Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорът за МиГ-овете не е обвързан с изплащането на руския дълг

0 коментара

Г-н Свинаров, как върви подготовката на закона за военната реформа, който обещахте ?

Целият комплект от нормативни промени, които касаят концепцията за национална сигурност, военната доктрина, закона за отбраната и въоръжените сили, а в този смисъл проектът, който ние нарекохме закон за военната реформа, се подготвят в момента и до края на тази година ще бъдат внесени в Министерския съвет. Очаквам през първото тримесечие на следващата година всички тези нормативни промени да бъдат факт, тоест да бъдат приети от парламента.

Каква ще бъде числеността на армията след извършване на реформата в армията?

Числеността на армията е определена във военната доктрина и в тази си част, относно мирновременния числен състав, няма да претърпи промени. Цифрата от 45 000 души ще бъде запазена. Промените, които ще настъпят в закона за отбраната и въоръжените сили, ще касаят темповете и начина на освобождаване на военнослужещите, които са най-съществени за 2002 и 2003 г. по брой и състав на съкращенията за периода на действие на План 2004. Всяка година ще бъдат съкращавани около 7 000 и 7 500 души.

Какво е съотношението в момента между младши и старши офицери и какво трябва да бъде? Ще бъде ли фиксирано в закона?

Това няма да бъде фиксирано в законите, ще бъде част от прегледа на структурата и силите и част от актуализирания План 2004, който трябва да бъде приет с постановление на правителството до края на този месец. Съотношението към края на периода, тоест към 2004 г., ще бъде 60 към 40 в полза на младшите офицери, в момента не е такова. Сега старшите офицери са повече по численост от младшите офицери.

Конкретно как ще върви интегрирането на Генералния щаб и Министерството на отбраната?

Интегрирането на двете звена е нещо, вървяло в хода на цялата реформа от две години насам. Интеграцията на Генералния щаб в Министерството на отбраната не е само фраза. Към настоящия момент сме съвсем наясно, че политическото ръководство трябва да определя параметрите такива, че те да бъдат реални и осъществими от Генералния щаб. Известно е, че началникът на ГЩ е главнокомандващ и той реално със структурите на ГЩ следва да осъществи реформата в българската армия.

В какви времеви рамки ще се извърши смяната на висшия военен състав, тъй като предстои смяна на началника на ГЩ, на шефа на ВВС, шефа на военното разузнаване, шефа на военната академия?

Преди президентските избори беше отложен въпроса за началника на служба "Военна информация". Аз очаквам, че до края на месеца ще има укази по две от перата - за служба "Военна информация" и началник на Военна академия. Кандидатурите за началник на Военна академия, тъй като ген.лейт. Ангелов навърши определените години, ще бъдат внесени днес в Съвета по отбрана. Ще има алтернативни кандидатури и вероятно следващата седмица ще е ясно кого ще предложим. Същото се отнася и до началника на служба "Военна информация".

За другите две длъжности - началник на ГЩ и командващ ВВС, въпросът е малко предварителен, защото срокът още не е изтекъл. Вероятно при сега действащия закон ген. Михов няма възможност да продължи да изпълнява функциите си, поради изтичане на трите години и двете години продължение, допустими от закона за отбраната и въоръжените сили, без право на ново продължение. За тези две длъжности обсъждането ще стане в началото на следващата година.

Как ще върви изпълнението на правителствената програма в частта на отбраната до края на годината, ще успеете ли да изпълните сроковете, които сте си поставили?

Графикът е посочен в самата програма, що се касае до краткосрочните планове до края на 2001 г. Една значителна част от предвиденото за краткосрочния период вече е изпълнено. И с внасянето на нормативните промени, и с приемане на прегледа на структурата и силите, и с актуализиране на План 2004, което ще бъде прието до края на месеца, аз мисля, че ние ще се справим с всички показатели.

Какви са основните направления в актуализирания план за модернизация и с какви темпове ще се извършва тя?

Ние имаме идеята да успеем да започнем поетапната модернизация и възстановяване на самолетите МиГ-29, на някои от вертолетите МИ-17 и МИ-24 и разгледаме евентуално възможността да получим учебни самолети, като в момента подготвяме възможностите за финансово осигуряване на такъв проект. По всички останали схеми на преоборудване и превъоръжаване в българската армия очевидно възможностите на бюджета сега са недостатъчни. В параграф 4 от преходните и заключителните разпоредби на закона за бюджета за 2002 г. се включи възможност за по-нататъшна модернизация, разчитаме на тази възможности и разбира се, на предоставени средства от външни програми и финансиране. Както е известно, правителството на САЩ вече отпусна около 22 млн. долара за периода 2002-2003 г. Тези средства биха могли да бъдат добре оползотворени за капиталови разходи, за модернизация и превъоръжаване на армията.

Готов ли е договорът за модернизация на МиГ-29 и бихте ли обяснили аргумента, че модернизирането им е икономически по-изгодно?

Договорът още не е готов. Даже не е готова в пълни параметри обществената поръчка, която ще бъде направена. До края на месеца предвиждаме да приключим всички консултации с всички възможни фирми, които могат да участват в процедурата и аз лично очаквам до месец декември да стартира процедурата, за да можем от януари да започнем да използваме и бюджетните средства, предоставени за тази цел. Процедурата наистина се забави, но се оказа, че е необходим много точен анализ. Икономичността на възможността, без да издавам конкретни цифри, опира до това, че модернизацията ни дава възможност за срок от десетина години да използваме самолетите МиГ-29 на цена, десетки пъти по-ниска от цената, на която можем да закупим нов американски самолет от същия клас.

