Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Добрич е най-напреднал с интегрирания си план за градско развитие

0 коментара

Община Добрич е най-напреднала с интегрирания си план за градско развитие и възстановяване, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на форум "Градът 2012". Тя уточни, че тези планове са абсолютно задължителни за градовете, ако искат да кандидатстват за евросредства за периода 2014 – 2020 г.

По сегашната програма "Регионално развитие" са предоставени по един милион лева на седемте големи градове и по половин милион лева на по-малките 29 града, за подготовката на тези планове. Те представят визията на общината как ще изглежда градът през 2020 г., как ще се развива и какви интегрирани проекти са необходими за постигането на тази цел. Те ще се финансират не само с еврофондове, но и чрез публично-частно партньорство, средства на общината и на бизнеса.

Концепцията за пространствено развитие на територията на страната, която ще е готова до края на годината, ще покаже дали ще се увеличи броят на градовете, които ще подготвят такива планове, обясни Павлова.

Първият етап от плана на всеки град предвижда определянето на минимум три зони, които са приоритетни за финансиране през следващия програмен период и първите подготвени проекти ще са за тези три зони. Министърът посочи, че през септември е изтекъл междинният срок, в който всеки един от 36-те големи български града е трябвало да уточни въпросните области за инвестиции.

Ние сме предоставили финансиране по техническа помощ на всеки един от тези градове на основата на зоните и проектите, които са идентифицирали, за да разработят идейни и технически проекти и да получат всички необходими разрешения за строеж, добави министър Павлова. Целта е през януари 2014 г. общините да имат готови проекти и да обявят търговете за изпълнител, каза Павлова.

Тя каза, че 80 от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз се формира в градовете, а 70% от градското население в Европа формира инвестициите и икономическия растеж. Затова ще продължим да насърчаваме градското развитие, но без да се концентрираме в столицата, каза Павлова.

Тодор Попов, новият председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), каза, че общините са успели да изградят "един не малък капацитет", сега е моментът да се надгражда. На местните власти им липсва мащаб и самочувствие, трябва да сме по-пазарни, по-мащабни и да разчитаме на експертиза, каза още Попов.

Участие във форума взе и Мартин Заимов, изпълнителен директор на Регионален фонд за градско развитие "Джесика", който отпуска кредити на общините и бизнеса за реализация на проекти за облагородяване на градовете. Той обясни, че вече текат консултации с Плевен, Бургас, Русе за финансиране на проекти за градски пазари, атракциони и т.н. Пловдив обмисля да финансира през "Джесика" гребния канал в града, Плевен иска да направи научен музей и да ремонтира автогарата, Бургас иска да направи атракционен парк в бомбоубежище под Морската градина в града и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.