Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До края на февруари започват преговорите за новия договор с “Газпром“

3 коментара
До края на февруари започват преговорите за новия договор с “Газпром“

“Булгаргаз“ очаква до края на февруари да започнат преговорите с “Газпром“ за сключване на единствен договор с дъщерното търговско дружество на руския монополист “Газпром експорт“, съобщи за Мediapool Галина Тошева, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг, който е собственик на газовата компания.

Паралелно от тримата сегашни доставчици вече се търсят компенсации заради газовата криза в началото на януари. Изпратени са писмата с исканията за обезщетяване, но въпросът няма да бъде толкова лесно решим, въпреки предвидените юридически лостове в договорите, допълни шефът на “Булгаргаз“ Димитър Гогов.

В момента “Булгаргаз“ работи с “Овергаз Инк.“, която внася около 70 на сто от природния газ, с “Винтерсхал“ и “Газпром експорт“, чиито количества са най-малки и са само за Югозападна България, но пък са на най-ниски цени. Най-скъпи са обемите от “Винтерсхал“- съвместно дружество на “Газпром“ и германската BSF.

При посещението на българския президент Георги Първанов в Москва миналата седмица руският му колега Дмитрий Медведев заяви, че на двете страни не са нужни посредници, но в същото време отбеляза, че отношенията на “Газпром“ с всяка страна си имат спецификата и “преди да се започне работа по новому, трябва да се разгледат всички стари отношения, връзки и обекти“.

Ръководството на “Газпром“ и премиерът на Русия Владимир Путин обаче са били по-ясни и са заявили категоричното си съгласие да се върви само към един договор с “Газпром експорт“, допълни Тошева.

Искането на “Булгаргаз“ е предсрочно да се прекратят по взаимно съгласие договорите с “Винтерсхал“ и “Овергаз Инк.“, които изтичат съответно през 2010 и 2012 г. и контрактът с “Газпром експорт“ да се подпише за 10 години при нови условия и гаранции.

Доколкото “Газпром“ контролира и тримата доставчици и, както се твърди, монополистът е дал съгласието си за исканата промяна, то не би трябвало да има проблеми с преустановяването на търговските отношения с “Овергаз Инк.“ и “Винтерсхал“. Независимо от това, че изпълнителният директор на “Овергаз Инк.“ Сашо Дончев е и миноритарен акционер в “Овергаз холдинг“, който е паритетният съдружник на “Газпром“ във фирмата доставчик на газ.

Не е ясно дали в случай, че възникнат препятствия за прекратяването на договорите по взаимно съгласие, българската страна би рискувала едностранно спиране на контрактите, тъй като в тях има записани неустойки именно за такива случаи.

В “Булгаргаз“ обаче са оптимисти, че ще успеят в започващите до края на февруари преговори с “Газпром“ и че до края на годината може да бъде подписан новият контракт.

По отношение на изчислените загуби и пропуснатите ползи от газовата криза след врътването на кранчето и спирането на руските доставки на газ за България за две седмици в началото на януари, от “Булгаргаз“ твърдят, че са предприели еднакви действия и към тримата доставчици. Нещата обаче са твърде далеч от съдебни действия, за каквито в четвъртък писаха изданията “Монитор“, “Телеграф“ и “Експрес“.

Медиите от групата на бившата шефка на Спортния тотализатор Ирена Кръстева и сина ѝ Делян Пеевски, зам.-министър на извънредните ситуации от квотата на ДПС, цитираха думи на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, че ведомството му подготвя искове, които ще бъдат предявени на “Овергаз Инк.“ в съда "в момента, в който Дончев официално откаже да плати компенсации за претърпените от "Булгаргаз" и от българските предприятия щети".

Така продължава престрелката със Сашо Дончев, който в сряда обяви, че подготвя съдебни искове срещу вестниците на Кръстева и Пеевски за нанесени публично клевета и обида. Ден по-рано вестникът на газовия предприемач излезе със статия на главния си редактор Теодора Пеева, според която се провежда целенасочена кампания за съсипването на бизнеса на Сашо Дончев. В статията се твърди, че кампанията било по внушение на президента Георги Първанов, който на финала се включва директно с изявлението си в Москва, че “България няма нищо против “Газпром“ да влезе в газотранспортната ѝ мрежа и че “Газпром“ има достатъчно механизми за оказване на влияние, за да придобие от “Овергаз Инк.“ дела ѝ в газоразпределителните мрежи".

Дори и “Газпром“ да предприеме такава стъпка, тя няма да е никак лесна, тъй като става въпрос за подмяната на собственост в дъщерни на “Овергаз“ дружества или в смесени фирми с общините, които също трябва да се съгласят за новия партньор. Фирмите с участие на “Овергаз Инк“ притежават общо 56 лиценза за разпределение и доставка на природен газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Иван
    #4

    Да се водят от Първанов и Р. Овчаров - тогава преговорите ще са едностранни.

  2. Българин
    #3

    Крадци, убийци, гъзолизци - ЧЕРВЕНИ БОКЛУЦИ

  3. Станко
    #2

    Работата е в това, че от лятото договора на Овчаров пак става неизгоден за Русия. Затова на руснаците е нужен нов договор, за да плащаме по-скъпо и занапред. Но понеже не върви те да го поискат, това го прави българския президент и правителствот. Така си създават и "легенда", че се грижат за българските интереси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.