Обсъждан ли е вариантът разходите по модернизирането да бъдат приспаднати от руския дълг, тъй като има правителствено споразумение с руската страна по този въпрос?

Такова предварително споразумение наистина има, но това не е въпрос на министерство на отбраната, а въпрос на отношение между двете правителства. Ние бихме могли да поставим такова искане, но то не може да бъде част от офертата ни, защото междуправителственото "неспоразумяване" не бива да бъде пречка за изпълнение на нашата програма.

Водени ли са консултации с НАТО дали МиГ-29 могат да бъдат използвани съвместно със западни самолети? Имате ли тяхно становище по този въпрос?

Част от системата за възстановяване и модернизиране на самолетите е МиГ-29 да се направят адекватни за участие в съвместни операции. Тези самолети вече са използвани от силите на бившата ГДР в учения, както и в България в рамките на учението "Кооператив кий", когато съвместно участваха самолети Ф-16, самолети шведско производство, английско производство и самолети съветско производство, в това число и МиГ-29 от българските ВВС. Съвместимостта е доказана на практика. Тя е извършвана освен в Германия, и в Полша. Друг е въпросът, че като трайна и далечна перспектива самолетите МиГ-29 едва ли са най-подходящите за осъществяване на такива операции, поради твърде високите разходи за тяхното използване на час летене.

Как върви модернизирането на радарите? Какво е развитието по проекта за системата за противовъздушна отбрана АСОК?

Изпълнението на програмата АСОК върви в утвърдения график. Към месец април 2002 г. първият етап по изграждане на системата ще бъде завършен. Имаше известно забавяне в инсталирането и модернизацията на някои от радио-локационните системи. Това изоставане вече е наваксано и аз мисля, че първият етап плана ще бъде завършен в срока, тоест до април 2002 година.

Защо беше предпочетено да бъдат модернизирани стари руски радари, а не да бъдат закупени нови? Така модернизираните системи достатъчно мобилни ли са и могат ли да бъдат използвани в реална ситуация на необходимост от защита на въздушното пространство на страната?

По същата причина, поради която се модернизират МиГ-29 - по финансови причини. Реалната ситуация, що се касае до системата АСОК, е бойната обстановка на територията на България, за която те стационарно ще бъдат поставени и няма нужда да бъдат движени. Системата АСОК е система, която касае само територията на България и граничните райони.

Кога очаквате в България да постъпят първите западни техники и технологии - както във въоръжените сили, така в отбранителната индустрия?

Част от модерните технологии са постъпили вече в България и се работи по тях. Например по комуникационните и информационни системи, които са за командването за отделните видове войски. Аз лично се надявам, че след 2004 г. ще имаме реална възможност за използване и за производство в нашите предприятия на модерна техника.

Преди няколко дни беше сключено споразумение между България и САЩ за логистична подкрепа и предоставяне на коридори за преминаване на военни части на САЩ и НАТО в рамките на операцията "Трайна свобода". Как ще се реализира това споразумение във военен аспект?

Реализацията в една значителна степен ще зависи от конкретните искания, които бъдат отправени. До този момент ние извършваме подготовка по няколко направления. Най-напред логистичното осигуряване - възможностите за използване на база, оборудване към нея и летища, с оглед евентуалната необходимост от краткосрочно пребиваване на сили в България, което е част от споразумението. Наред с това, сериозните проблеми в изпълнението за нас настъпват по системата за осигуряване на сигурността и охраната при прелитането или преминаването през територията на България. Очевидно там ще са необходими ресурсни осигурявания от нов тип, защото сегашната система и сегашното кадрово попълване едва ли ще се окажат достатъчни. Третата линия, по която развиваме нашата подготовка, преди да са настъпили конкретни искания, се отнася до възможността за оперативно, в това число и радио-локационно осигуряване на пътя, което е друга форма на сигурност. Наред с физическата охрана, която евентуално би съпровождала силите при преминаването им през територията на България. Осигуряващите тази охрана следва да бъдат адекватно оборудвани, което не сме направили до този момент.

Очаква се посещение на генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън в София през декември, ще можете ли да му кажете, че няма изоставане по сроковете, които сме определили по План 2004?

Аз мисля, че лорд Робъртсън вече е наясно, че нямаме изоставане. Нашият преглед и структура на силите вече бяха докладвани в НАТО на 5 ноември от заместник-министрите на външните работи и отбраната. И аз съм убеден, с оглед и на отзивите, които получаваме, че План 2004 е съставен, така че да отговаря на изискванията. Предстои, разбира се, по-сложното - реалното му изпълнение, което поради тежестта на реформата за 2002-2003 г. наистина създава необходимостта от нова организация, която ние привършваме в момента. Аз имам уверението на Генералния щаб, че изпълнението на реформата ще протече по съответно изготвените графици, в изготвените параметри. Нямам никакво съмнение, че ще успеем да го извършим.

Ще успеете ли да го обезпечите финансово?

С оглед възможностите на бюджета и на помощта отвън, смятам, че реформата е финансово осигурена за бюджетната 2002 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.