Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Догодина започва строежът на хранилище за радиоактивни отпадъци в Козлодуй

3 коментара
На площадка "Радиана" край Козлодуй" се работи от миналото лято

През 2014 г. ще започне строежът на национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци, което да приеме по-неопасните отпадъци от демонтажа на спрените малки реактори в АЕЦ "Козлодуй“ и от работата на ядрената централа, съобщи пред журналисти във вторник Ира Стефанова от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО), която е главен инженер на бъдещото съоръжение.

Хранилището ще е на т.нар. площадка "Радиана“, която е в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй“. Негов оператор ще е ДПРАО, изготвени са два варианта на идеен проект, а техническият проект трябва да бъде предаден до 15 март от международния консорциум, избран за подготви проектите. В него влизат "Уестингхаус Електрик Спейн“, испанското поделение на американската ядрена компания, германската "Ди Би И Технолоджи“, испанската ЕНРЕСА и български подизпълнители.

 

8 млн. евро струва изработването на проектите. Парите за тях са от Международния фонд "Козлодуй“ (МФК), в който влизат ядрените компенсации от Европейския съюз заради спрените преждевременно четири малки реактора ВВЕР-440 като част от условието за еврочленството ни.

 

На предстоящата юнска сесия на МФК в Лондон, управляващата го Европейска банка за възстановяване и развитие ще одобри 72 млн. евро за изграждането на първия етап от националното хранилище за ниско и средно радиоактивните отпадъци (НХРАО), каза Дилян Петров, изпълнителен директор на ДПРАО. Първият етап предвижда построяването на първата от общо три планирани платформи от приповърхностно траншейно модулен тип, обясни Стефанова. Тази платформа трябва да заработи през 2015 г. и ще има 66 клетки, всяка от които може да събира по 100 контейнера със слабо и средно радиоактивни отпадъци. При складиране се правят изпитания на контейнерите за издръжливост на удари и огън.

 

През 2020 г. трябва да се построи и втората платформа, а третата – когато възникне необходимост от нея, каза Ира Стефанова. По думите ѝ проектът има капацитет да приема отпадъци и при евентуалното извеждане и на допълнителни мощности като на пример V и VІ блок, за удължаването на чийто живот в момента се работи.

 

В НХРАО няма да се приемат отпадъци на други държави, заяви гравният инженер на съоръжението.

 

От МФК до момента за извеждането от експлоатация на І до ІV блок са изхарчени около 300 млн. евро, коментира Дилян Петров. 83 млн. евро от тях обаче са отишли за изграждането на хранилището за сухо съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй“, на което преди две години премиерът в оставка Бойко Бори сряза лентата, преди да е напълно завършено и въведено в експлоатация.

 

Досега ЕК е предоставила 550 млн. евро компенсации за затворените блокове, но част от тях отиват в т.нар неядрен прозорец, който е за енергийна ефективност. За периода 2014-2020 г. страната ни ще получи още 260 млн. евро в МФК. С тях ще продължат да се финансират дейностите по демонтажа на реакторите.

 

Засега средствата за извеждане на блоковете от експлоатация са напълно достатъчни, заяви Петров, макар някои експерти да твърдят, че парите във фондовете "Радиоактивни отпадъци“ и "Извеждане от експлоатация на ядрени мощности“ не стигат. Над 1 млрд. лв. има във фонда за извеждане на блоковете, а АЕЦ "Козлодуй“ превежда в двата блока 10.5 на сто от приходите си от продадена електроенергия, посочи шефът на ДПРАО. В момента от двата фонда са изразходвани около 40 на сто, а във фонд "Радиоактивин отпадъци“ ще влизат парите от продажба на скрап и оборудване от демонтираните блокове.

 

Дилян Петров коментира още, че подозренията на Европейската комисия за нарушения при управлението на средствата от МФК, които неведнъж бяха коментирани в хода на преговорите за новите ядрени компенсации, са преодолени. По думите му от Брюксел вече били извършени проверки за изхарчените за демонтажа на малките блокове средства. "Имаше закъснения в датите по изпълнението на проектите, както и бяха подадени неточни и завишени данни за разходите по сключените договори за извеждането от експлоатация“, каза шефът на ДПРАО. Той обаче уточни, че това е било преди ръководеното от него предприятие да поеме тези дейности от АЕЦ "Козлодуй“.     

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Лошото е, че те сметките вече идват на някои адресати: http://news.yahoo.com/gov-6-underground-hanford-nuclear-tanks-leaking-224021112.html?.b=index&.cf3=Jumbotron&.cf4=3&.cf5=Associated Press&.cf6=/

  2. Анонимен
    #2

    Нищо такова не е включено в цената. Ще му мислим след 10000 години, като дойде сметката.

  3. Анонимен
    #1

    за колко години експлоатация са проектирани тези контейнери? 20? 50? 100? а колко години е полуразпадът на тези "средно" радиоактивни отпадъци? 10,000? 100,000? поддържането на това хранилище в продължение на 100,000 години включено ли е в цената на тока от АЕЦ "Козлодуй"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.