Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорени са една четвърт от парите по оперативна програма “Наука“

0 коментара
Меглена Кунева и заместникът й Красимир Киряков, сн. БГНЕС

През тази година са започнати процедури за 413 млн. лева и са договорени близо 316 млн. лева по новата оперативна програма “Наука“, което е една четвърт от ресурса на програмата. Това съобщи вицепремиерът и образователен министър в оставка Меглена Кунева в понеделник на годишното информационно събитие на програмата.

“Екипът на Управляващия орган показа, че при добра мобилизация и организация могат да се постигат положителни резултати, да се навакса изгубеното време и да се даде добра основа за развитие“, каза Кунева.

Тя съобщи, че научната общност подготвя активно своите предложения за изграждане на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност.

По програмата са осигурени 350 млн. лв. за инвестиции в модерно оборудване, лаборатории и инфраструктура, за да може българските учени да получат съвременна материална база и да имат условия да развиват своя потенциал, обясни министърът. Миналата седмица бяха отворени четирите оферти за международен оценител, с което да се гарантира пълна прозрачност на процеса.

В понеделник бяха представени най-големите проекти по приоритетната ос "Образование и учене през целия живот" на оперативна програма “Наука“, чийто общ бюджет за целия програмен период е в размер на близо 504.6 млн. лв. Тази приоритетна ос се финансира от Европейския социален фонд, като средствата се влагат основно в предучилищното, основното, средното и висшето образование, а също и в предоставянето на възможности за учене през целия живот.

По-конкретно финансирането е насочено към повишаване качеството на обучение, осигуряване на равен достъп до образование, подобряване на системата за образование в съответствие с нуждите на пазара на труда, както и за подготовката за прехода от училищната и студентската скамейка към първото работно място.

Част от тези задачи са заложени и в проекта “Твоят час“, който се радва на голям интерес от страна на учениците и родителите. В проектното предложение на “Твоят час“ е заложено, че дейностите ще обхванат 70 на сто от училищата. “Можем да се поздравим с факта, че в проекта се включиха 97.6% от училищата в България, тоест надскочихме индикативната стойност с над 25%“, заяви Меглена Кунева. В проекта участват 2318 от 2365 училища, а към 28 ноември 2016 г. записалите се в допълнителни извънкласни дейности деца са близо 313 000.
“Твоят час“ е проект, който има пряко отношение към резултатите на учениците, към подобряването на функционалната им грамотност и към реализацията им в бъдеще, допълни тя.

Друг ключов проект, който сега стартира, е “Ученически практики“. Изпълнението му ще допринесе за подобряване на достъпа и повишаване качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката от квалифицирани кадри.

Оперативната програма има и друг проект, свързан с младежката заетост. Публикуваната наскоро Рейтингова система на висшите училища показа, че младите хора с висше образование са сред хората, които имат най-ниски нива на безработица, малко над 3% и затова именно по програмата са предвидени не малко инвестиции за стимулиране на студентите. Чудесни примери за това са проектите за студентски стипендии и студентски практики, които се изпълняват успешно в момента. Съвсем скоро ще бъде отворена за кандидатстване и процедура за подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование.

Новите операции по програмата, които ще бъдат обявени през 2017 г., са заложени в Индикативната годишна работна програма за 2017 г., заяви зам.-министърът на образованието и науката Красимир Киряков.

Планирани са 9 процедури на обща стойност 274 млн. лв. по трите приоритетни оси на програмата. Догодина научните институти и висшите училища от страната ще могат да кандидатстват за финансиране на Регионалните научни центрове, за което е заделен ресурс от 110 млн. лв., обясни Киряков.

“Знаем, че основният научен потенциал е концентриран в столицата, но тази свръх концентрация лишава регионите от възможност за развитие, както и за привличане и задържане на младите хора и на качествени учени. Планирали сме възможността да бъдат финансирани по няколко инфраструктури във всеки от шестте района за планиране“, каза зам-министърът. Това е възможност местните научни институции и висши училища да изградят регионален капацитет за специализация съгласно Иновационната стратегия за интелигентна специализация.

Отделно за 2017 г. са планирани 58 млн. лв. и за изграждане на нови или модернизиране на съществуващи уникални научни инфраструктури.

За един от основните приоритети в образователната политика и на оперативната програма – подобряване на връзката между образование и бизнес, догодина ще бъдат отворени 2 операции на обща стойност 4 млн. лв.

Процедурата “Да работим в България“ цели осигуряване на по-качествено и ефикасно образование по необходими за пазара на труда професии и специалности. Втората операция за “Адаптиране на системите за средно професионално и висше образование спрямо изискванията на пазара на труда в България“, предвижда актуализиране на академичните и учебни програми и плановете в съответствие с изискванията на бизнеса във водещи икономически сектори на българската икономика.

По приоритетна Ос 3 “Образователна среда за активно социално приобщаване” сме заложили стартирането на 5 процедури с общ бюджет над 100 млн. лв., заяви Красимир Киряков.

По тази приоритетна ос се цели изграждане на образователна среда, насърчаваща разгръщането на потенциала на всяко дете и ученик за личностно развитие, както и успешна реализация и социализация. Тя залага и на ефективната интеграция в образователната система на деца, ученици и младежи от етническите малцинства и от други уязвими групи. Със средствата от тази ос се цели по-високо качество и по-добър достъп до образование чрез създаване на подкрепяща среда за  образование на деца и ученици със специални образователни потребности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.