Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До края на годината еврозоната ще има план за дълбока интеграция

Ройтерс: Под натиска на Германия се готви най-значителният политически скок след създаването на еврото

16 коментара
Херман ван Ромпой и Ангела Меркел, Сн. БГНЕС

Еврозоната най-вероятно ще излезе с план за по-голяма икономическа интеграция до края на годината, след като съгласува през юни какви точно елементи да включва и как да бъде постигната тази интеграция. Това заяви в понеделник президентът на ЕС Херман ван Ромпой, цитиран от Ройтерс.

Изявлението бе направено в Санкт Петербург по време на срещата на високо равнище Европейски съюз-Русия.

Ромпой уточни, че до следващата среща на върха на лидерите на ЕС на 28 и 29 юни той и още трима високопоставени европейски ръководители ще представят основните изграждащи елементи на "този задълбочен икономически и паричен съюз".

По думите му сред изграждащите елементи на съюза ще е банковата интеграция.

 

В свой анализ в понеделник агенция Ройтерс повдига завесата за някои детайли около очертаващия се нов етап на интеграция.

Според агенцията основен двигател на идеята е Германия. Канцлерът Ангела Меркел настоявала за много по-амбициозни мерки от предложения вече от нея фискален борд, включително създаване на централна институция, която да управлява финансите в еврозоната, и даване на нови по-големи правомощия на Европейската комисия, Европейския парламент и Съда на ЕС, пише Ройтерс.

 

Тя освен това иска координиран европейски подход за реформиране на трудовите пазари, системите за обществено осигуряване и данъчните политики, казали пред агенцията германски официални лица.

Според тях, докато другите държави не се съгласят с тези стъпки и не се включат в този безпрецедентния отказ от национален суверенитет, Берлин ще отказва да обсъжда други инициативи за подпомагане като общи еврооблигации или "банков" съюз с трансгранично гарантиране на депозитите. Според германците подобни стъпки са възможни едва на втория етап от новата интеграция.

"Фундаменталният въпрос е относително прост. Какво, всъщност, искат партньорите ни - повече Европа или повече германски пари", казва пред Ройтерс представител на правителството в Берлин.

 

Ако държавите в съюза тръгнат в тази посока, това ще е най-значителният политически скок откак те приеха да се откажат от националните си валути и от контрола над националните монетарни политики преди 13 години, отбелязва Ройтерс.

 

"Светът няма да се свърши, по-скоро сме на прага на друга голяма интеграционна промяна в Европа. Но защо такива инициативи се появяват, едва когато сме на ръба на пропастта, където рискът от катастрофа е толкова висок?", казва пред агенцията Ерик Нилсен, главен икономист в Уникредит.

Когато юни миналата година тогавашният президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише призова за създаване на Европейско финансово министерство с власт над националните бюджети, идеята изглеждаше нереална - една далечна мечта, реализирането на която би отнело години, дори десетилетия, ако изобщо някога стане.

 

Година по-късно, когато дълговата криза заплашва да разкъса еврозоната, Германия убеждава партньорите си да направят точно такъв голям скок към фискална интеграция, пише Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Богатите по–богати, и бедните още по–бедни!

  2. Анонимен
    #15

    "До края на годината еврозоната ще има план за дълбока интеграция..." .. i toia put dori niama da ima nuzhda da zaobikaliame liniata Mazhino s tankovete. -Vazov

  3. Анонимен
    #14

    В миналото България внесе от Западна германия няколко цели предприятия. Нормално беше след промените Германия да съдейства тези заводи да се модернизират и да заработят отново. Така би направил всеки, който държи на авторитета си. Нищо подобно не се случи, все едно България не стана част от Европа, а замина за Марс. Тези заводи отидоха за скрап.

  4. Анонимен
    #13

    Да не би да имате предвид дълбока рецесия.

  5. Анонимен
    #12

    До 9: Абсолютно прав си! Колко тона зърно или трябва да изнесем за да си купим нов автомобил или да си позволим немски стандарт? Или как с 5 -месечен активен туристически сезон при жестоката конкуренция на съседите да осигурим социалните придобивкие на немците. Освен това застаряваще Европа източва и без това намаляващото младо поколение и ни обрича на изчезване.

  6. Анонимен
    #11

    Срещата Русия-ЕС потвърди готовността на Москва и Брюксел да развиват тесни отношения. Това заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу след края на срещата в Санкт Петербург. Според Барозу през последните години е постигнат прогрес в редица направления. "Тъй като Русия е нашият най-голям съсед и близък партньор, ние сме длъжни да развиваме тесни връзки и да продължим преговорите по нови мащабни споразумения със страната", подчерта Барозу.

  7. Анонимен
    #10

    "Накрая Германия може да отсвири мераклиите за помощи." Е тогава пък Германия ще я отсвирят за пазари...

  8. Анонимен
    #9

    Партньорите искат повече германски инвестиции в Южна Европа и индустриални проекти. Не може Германия да произвежда, като привлича и човешкия ни потенциал, а ние да сме в равна конкурентна среда /сакън да не нарушим конкуренцията с нещо!/и да сгъваме чаршафи по морето... Това не е развитие и от това трябва да се откажат германците... Всичко може да се произведе по- добре в Германия- е и какво да правим ние? Как да придобием индустриален потенциал? Имало корупция у нас? Е, в Испания няма и какво от това?!

  9. Анонимен
    #8

    Не е само до финансите и Еврото. Докато не се образуват Съединени Европейски Щати /наименованието е условно/ или Федерация , Европейският съюз ще има затихващи функции. Колкото по-бързо се осъзнае това от народите на Европа, толкова по-добре.

  10. Анонимен
    #7

    Още когато се въведе еврото беше ясно, че е започнал необратим процес на задълбочаваща се интеграция, включително до т.н. централна институция, която да управлява финансиите на Европа. Това е обективно обусловено. Достигнат е преломният момент, след който или се отива към такава интеграция, или еврозоната, а след нея и ЕС се разпадат. Не може да имаш обща валута, и да се кандардисваш с ортаците си каква фискална политика да следват. С кандърми не става. Германците са абсолютно прави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.