Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Добре платени спешни дежурства ще компенсират затварянето на болници

29 коментара
Добре платени спешни дежурства ще компенсират затварянето на болници
Здравното министерство възнамерява да компенсира затварянето на по-малки болници в страната с 24-часови спешни кабинети, в които дежурствата да са високоплатени. Това обявиха здравният министър Божидар Нанев и екипът му в петък.

Новите, по-строги изисквания за договор на лечебните заведения с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще оставят много болници без достъп до пари по клинични пътеки. Това ще доведе до преобразуването им в диагностично-консултативни центрове, хосписи, места за долекуване или при невъзможност да се трансформират те окончателно ще затворят врати.

Заради това от министерството ще разчитат на 28-те спешни центъра и техните 197 филиала, които да отвеждат спешните пациенти до по-големите общински, областни или държавни и университетски болници.

Нанев съобщи, че в спешните кабинети по места ще бъдат осигурени 24-часови дежурства. В тях ще могат да дежурят всякакви лекари – джипита, специалисти от болничната или извънболничната помощ. За да бъдат стимулирани лекарите, в министерството обмислят да се плаща между 60 и 100 лева за 12-часово дежурство.

Справка на министерството сочи, че в 142 болници и диспансери в страната през миналата година са се лекували средно по пет пациенти на ден. Това означава, че тяхната ефективност и качеството на лечение, което предоставят са изключително ниски. В същото време тези лечебни заведения са усвоили около 56 млн. лв. Идеята на ведомството е тези пари да бъдат насочени към места, където ще се окаже ефективна помощ на пациентите. Сега често един болен бива лекуван по два и три пъти в различни болници.

Директорът на бюджетната дирекция в НЗОК Жени Начева съобщи, че при 40% от рехоспитализациите за миналата година става въпрос за пациенти, които първо са приети в общинска болница, а след това и в областна. Тя посочи, че всички договорни партньори на НЗОК от миналата година са подали документи за сключване на договор и през тази. Става въпрос за 400 лечебни заведения като 32 са с неизрядни документи, но все още имат възможност да ги коригират.

Само големите болници ще работят по всички клинични пътеки

Предварителен анализ на касата сочи, че специалистите се пренасочват и сключват договори с държавни, областни и университетски болници, както и 10-15 общински болници. Тези лечебни заведения ще имат капацитета да работят по всички клинични пътеки на НЗОК. По данни на министерството добри, реално работещи са 25 областни, 40 държавни и 30 общински болници. Останалите лечебни заведения ще могат да работят по не повече от 7 до 10 клинични пътеки.

Според Начева областните болници имат капацитета да поемат пациентите от преобразуваните или закрити по-малки общински болници.

Доц. Стоян Александров, директор на дирекция "Стратегическо планиране и управление на медицинските дейности" в министерството, каза, че през годините така или иначе пациентите постепенно са се насочили към големите болници. "Допреди няколко години "Пирогов“ приемаше 18 000 души, а сега 28 000 души годишно. Александровска болница приемаше 22 000, а сега приемът надхвърля 30 000 души“, съобщи Александров.

Показателно е, че университетската болница в Пловдив от 32 000 души годишен прием сега осъществява 65 000 хоспитализации в рамките на година", каза Александров. Той посочи, че заболяванията, които водят в най-голям процент до смъртни случаи като инфаркти, инсулти, ракови заболявания и др. и сега не могат да се поемат от малките болници.

76 общински болници през миналата година са работели по по-малко от 50 клинични пътеки от 298 възможни. Най-драстични са примерите в болниците в Трън – 1 договор и 94 преминали пациенти, в Любимец – 5 договора и 214 преминали пациенти, в Брезник – 2 договора и 290 преминали пациенти, в Царево - 5 договора и 411 преминали пациенти, Ивайловград – 7 договора и 404 преминали пациенти, Кула – 0 договора и 0 пациенти. Аналогични са случаите в Рудозем, Годеч, Тервел и други градове. Тези болници разполагат само с по 6-7 лекари.

През тази година е твърде възможно лекарите от тези болници да бъдат включени в дежурствата на спешните кабинети или да се наложи да си потърсят работа в други болници или медицински центрове.

Здравното министерство с указания как да се ходи на лекар

"Ако сега една малка общинска болница бъде принудена да затвори, то спешният кабинет в нея ще се запази. Който има нужда от малка интервенция – за срязан пръст, сухожилие, ще търси помощ в спешните кабинети“, обясни зам.-министър Валерий Митрев.

Всеки пациент, който почувства неразположение трябва да посети личния си лекар, а ако смята, че проблемът е сериозен, може да потърси директно Спешна помощ. В първия случай лекарят ще го прегледа и ще прецени дали има нужда от лечение в болница. Ако смята, че е така, той ще му даде съответното направление. То важи 30 дни.

Личният лекар ще разполага с информация в кои болници може да се окаже нужната медицинска помощ и ще информира пациента къде може да се лекува. Ако пациентът има нужда от незабавна помощ, а най-близката болница няма капацитета да осигури нужните медицински грижи, Спешният център ще го откара до най-близката клиника, в която може да се извърши лечението.

Ако проблемът на пациента не е спешен, той сам ще трябва да се придвижи до болницата, в която иска да се лекува.

Здравното министерство организира информационна кампания за това какво трябва да знае човек, когато реши да потърси лекарска помощ през 2010 година. Тя включва информационни брошури и клип, който ще бъде излъчван по националните телевизии.

Стойността на кампанията е 150 000 лева като брошурите струват 5 500 лева с ДДС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Касиер
    #30

    Демонополизация-ВЕДНАГА и всичко ще си дойде скоро на мястото!

  2. tintiri-mintiri
    #29

    60 leva ama za 36 chasa, zashtoto sled 12 chasovoto dezhurstvo tryabva da ima 24 chasa pochivka. Kato gi razdelish na chas? Aman ot socializam i populizam.

  3. делегата
    #28

    Сега ще пробутат номера, че ще са високо платени дежурства, докато минепосле ще орежат и дежурствата, и чао . . . далавара, далавера, както търга са винетките - ще "убедят" Български пощи да подадат висока оферта, за да подаде Цветелинка по-ниска и пак Цветелинка да спечели 50 млн

  4. котак
    #27

    60-100 лв. за 12 часа? Те да не берат ягоди?Това е доста ниско платено IMNSHO. Поне 2 или 3 пъти по толкова трябва да дават.

  5. tintiri-mintiri
    #26

    Боже, слез да си прибереш даровете!

  6. военен
    #25

    Тия умориха баща ми-добре платените и неграмотни лекари от ,,Спешна помощ"-ВМА

  7. пет пациенти
    #24

    ...

  8. otn. Stratega
    #23

    Zogo, кат казваш Велик майстор, да не намекваш и за някоя ЛОЖА- нещо като БСП-то например? Там ли е първоизточника на стратегията? И подкрепата?

  9. безпартиен
    #22

    "Който има нужда от малка интервенция – за срязан пръст, сухожилие, ще търси помощ в спешните кабинети"Абе, аланкоолу, микрохирургията на ръката е много фино специализирана хирургична дисциплина. От срязан пръст можеш да осакатееш, ако не се обработи и обшие професионално.

  10. доктор на науките
    #21

    А защо да са зле платени? Кой взима по 100 лева на ден заплата? Не и аз.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.