da gledat stari hora v 4ujbina, a balgarskite deza v Balgaria. Temata se dav4e ve4e 15 godini bes resultat! Ne obra6taite maikite v robini, pri tova neobu4eni da gledat deza sas seriosna problematika. Tova e besotgovorno!

  5. Красимира
    #1

    Много пари и помощи се изсипаха в тези домове. Не е вярно, че няма пари за храна на децата. И преди е имало и сега има, но персонала с ниските заплати здраво краде. Така беше и в Могилино и в др.Който ги ражда трябва да си носи отговорност само за сираците трябва д се грижи държавата. Най-добре е да се осиновяват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.