Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До седмица Софийският градски съд ще реши за фалита на КТБ

1 коментар
До седмица Софийският градски съд ще реши за фалита на КТБ

До една седмица Софийският градски съд (СГС) ще обяви дали ще открие производство по несъстоятелност на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това стана ясно в сряда след заседанието на съда, което продължи над три часа при закрити врата. Според Закона за банковата несъстоятелност с решението, с което се открива производството, се обявява и фалитът на банката и се прекратява дейността ѝ.

Страни в процеса са БНБ, Фондът за гарантиране на влогове и КТБ, както и двамата най-големи акционери в банката - "Бромак" и "Бългериън акуизишън къмпани". Акционерите настояваха за публичност на заседанието, но медиите не бяха допуснати до залата по изрично искане на Фонда за гарантиране на влоговете и управата на КТБ в лицето на временните синдици.

По неофициална информация по време на заседанието представителите на БНБ, Фонда за гарантиране на влоговете, КТБ и прокуратурата са поискали от съда да отрие процедура по несъстоятелност. Адвокатите на двамата акционери са били на обратното становище.

Представителите на "Бромак" и "Бългериън акуизишън къмпани" са оспорили заключението на БНБ, че капиталът на КТБ е отрицателен. Те са оспорили цялата процедура по отнемането на лиценза на банката, поискали са и експерт, който да изследва целият процес.

Софийският градски съд обаче не може да извърши своеобразен косвен съдебен контрол върху решението на БНБ да отнеме лиценза на банката. Този въпрос вече беше изяснен пред Върховния административен съд (ВАС), който окончателно се произнесе, че акционерите нямат правен интерес да обжалват решението за отнемане на лиценза.

След края на заседанието главният юрисконсулт на БНБ Нина Стоянова обясни, че очаква в най-скоро време да има решение на СГС. Тя припомни, че още при откриването на производството Фондът за гарантиране на влоговете ще трябва да назначи постоянен синдик от списъка на БНБ.

Нина Стоянова допълни, че в Закона за банковата несъстоятелност има изричен текст, който постановява, че тези дела се гледат при закрити врата. "Считаме, че законът не може да бъде дерогиран по волята на страните. (Гледането на делото при закрити врата) е в защита на интереса на клиентите на банката и тяхната лична търговска информация", каза Стоянова.

Адвокатът на "Бромак" Менко Менков каза след заседанието, че никой до този момент не е установил дали банката наистина е изпаднала в неплатежоспособност и от коя дата. "Тези неща са изключително важни за производството по несъстоятелност", каза той. Менков каза още, че никой не иска да чуе истината за КТБ.

Той обвини адвокатите на временните синдици, които сега представляват самата КТБ, че с парите на вложителите и кредиторите са заели позиция, която е против интересите на КТБ.

"Предстои да изчакаме решението на съда и да започне втората фаза по несъстоятелността. Това, което задължително ще се случи, е, че въпросите имала ли е банката възможност да извършва плащания и от коя дата е следвало да се осъществи специалният надзор, от коя дата е изпаднала или въобще не е изпадала в неплатежоспособност, ще бъдат отнесени към европейските съдилища", каза Менков.

Съдията по делото Иво Дачев ще трябва да обяви и началната дата на неплатежоспособността на КТБ, ако открие производството по фалита на банката. Според БНБ неплатежоспособността е настъпила на 30 септември, когато е обявен последният одитен доклад, в който се казва, че КТБ е с отрицателен капитал.

След евентуалното откриване на производството по несъстоятелност КТБ ще се сдобие с постоянен синдик. От този момент започва да тече двумесечен срок, в който кредиторите на банката ще подават искания вземанията им да бъдат признати от синдиците.

След изтичането на този срок синдиците имат 14 дни, в които да изготвят три списъка. В първия трябва да бъдат посочени кредиторите с приети вземания, във втория - кредиторите с неприети вземания, а в третия – служебно приетите вземания.

След това започва да тече нов 14-дневен срок, в който недоволните кредитори могат да подават възражения. Ако кредиторите и синдикът не успеят да се споразумеят, тогава може да се стигне до нови съдебни дела по общия ред. Така процесът по осребряване на активите на КТБ може да продължи и повече от година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    Както се размотават, делата ще се водят поне още 25 години..... Сега ще почнат да са заети, да боледуват, да не са редовно призовани, да плашат с бомби в съда...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.