Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Догодина тръгва вторият стълб на здравното осигуряване

Шефът на НЗОК в недоумение: Не е говорено с мен, в този вид идеята крие огромен риск

23 коментара
Министър Таня Андреева с шефа на "Пирогов" доц. Милан Стоянов. Сн. БГНЕС

Втори стълб на здравното осигуряване в България от следващата година обмисля да въведе здравното министерство, обяви изненадващо министър Таня Андреева пред журналисти в четвъртък при посещението си в "Пирогов".

Тя поясни, че идеята е в новооткритите фондове да постъпват 2% от здравните вноски, а другите 6% от сегашната осемпроцентна вноска да отиват в НЗОК.

Според предвидените промени в модела на здравното осигуряване се предвижда болниците да сключват договори с новите здравни фондове за покриване на основните дейности, а здравната каса само да осъществява надзор и да доплаща останалите дейности.

Министър Андреева каза още, че от обсъжданите няколко варианта за спасителни мерки в здравното осигуряване, този е най-вероятно да бъде реализиран. По думите ѝ, това ще доведе до повече контрол и защитеност за пациентите.

Концепцията все още е в работен етап, но по въпроса са водени разговори с премиера Орешарски и екип от експерти, добави още здравният министър.

Ако всичко върви по план, министерството се надява реформата да бъде осъществена най-късно до септември 2014 г.

Досега многократно през годините бе дискутирана необходимостта да се въведат повече от една здравни каси по модел на допълнителните осигурителни фондове, но не бе направена крачка напред от етапа на идеите.

И сега министър Андреева не даде повече подробности за идеята - например колко ще са фондовете, как ще избират с кои болници да сключват договори и на какъв принцип, какъв пакет дейности ще покриват.

Казаното "на крак" от здравния министър за въвеждането на дългоочаквания втори стълб в здравното осигуряване бе прието сдържано от управителя на НЗОК Румяна Тодорова.

"Идеята за промяна в здравно-осигурителния модел не е обсъждана с мен", каза тя пред журналисти в парламента след заседанието на здравната комисия.

Тодорова зададе риторичния въпрос кой ще накара даден фонд да сключи договор с болница, на чиято територия има значителен брой здравно неосигурени лица.

По думите на управителя на НЗОК такова действие би било огромен риск за цялата здравна система. Според нея въвеждането на подобен втори стълб в здравното осигуряване би трябвало да бъде предхождано от значителни нормативни промени.

Не е ясно как ще се осъществява и обменя информацията между здравната каса и фондовете, допълни Тодорова. Според нея, най-добре е като начало подобни здравни фондове да покрият медицинските изделия и иновативните дейности, а не болничната помощ.

Не на последно място трябва да бъде изготвена и влязла в сила национална здравна карта, която да очертае потребностите от различни видове болници в районите в страната, отбеляза тя.

На заседанието на здравната комисия д-р Тодорова очерта колко тежко е положението с плащането на болничната дейност. Към момента НЗОК е в състояние да плати само 65% от дейността на здравните заведения.

Предвидените пари за тазгодишния бюджет на НЗОК са 1.190 млрд. лв. плюс още 62 млн. лв. за медицински изделия. Изплатените на болниците средства надхвърлят предвидените за касата с около 43 млн. лв. и възлизат на 1.233 млрд. лв.

Управителят на НЗОК изтъкна още, че за болничното лечение на онкоболни касата е броила 107 млн. лв. при заложени в бюджета 90 млн. лв.

При разблокирането на резерва на касата през миналия месец бяха заделени 23 млн. лв., с които НЗОК покри дефицитите на лечебните заведения, натрупани през август.

Така от отворения резерв останаха 246 млн. лв., с които да се заплаща дейността на болниците за непредвидените в бюджета последни два месеца от годината. Тези пари обаче няма да са достатъчни да покрият изцяло недостига в болничните бюджети.

Прогнозата за дефицит в болничната помощ към 1 януари догодина е 137 млн. лв.

Друг проблем, на който Тодорова наблегна, бе преразходът на средства за медицински изделия. По това перо НЗОК е назад със 7 млн. лв. Институцията е обект на постоянни обвинения особено от страна на родители и родителски организации, че не осигурява на деца в тежки състояния необходимите медицински изделия.

Родилките без здравна осигуровка са причинили преразход в акушерската помощ в размер на 3.4 млн. лв.

От изслушването на Тодорова стана ясно още, че ваксините ще продължат да се водят към касата и няма да бъдат върнати като ангажимент на здравното министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Я червенокосата активистка да се намеси от Брюксел и успокои кака!

  2. Анонимен
    #22

    Недоразумението Андреева - вън от министерството!Шефката на НЗОК май е в конфликт на интереси - зет й (съпругът на Илиана Йотова)незнайно как се озова за шеф на катедра във ВМА?

  3. Анонимен
    #21

    Станишев да отговори- Кой предложи Андреева за министър?

  4. Анонимен
    #20

    Андреева е активист и един от основателите на ГЕРБ. Това за информация на избирателите на Станишев.

  5. Анонимен
    #19

    Грабежът на народа продължава. Държавата с парите на българските граждани, ще осигури със закон сладък бизнес на свои хора. Поздравления № 14

  6. Анонимен
    #18

    15, естествено че ще са частни. Държавната НЗОК я виждаме колко може - нищо - колкото могат държавните пенсии в НОИ и държавната енергетика в БЕХ, общинското топлоснабдяване в София, държавните железници, държавните пощи, държавния ВПК и т.н. Воденични камъни на врата на данъкоплатците и нищо повече. Не 2%, а всичките 8% трябва да отиват във фонд свободно избран от пациента. Нека и държавната НЗОК се конкурира с частните фондове. Тогава такива като 15 могат да си стоят клиенти на НЗОК като има харесва.

  7. Анонимен
    #17

    Соц момите ще се скарат за пустия кокал. Научиха се да търсят мониката във вяка работа и реформа- заразно си е

  8. Анонимен
    #16

    искате да кажете за раждането на циганетата са отишли 3.4 милиона лева?!?

  9. Анонимен
    #15

    Въпросът на въпросите е: КОЙ ЩЕ Е СОБСТВЕНИК НА ТЕЗИ ФОНДОВЕ??? Ако ще са частни-БОЖЕ,ПАЗИ БЪЛГАРИЯ И ГРАЖДАНИТЕ И!!!!!....... Разбира се,по този основен въпрос няма и папер в статията ви!! А това вече намирисва още в зародиш!!!

  10. Анонимен
    #14

    Здравното министерство не може да въвежда здравно осигуряване, неговите отговорности са други. Наблюдаваме крайно непрофесионално поведение на министър Андреева. Институциите отговорни за здравното осигуряване са НАП - събира вноските и НЗОК - харчи вноските. МЗ отговаря за здравната политика на държавата, т.е. какви заболявания ще се заплащат на пазарен и какви на бюджетен принцип. Дори шефката на НЗОК се усети за какво става дума и не каза в прав текст какво мисли за глупостите на Андреева.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.