Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорени са принципи на примирие, но не и мир в Грузия

313 коментара
Договорени са принципи на примирие, но не и мир в Грузия

Президентите на Франция и Русия Никола Саркози и Дмитрий Медведев обявиха във вторник шест принципа за уреждане на уреждане на конфликта в Грузия. "Все още не сме постигнали мир, но постигнахме съгласие за прекратяване на враждебните действия", каза Саркози.

Според прочетения на съвместна пресконференция от Медведев текст, принципите са: "Да не се прибягва до използване на сила; Окончателно да бъдат прекратени всички военни действия; Свободен достъп до хуманитарна помощ; Въоръжените сили на Грузия се връщат на местата на постоянното им дислоциране; Въоръжените сили на Русия се изтеглят до линията, предшестваща началото на бойните действия и до създаването на международни механизми руските миротворчески сили вземат допълнителни мерки за сигурност; Начало на международно обсъждане на въпросите на бъдещия статут на Южна Осетия и Абхазия и пътищата за осигуряване на трайната им сигурност."

Точно преди Саркози да пристигне в Кремъл, придружаван от 30 френски журналисти, Медведев се появи по руската национална телевизия и обяви, че е наредил прекратяване на военната операция срещу Грузия. Явно руският президент е избрал подходящия момент да обяви решението си, така че то да не изглежда взето под натиска на Саркози, който е ротационен председател на ЕС, отбелязват западни коментатори.

"Целта е постигната"

"Взех решение за прекратяване на операцията за принуждаване на грузинските власти към мир. Целта е постигната", каза Медведев.

"Безопасността на нашите миротворчески сили и на гражданското население е възстановена. Агресорът е наказан и понесе значителни загуби. Въоръжените му сили са дезорганизирани", заяви президентът. Той обаче допълни, че Русия запазва правото си да възобнови атаките, ако се натъкне на съпротива или бойни действия от страна на грузинците.

Новината бе посрещната с надежда за край на петдневния кръвопролитен конфликт, избухнал миналата седмица, когато прозападното грузинско правителство реши да възстанови контрола върху сепаратистката област Южна Осетия, което предизвика масивна руска контраофанзива. Конфликтът разтресе петролните пазари, разтърси Запада и възобнови спомени от епохата на Студената война.

Грузия излиза от ОНД и обявява Южна Осетия и Абхазия за окупирани

След като приключи срещите в Кремъл с президента Медведев и руския премиер Владимир Путин, Саркози отпътува за Тбилиси, където хиляди хора са излезли на протестен митинг срещу Русия.

Грузия ще обяви Абхазия и Южна Осетия за окупирани територии, а руските мироопазващи сили в двете сепаратистки републики за окупатори, заяви президентът Михаил Саакашвили пред близо 70 000 души, сърбали се в центъра на грузинската столица, размахвайки червено-бели национални флагове.

Грузинският Давид ще победи руския Голиат, зарече се той. Освен това Саакашвили обяви, че Грузия напуска Общността на независимите държави (ОНД) и ще окаже натиск върху Украйна и други държави да последват това решение.

На митинга бяха раздавани тениски с надписи "Ние сме заедно, ние сме единни", а множеството развява плакати "Свобода", "Спрете Русия", "По-добре мъртъв, отколкото под руски режим".

САЩ изпращат военни кораби в Черно море

Американски представители са заявили пред СиЕнЕн, че САЩ планират да изпратят самолети от военните си бази в Германия с хуманитарна помощ за Грузия. Обсъжда се и изпращането на американски военни кораби в Черно море за провеждане на хуманитарни мисии.

В същото време НАТО заяви, че обещанието за членство, дадено на Грузия на срещата на върха в Букурещ тази пролет, се запазва независимо от боевете с Русия.

"Смятам, че декларираното в Букурещ остава валидно", каза генералният секретар на алианса Яп де Хоф Схефер на пресконференция след срещата на посланиците от съюзническите страни с грузинския им колега по повод кризата. Той добави, че статуквото в Грузия трябва да бъде възстановено към ситуацията отпреди 6 август.

Схефер каза, че страните от НАТО отново и най-категорично заявяват, че суверенитетът и териториалната цялост на Грузия трябва да бъдат зачитани.

