Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доброволци снимат документални филми за българската наука

0 коментара

Документален филм за обучението на български научни и инженерни кадри в атомната електроцентрала в Дубна планират да заснемат млади учени през 2014-а година. Екипът на списание "Българска наука" ще направи серия репортажи за работата на научните институции в България, за да популяризира дейността им.

В България се случват много неща, но малко от тях достигат до хората, обясниха главните редактори на изданието братята Петър и Росен Теодосиеви в сряда.

По думите им, в Дубна, където се намира първата атомна електроцентрала в бившия СССР, се е обучавал целият екип, създал АЕЦ "Козлодуй" у нас. Екипът на "Българска наука" планира във филма да разкаже тази история, както и да покаже българското участие в Дубна и сега.

В рамките на проекта "Българска наука в действие" ще бъдат популяризирани дейности, проекти и отделни български учени, работещи върху важни научни проблеми. Финансирането на проекта е предимно от дарения, а Петър и Росен Теодосиеви вършат цялата работа почти изцяло сами.

Статиите, придружени от снимков и видео материал, ще се публикуват в електронното списание "Българска наука". Най-добрите от тях ще бъдат събрани в електронен сборник, който ще може да се тегли безплатно.

През 2014 година авторите на "Българска наука" обмислят да създадат и едноименно електронно списание за деца, както и да инициират създаването на първата българска енциклопедия от 1989-а насам.

Оказа се, че у нас не е издавана енциклопедия на български авторски колектив от края на социализма, излизат само преводни издания, обясниха редакторите.

През 2013 година беше издадена и младежка версия на сп. "Българска наука", посветена на 100-годишнината от Балканската война. Списанието се разпространява и в домове за сираци и други социални институции, където достъпът на децата до информация и литература е затруднен. В броя са включени и статии по медицина, световна история, космически науки и хуманитаристика.

Екипът на "Българска наука" подготвя и новия си проект "Прочети ми", продължение на "Почети ми" - благотворителна инициатива в сферата на неформалното образование, която цели да разшири и обогати знанията на младежи с намалено зрение и други техни връстници в неравностойно положение, като предоставя безплатна база данни от звукозаписи на учебни материали по история, физика и астрономия, биология и др., както и художествена литература.

Статиите са записани от доброволци от различни възрасти и са специално адаптирани за младежи от 16 до 18 г. Част от доброволците от миналия път ще вземат участие и в продължението на проекта, а най-интересните и най-високо оценените материали ще бъдат отпечатани в два броя на сп. "Българска наука", посветени на проекта, обясниха братя Теодосиеви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.