Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доброволци събраха 4500 фаса за час на Варненския плаж

1 коментар
Събраните фасове

Четири хиляди и петстотин фаса или над 200 кутии с цигари бяха събрани само за час от доброволци на Централния плаж във Варна в сряда. Акцията се проведе в късния следобед и обхвана само малка част от плажната ивица и целта бе да се установи доколко е разпространен този дребен, но опасен за морето отпадък.

Оказва се, че дори плажовете да изглеждат на пръв поглед чисти, те са пълни с фасове.

Инициативата е част от кампания "Морето не е за една ваканция”, която се реализира от доброволци, варненската фондация "Мейдей”, "Грийнпийс”-България и екологично сдружение "За Земята”.

"Фасовете са опасни за морето – те съдържат токсини. Могат да бъдат погълнати от морските птици и други морски организми – и това да има фатални последици за тях", посочват екоактивистите.

"Мястото на фасовете не е на плажа, а камо ли в морето. Призоваваме пушачите да не оставят такива токсични следи след себе си. Могат да носят портативни пепелници или да си ги направят с подръчни материали. Морето не е кошче за отпадък. Ако искаме да се радваме на чиста морска вода – то трябва ние сами да я пазим от замърсяване”, коментира Деница Петрова от "Грийнпийс” – България.

Около 4.5 трилиона цигарени фасове биват изхвърляни по света всяка година, а за тяхното разграждане са необходими десетилетия.

Фасът съдържа всички отровни вещества, които съдържа и цигарата. Те са около 4000, като 400 от тях са канцерогенни, а при разграждането на фасовете се отделят амоняк и сяра. Най-бързо от този дребен отпадък се замърсява водата, защото дори само при преминаване през фаса, тя отмива всички вещества от него.

Фасовете са пълни с катран, никотин и други токсини под въздействие на климатичните условия, тези токсини попадат в почвата и влияят на всеки организъм, който влиза в контакт с тях.

Изследванията показват, че са необходими между 5 и 30 години за разграждането на вредните съставки във фасовете, при това, те никога не се разграждат напълно.

Цигарените останки съставляват 40% от замърсяването по плажовете и могат да бъдат фатални за морските обитатели - костенурки, морски птици.

Близо 50% от средното количество цигари, което изпушва един човек за една година, се изхвърля по нашите улици, паркове и плажове. Така, освен да замърсяват, фасовете се превръщат и опасност за много животни и птици, които ги поглъщат, като последствията от това са фатални за тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pposhta
    #1

    Ма иначе сме колтурни хеле ни дай историята Бе друго си е да се капем у живата вода щом професоро го е казaл

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.