Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорът за добросъседство с Македония може и да не се случи

Скопие бави отговор за спорния въпрос за малцинствата

26 коментара
Външният министър Никола Попоски

Македония бави отговора си дали е готова да подпише предложения от България договор за добросъседство, като според дипломатически източници е възможно въобще да не се стигне до подписването му.

 

Към момента остава спорен въпросът за малцинствата, като София настоява Скопие да приеме ненамеса във вътрешните работи по отношение на "етническите македонци".

 

Според чл. 49 от конституцията на Македония страната "се грижи за македонските малцинства в съседните държави". София иска Скопие да се съгласи с ненамеса във вътрешните ѝ работи по отношение на гражданите без македонски паспорти, които Скопие разглежда като "етнически" македонци.

 

Вече цял месец от Скопие няма официален отговор. В момента там тече кампания за местните избори, като според наблюдатели не се изключват предсрочни парламентарни избори.

 

Има вариант Македония да се откаже като цяло от подписването на договор с България при различно развитие на евроатлантическата перспектива на страната.

 

В местните медии на няколко пъти се появиха и коментари, че подобен договор е ненужен. Според македонски анализатори с договора не може да се спре говорът на омраза, при положение че не може да се контролират медиите. Освен това можело Македония да се откаже от правото да защитава правата и статута на етническите македонци. Подобни задължения обаче не се поемали от България. Външният министър Никола Попоски пък обяви, че добросъседските отношения не зависят от формалните договори.

 

След в първите три години от мандата си като правителството на Борисов поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния за нея момент отказа подкрепа за начало на преговорите за членство в ЕС.

 

Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

 

Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от Иван Костов и Любчо Георгиевски.

 

Външното министерство месеци наред работи и по доклад за отношението на България към съседните страни, който бе представен от Николай Младенов с понятия като "червени линии" и трябваше да мине през парламента. Според министерството това трябваше да стане до края на миналата година, но не се случи.

 

Такъв доклад не може да бъде приет без действащ парламент, а източници от МВнР са на мнение, че вероятно работата по-подобен документ вероятно ще започне наново, тъй като документът трябва да отрази политиката на следващото управление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    На македонците такъв договор им трябва сега в момента преди извещая на 16 април... Според мен не е лошо да има такъв договор - премислен, равноправен, вдъхващ доверие...но това си е просто едно незбъдно пожелание... Защо България да не изпраска една декларация признаваща мкд нация и език...като толкова ги притеснява това...плюс ре-старт на отношенията ...и за историята - само с документи Както и да е - загубена работа е тая - кофти...едни популации напират от запад не си е работа - хем надъхани, хем безпросветни, хем лоши - в чисто човешки план...

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  4. Анонимен
    #23

    Май, "националния" девиз на БЮР Македония трябва да е "КАТО НЕ ЗНАЕШ КЪДЕ ОТИВАШ, Е ВСЕ ЕДНО ОТ КЪДЕ ЩЕ МИНЕШ" ? Албанската популация ги е подпряла "от зад", а те виждат нас като врагове!?! Не искам да съм "лош пророк", но след няколко години ще се молят за обединение с България.Но, честно казано, май НЕ НИ ТРЯБВАТ....

  5. Анонимен
    #22

    18ти - Моите почитания и пълно одобрение за уместната забележка. Направо ми се 'образуват нерви' като прочета или чуя нещо да се 'случва'. Но, от друга страна този езиков паразит е тест за интелигентност. Благодарение на него е по-лесно да разпознаваме полуинтелигентите.

  6. Анонимен
    #21

    Браво бе медијапул. И вие сте ми биле новинаришта. Членот 49 од македонскиот устав е сменет уште 1992 г.и дополнет со следново: 1. Републиката притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20
  8. Анонимен
    #19

    Медиапул, моля, пишете по-грамотно, не слизайте на равнището на македонците.

  9. Анонимен
    #18

    "Договорът за добросъседство с Македония може и да не се случи" Медиапул, моля ви престанете с използването на глагола "случвам се" за щяло и нещяло. Той се употребява когато става дума за случайни събития, като например изтеглягането на голямата печалба от лотарията. По-добре пишете "може и да не се сключи". Като слушам по медиите как всичко се случва, ми идва да запея: Дилмано-дилберо, Кажи ми как се случва пиперо!

  10. Анонимен
    #17

    С тях може и без договор. Вето на Сърбия за ЕС и ще млъкнат.Ако макетата сакат - да ги оставим да си правят свирки на сръбската агентура, щом им е благо. Да вземе да се нахъсаме срещу сръбската агентура в България, защото тя ни част от проблема с мафията изобщо, с монополите, с продажните политици като Волен-болен, с руската пета колона, която плаща сметките на някои у нас чрез сръбската мафия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.