Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До месец болниците предлагат как да погасят дълговете си

0 коментара

До 15 септември болниците с най-големи задължения трябва да представят погасителни планове в министерството на здравеопазването. Това стана ясно след среща на заместник министъра д-р Петко Салчев с директорите на 20-те болници с най-много дългове.

96 млн.лв. са общите задължения на всички болници в България, увеличението от миналата година досега е с 51 милиона.

Близо 90 млн.лв. по клинични пътеки е заплатила здравната каса на 249 болници и диспансери, с които има сключени договори. 11 лв. е средният разход за един болен. 81 са заболяванията, чието лечение касата заплаща според Националния рамков договор 2003. При 78 от тях заболелите, преминали през болнично лечение, са се увеличил средно с 40 процента.

На срещата Салчев е заявил, че здравното ведомство може да иска допълнително средства от бюджета за покриване на част от задълженията само срещу конкретни програми за преструктуриране на болниците и овладяване на натрупващите се задължения. Допълнителните средства от бюджета ще бъдат разпределяни в зависимост от качеството на работа в болниците, а не спрямо натрупаните дългове.

Директорите на болници, които не могат да овладеят увеличаването на задлъжнялостта, няма да бъдат освобождавани от отговорност по Търговския закон, допълниха от здравното министерство.

12 от 20-те болници вече започват да намаляват неразплатените си задължения, увеличавайки приходите си, съобщиха от здравното министерство след срещата. Според отчета на зам.министър Салчев, през последните месеци университетските болници са намалили общо дълговете си с 500 000 лв. средно на месец, докато част от областните болници продължават да увеличават задълженията си. Анализът показва, че от януари до юли броят на болните, преминали през университетските болници, се е увеличил с 6% в сравнение с първата половина на 2002 г.

Най-големи са дълговете на болниците за лекарства. Лечебните заведения дължат 35 млн.лв. на 10 основни фирми, доставчици на медикаменти и консумативи. Според зам.министър Салчев, лекарствената политика на болниците не се води правилно, не се следи какво се изписва, някои от лечебните заведения са се превърнали в складове на едро на някои фирми.

Същият аргумент - за некоректно изписване на лекарства, бе посочен и от здравната каса, в днешно прессъобщение до медиите. Данните на касата са въз основата на 96 проверки на болници, извършени през второто тримесечие на годината. Според тях, най-честите нарушения в лечебните заведения са некоректно изписване на лекарства и неизпълнение на дейностите по клинични пътеки.

Проверяващите установили несъответствие между изписаното количество лекарства и терапевтичната схема при съответното заболяване, нарушения при представянето на договорената по клиничните пътеки болнична помощ и други.

По време на проверките са констатирани 105 нарушения, наложени са санкции за 67 068 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.