Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До седмица парламентът приема закона за ДАНС

3 коментара

След маса промени в първоначалния замисъл, критики за сходство с Държавна сигурност и зле прикрити компромиси в името на вътрешни баланси между премиера, президента и вътрешния министър, законопроектът за Държавна агенция “Национална сигурност” стигна до пленарна зала, където на второ четене трябва да бъдат приети окончателните му текстове. В четвъртък  законопроектът бе приет от вътрешната парламентарна комисия. Според вече независимия председател на комисията Николай Свинаров, следващата седмица законът ще бъде факт.

Служителите на агенцията ще бъдат девоенизирани, а по думите на Свинаров всички били много доволни от този статут, дори и Военното контраразузнаване. Ще се изискват десет години професионален стаж в службите за сигурност за председателя и двамата зам.-председатели. Няма такова изискване обаче за началниците на специализираните дирекции в агенцията.

ДАНС ще може да разследва не само висши държавни чиновници.  Служителите ѝ ще могат да арестуват за 24 чака и извършват проникване и обиск. Ще могат да употребяват сила и оръжие, както и да бъдат изпращани в контингенти зад граница. Агенцията ще събира информация чрез специални разузнавателни средства, служители под прикритие, доброволни сътрудници сред гражданите (шпиони). Координацията между агенцията и МВР, множество от функциите, на който се дублират, ще се осъществява от главния секретар на министерството.

Въпросът с бюджета на ДАНС е уреден в преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет, в който се превижда резерв за агенцията.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шпионин
    #4

    Сега вече и господ не може да ми каже на кого да се кланям и на кого да вярвам

  2. ндсв
    #2

    Професионален стаж къде му е легалното определение.По един закон и военната служба се счита за трудов стаж.Нато и ЕС критикуват нашите служби, а в законопроекта искат автоматично прехвърляне на кадри,и 10 год. за началниците които са критикувани за несправяне с престъпността.Добри професионалисти напуснаха като започнаха дивотите в страната през 90 год.без да натрупат стажа изключвате ли се те,като небяха съгласни със случващото се.Съдии,прокурори и следователи които разследват събраните доказателства

  3. професионалист
    #1

    И юристконсултите от службите се изключват.Явно погрешно е разбрано израза професионалист казано от американския посланик.Професионалист не е съдията,прокурора , следователя и адвокати които съобразно професията си оценят събрано от службите.За последния/адвокати/ особено ако е бил следовател,прокурор или съдия .Това е директива драги някои нещо е споменал и хоп готово.Нещата се правят за някого.В Америка именно тези длъжности са трамплин за високи постове,тук е обратно не го ли разбра?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.