Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Догодина биоразградими торбички може да заменят найлоновите

16 коментара
Догодина биоразградими торбички може да заменят найлоновите

От началото на следващата година е възможно да бъде прекратено използването на найлонови торбички за еднократна употреба, заяви пред журналисти министърът на околната среда и водите Нона Караджова. По думите ѝ те могат да бъдат заменени с биоразградими или текстилни торбички.

И в момента повечето търговски вериги предлагат на клиентите си срещу заплащане и пластмасовите, и екоторбичките, но малките бакалии продължават да слагат стоките в еднократните найлонови торбички. В общия случай след това те попадат в общия боклук.

Междувременно парламентът прие на второ четене значително увеличаване на санкциите за физическите и юридическите лица, които не спазват изискванията за разделно събиране на хартиен, стъклен и метален амбалаж и опасните отпадъци като акумулатори и батерии, отработени масла и др. Въвежда се и персонална санкция за кметове, които не планират бюджетите си така, че да отчисляват средства за изграждане на нови депа за битова смет след изчерпването на наличните.

Ако гражданите си хвърлят опаковките където им падне, ще плащат глоба от 500 до 100 лв., досега наказанието бе 150-500 лв.

До 100 хил. лв. пък ще е санкцията за юридически лица и еднолични търговци, които депозират на сметищата битови отпадъци, но не правят отчисления за такса депониране, която да се използва за строеж на нови съоръжения за съхранение на отпадъците.

В момента много кметства изчерпват капацитетите на депата си, без да отделяли и лев за строеж на нови и искат от държавния бюджет да осигури средствата, оплакаха се преди време от екоминистерството. Затова и сега общините се задължават да започнат да правят въпросните отчисления за депониране минимум три години преди изчерпването на капацитета на съответното сметище..

Между 3 000 и 10 000 лева глоба ще плаща фирма, която продава батерии, но не осигури място за изхвърляне на старите в магазина си. Също толкова е санкцията, ако се хвърлят тези отпадъци в контейнерите за битови отпадъци. Досега наказанието беше двойно по-евтино.

В същия размер ще е санкцията и за фирми, които изхвърлят отработени масла и отпадъчни нефтопродукти така, че да замърсява почвата. Такава е глобата и за изгаряне на отработени масла по начин, който да доведе до превишаване на установените норми за допустими емисии на вредни вещества във въздуха. Толкова е наказанието и за хвърляне на тези продукти в контейнерите за битова смет.

В момента санкциите се налагат от общините и няма кой знае какъв успех в това отношение, призна пред журналисти след приемането на текстовете в Закона за управление на отпадъците зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева. Според нея обаче това може да се промени, ако се съчетаят убеждение на хората чрез пропаганда, каквато организациите за разделно събиране на отпадъците са длъжни да правят, и контрол.

Няма ясен механизъм как точно инспекторите ще могат да контролират кой къде си изхвърля боклука, надяваме се, хората да разберат как да постъпват, посочи Манева. Според нея по пътя на убеждението, включително и с икономически аргументи, както и с мащабна медийна кампания могат да се постигнат добри резултати.

От 1 400 до 4000 лв. пък става глобата за физически лица, които продават цветни метали на лице без лиценз да извършва търговия с тях.

С новите текстове ще се преразпредели и пазарът с разделното събиране и оползотворяване на различните видове отпадъци. Разрешителните на всички фирми, които се занимават с това, ще се анулират и те отново ще трябва да кандидатстват пред министерството за тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И ЗАЩО
    #17

    ОТ ПО-ПО-ДОГОДИНА - ЗА КЪДЕ БЪРЗАМЕ ?!

  2. Марин Маринов
    #16

    Не мога да разбера защо всички идеи на министрите от това правителство са все в полза на частните компании ? А може би си осигуряват работа, защото им се струва че скоро може би ще си ходят вкупом?

  3. цитати
    #15

    обезопасите определен брой сметища за адекватна защита на околната среда и общественото здраве и след това постепенно да насърчавате рециклирането"..."Трябва да бъдете сигурни, че цялата логистична верига /по третирането на отпадъците/ не изпуска някъде въздух" - ЦИТАТИТЕ СА ОТ СТАТИЯТА "ХОЛАНДСКИ УСПЕХИ" В СПИСАНИЕ "УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ В СВЕТА" - БРОЙ ПЪРВИ ОТ ТАЗИ ГОДИНА.

  4. Хим
    #14

    Във всеки справочник може да прочетете,че торбичките за еднократна употреба от полиетилен се разграждат за година,година и половина , е.толкова бързо колкото и т.н. биоразградими,сачо,че те са по скъпи и съдържат вещества,които също трябва да се разградят,но не се виждат. Въпроса е кой колко пари е взел от производителите на т.н. биоразградими торбички,каквито всъщност те не са, за да забрани обикновените полиетиленови торбички,които не съдържат нищо освен полиетилен и под влиянието на влагата и слънчевата светлина се разграждат до СО2

  5. ZZ Pop
    #13

    Дай Боже и биоразградими тъщи!

  6. читател
    #12

    В САЩ използват хартиени торби от наяклолко десетилетия.

  7. сбс
    #11

    Складирам в мазата купища пластмаси и метали с надеждата най-сетне да видя разделни контейнери, които се извозват и обработват разделно. За съжаление, сега поставените тук-там шарени контейнери в края на краищата се изсипват ЗАЕДНО с обикновения боклук в СЪЩИЯ камион като останалите отпадъци! Фирмите за разделно събиране просто крадат парите и не вършат нищо! А кметовете (напр. корумпираният кмет на В.Търново Румен Рашев) не правят нищо за контрал на тия фирми, сигурно защото няма какво да откраднат...

  8. Дедо Тошо
    #10

    разградими, но и обикновени. Хартиени торби също се използват, но не навсякъде.

  9. шопче
    #9

    Да не ядемЕ доматите с найлоновите торбички?

  10. Dada
    #7

    Te i tashtite se razgrajdat dobre ama tryabva da gi zarovish malko po-nadalboko.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.