Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До първи май се трудим за правителството, а след пети май вече работим за себе си

5 коментара
До първи май се трудим за правителството, а след пети май вече работим за себе си

Точно до първи май ще работят българите, за да си платят данъците през 2013 г. Образно казано това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си. Датата е фигуративна, като показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде моментално изземвано.

Това изследване прави всяка година Институтът за пазарна икономика (ИПИ).

Този ден се нарича ден на свобода от правителството, а по-света е известна като Tax Freedom Day.

"През настоящата година денят на свобода от правителството носи известна ирония, тъй като спираме да работим за правителството точно в т. нар. Ден на труда – традиционно неработен ден", отбелязват от ИПИ.

В България денят на свобода от правителството традиционно се пада някъде през май, като по-ранното му настъпване през последните 4-5 години се дължи както на притиснатите от кризата и слабото възстановяване приходи и появата на бюджетен дефицит, така и на засилената роля на европейските средства, които ние изключваме от сметката, тъй като не излизат директно от джоба на българския данъкоплатец.

Ако продължим със символичната сметка, то от 1-ви до 5-ти май са дните, когато данъкоплатците ще бъдат "освободени” от работа за държавата, тъй като тя ще финансира част от харчовете си със заеми – това е предвиденият дефицит в Бюджет 2013. Тези 5 дена рано или късно ще бъдат отработени в полза на държавата и ние ги наричаме "дни за отработване”, посочват от ИПИ.

Методологията за пресмятането на тази символична дата е сравнително проста – сравняват се консолидираните приходи (без помощите) в държавния бюджет с БВП на страната. Взимат се приходите, а не разходите, тъй като именно те показват какво се изземва от гражданите и бизнеса през текущата годината. Помощите не се включват, тъй като те не идват директно от джобовете на българските данъкоплатци – основно това са европейски средства.

През 2013 г. българите ще изработят средно по 223 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП (заложен в бюджет 2013). Следователно през текущата година са необходими 120 дни, за да се изработят предвидените близо 27 млрд. лв. национални приходи в бюджета. Дните за отработване се появяват заради заложения дефицит от 1.1 млрд. лв.

Използването на официалните прогнози на правителството е най-коректният начин да се направи тази сметка, но това не означава, че реалността ще бъде точно такава. Например, при пресмятането на датата за 2010 г. също бяха използвани официалните прогнози, но те се разминаха сериозно с реалностите – сривът на приходите и появата на дефицит премести деня доста по-рано от първоначално очакваното. Изпълнението на бюджет 2012 също донесе промени, като дефицитът и съответно дните за отработване бяха доста по-малко.

Какво означава това за българина?

Данъчната тежест в България е различна за отделните хора, като голямата тежест пада върху раменете на работещите българи, които изрядно плащат своите данъци – те плащат подоходни данъци, внасят осигуровки и потребяват повече, тоест пълнят хазната с ДДС и акцизи. За тези българи, които могат да бъдат определени като "средна класа”, денят на свобода от правителството може да дойде дори през лятото. Те ще понесат тежестта и на т. нар. данък върху лихвите, тъй като огромната част от депозитите принадлежат именно на средната класа. От друга страна за българите, които не работят или просто работят "на сиво”, денят на свобода от правителството идва много по-рано.

Има ли повод да празнуваме?

Фокусът върху приходите в хазната носи донякъде лъжливо чувство за повече свобода през последните години. Покрай кризата сериозно пострадаха приходите от ДДС и акцизи, както и от корпоративни данъци, което допълнително измести датата по-рано. Единствено приходите от данъците върху труда (подоходен и осигуровки) се задържаха сравнително стабилни. Така или иначе, ако се абстрахираме от приходите и се вгледаме в данъчните ставки, картината е друга – запазване на основни данъци като ДДС, корпоративен и подоходен, запазване на осигурителното бреме, но покачване на осигурителни прагове, покачване на акцизи и имуществени данъци, въвеждане на нови данъци (туристически, върху застрахователните премии, върху лихвите), както и сериозно квази-данъчно бреме. Всичко това иде да покаже, че добросъвестните данъкоплатци губят от свободата си често за сметка на другите, които се разсейват и не плащат.

И все пак всеки български гражданин пълни хазната по един или друг начин. Най-много дни през 2013 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 35 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни 19 дни. За осигуровките ще ни трябват 27 дни – 19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 11 дни, а тези от корпоративни данъци – за 7 дни. Други 7 дни ще работим, само за да си платим държавните и общински такси. Имуществени данъци ще ни костват 3 дена, са изчислили от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Крум С. 08:39 | 01.05.2013: "А нас ни ограбват не само пряко чрез данъчното облагане, но и чрез корупцията. А корупцията идва от това, че почти целият бизнес минава през държавата.". Бизнесът днес е достатъчно силен да рече, че държавният чиновник е турен на държавната служба да спазва законите, а не да взема подкупи за напълно законни неща. В голяма част от случаите, обаче, подкупът се дава и се взима да се позатвори едно, или друго око пред законите, за да може да мине нещото "ей -така, нали" и

  2. Анонимен
    #4

    Най-първо, честит 1-ви Май на всички онези, които и днес трябва да са "средната класа", която реално поддържа живота във всяко общество, чрез данъците които задължително плаща, за да има после и кой неразумно да ги пропилява. Честит празник на всички онези, благодарение на които сме здрави, можем да се свържем с други хора дори в най-отдалечената точка на света, на онези, на които дължим (относителното) си спокойствие, храната си и т.нт, и т.нт. Не трудът, в смисъл "хамалуване" е направил от маймуните

  3. Крум С.
    #3

    За 2
    А ако се вдигнат данъците, кой ще спечели? Ще има ли по-добре работеща администрация? Ако един чиновник не си гледа съвестно работата изходът не е да му повишиш заплатата, а да го изгониш. Ако му я повишиш, той, а и другите около него ще изтълкуват това като поощрение и не само той ще започне още по-лошо да си върши работата, но и другите ще направят същото. Ако го уволниш обаче, другите около нещо ще се постреснат. А ако продължаваш да уволняваш за лошо свършена работа, със сигурност ще се

  4. Анонимен
    #2

    Тия от ИПИ са платените клакьори на кръговете, които са отредили незавидното мястно на България. Нямат срама - дори и Евростат показа, че в България се плащат най-ниски данъци. Въпросът е, че от това никой не печели - няма добре работеща администрация, има висока корупция, неразвити обществени и социални услуги.

  5. Анонимен
    #1

    Не се отнася за безработните!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.