Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорът, който светът надживя

0 коментара

Изявлението на президента Джордж Буш миналия четвъртък, че САЩ ще се изтеглят по свой график от остарелия Договор за противоракетна отбрана, подписан през 1972 г., би трябвало да разсее всички съмнения в твърдостта на решението му да разположи система за противоракетна отбрана.

Разбира се, трябва да се надяваме, че САЩ и Русия ще успеят да се разберат за замяна на договора с нова договорна рамка. Ако обаче руският президент Владимир Путин не отстъпи от Договора от времето на студената война, Вашингтон трябва без колебание да упражни договорното си право да се оттегли с едностранно предизвестие.

Изявлението на Буш отново предизвика намеци, че няма нужда да денонсира Договора за противоракетна отбрана, че споразумението е достатъчно гъвкаво, за да не попречи на изпитанията и изследванията по американския проект. Дори и да е така, няма смисъл да се преструваме, че Договорът може да се приспособи към новата стратегическа обстановка. Не може. Всъщност първият член на договора изрично забранява тъкмо онова, което Конгресът и президентът Буш обявиха за наша национална политика, като приеха Закона за националната противоракетна отбрана от 1999 г. Законът постановява, че САЩ ще разположат противоракетна отбрана в момента, в който имат необходимата технология, като същевременно работят за допълнителни съкращения на руския стратегически ядрен арсенал.

Президентът Буш започна изпълнението и на двете разпоредби, като сложи началото в Аляска на проекта за разполагане на национална система за противоракетна отбрана и като продължи опитите за създаване на по-надеждна технология, а и като започна диалог с Русия по съкращаването на ядрените оръжия. Договорът за противоракетна отбрана не може да се "изглади" с козметични поправки и замазки. Самата му цел е да попречи на разработването и разполагането на системи за противоракетна отбрана, така че незначителните поправки няма да могат да го приспособят към света след Студената война. Не е в интерес на САЩ да продължават безполезния и излишен диалог с Москва за изменение на договора, започнат от правителството на Бил Клинтън.

Това е въпрос на закон и на национална сигурност, а не на партийна политика. "Въпросът е уреден основно със Закона за противоракетната отбрана, а в края на краищата ние сме правова държава", заяви сенаторът-демократ Джоузеф Либърман на слушания в Сената миналия месец. Той добави, че "нашите съюзници и останалите държави по света" ще разберат, че вече не става въпрос дали ще разположим противоракетна отбрана, а как и кога ще го направим.

Конгресът би трябвало да се въздържа от налагане на ограничения на нашата програма, защото така руснаците ще повярват, че нямаме намерение да изпълним разпоредбите на собствения си закон. Ако такива ограничения се приемат със Закона за бюджета на Пентагона за 2002 г., президентът Буш трябва да му наложи вето. Конгресът не трябва да насърчава неотстъпчивостта на Русия в преговорите за отменяне на Договора за противоракетна отбрана.

Различията в политиката на Белия дом и Конгреса може да се окажат изключително опасни: не е в наш интерес да поддържаме безкрайния цикъл на подозрение и напрежение между САЩ и Русия, в който всяко събитие в противоракетната отбрана се превръща в правен спор между Вашингтон и Москва и който се дължи на един остарял Договор, помрачил всеки аспект от двустранните отношения. Онези, които настояват да запазим Договора за противоракетна отбрана, всъщност искат да запазим света, в който сигурността ни зависи от заплахата с ядрено унищожение свят, в който американският президент може да бъде принуден да избира между отстъпление пред терористите и избиване на безброй хора в друга страна като наказание за грешката на лидера им. Сега руският президент Путин трябва да реши дали ще последва президента Буш или ще затъне в отношения, които се основават на заплахите за взаимно унищожение на населението на двете ни страни.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.