Грузия многократно поиска съдействието на НАТО, което съюзниците ще обмислят спешно, отбеляза Схефер, подчертавайки отново, че употребената от Москва сила е масирана и непропорционална. Той обаче уточни, че "НАТО не се стреми да играе пряка или военна роля в този конфликт".

Посланиците на партньорите от НАТО изразиха дълбоко безпокойство от събитията в Грузия, главно заради хуманитарната ситуация, заяви американският представител в организацията Кърт Волкър в телефонно интервю за АФП, цитирано от БТА.

Волкър оправда анулирането на извънредното заседание на Съвета НАТО-Русия, за което настоя Москва, обяснявайки, че организация не може да се държи с Русия така, сякаш нищо не се е случило, при положение, че съществува открит конфликт с нейно участие на територията на партньорска държава.

Преди срещата си със Саркози руският президент Медведев каза, че цялостното уреждане на кризата с Грузия зависи от две условия - грузинските войски да се върнат на първоначалните си позиции и да бъдат частично демилитаризирани, както и да се подпише обвързващо споразумение за неизползване на сила.

Зам.- началникът на руския ГЩ Анатоли Ноговицин каза, че в грузинския град Гори няма руски войски, но потвърди, че те са завзели контрола на летището в Сенаки, близо до отцепническия район Абхазия. Кореспондент на Ройтерс предаде във вторник, че руски самолети обстрелват Гори.

Запитан дали Русия ще изтегли войските си от Грузия, Ноговицин заяви, че това ще зависи от документите за прекратяване на огъня, подписани между двете страни. Той добави, че ще има някакъв вид международни посреднически усилия за наблюдение как се спазва примирието, ако такова бъде постигнато.

В понеделник за пръв път руските войски окупираха градове извън сепаратистките райони, което предизвика тревога за цялостна инвазия и заплаха за разрив между Русия и Запада.

Под натиска на руското настъпление хиляди грузински войници, танкове и въоръжение напуснаха град Гори, намиращ се до оспорваната проруска територия Южна Осетия, в понеделник следобед. Вечерта грузински представители казаха, че руснаците са завзели града, който е в близост до столицата Тбилиси.

Ескалацията на военния конфликт, който се разрасна въпреки отчаяните усилия на ЕС и САЩ да договорят примирие, бележи новите геополитически реалности, съпътстващи възхода на Русия като енергийна суперсила.

Русия посъветва Саакашвили да напусне властта

Във вторник руският външен министър Сергей Лавров каза, че според Русия ситуацията в Грузия ще се подобри, ако грузинският президент Михаил Саакашвили напусне властта, но целта на руската военна операция не била неговото сваляне.

Лавров заяви, че Москва не може да се съгласи на предложения от Запада мирен план, ако той предвижда участие на грузински войски в бъдещи мироопазващи сили, тъй като те са атакували руските си колеги по време на грузинското настъпление за възстановяване на контрола върху проруската отцепническа територия Южна Осетия, предаде Ройтрес.

"Ние трудно можем да се съгласим с това, тъй като това означава да приемем присъствието на хора, определяни като грузински миротворци. Те не могат да останат повече. Те се посрамиха като миротворци. Те извършиха престъпления", каза Лавров на пресконференция.

Представители на грузинското правителство заявиха в понеделник вечерта, че Москва е завзела Гори, отцепвайки страната на две и че руските войски напредват към Тбилиси с цел да свалят правителството на Михаил Саакашвили.

Тази гледна точка бе изразена и от американския президент Джордж Буш, който заяви: "Русия нападна суверенна съседна държава и заплашва демократичното правителство, избрано от нейния народ".

Във вторник Сергей Лавров заяви, че Русия няма намерение да сваля Саакашвили. Той обаче насърчи неговата оставка, тъй като "той не може повече да бъде наш партньор".

"Не е в нашите традиции да сваляме или качваме някой на трона", каза руският външен министър.

Буш призова Москва да прекрати военната операция и да приеме мирно споразумение, като посочи, че действията на Русия заплашват отношенията ѝ със САЩ и Европа.

Голяма част от европейските държави считат, че Русия е стигнала твърде далеч с действията си в Грузия. С преместването на войски и техника отвъд сепаратистките региони в Грузия, Русия е отрязала достъпа до ключови пътни артерии в страната. Това, според някои европейски държави е тайна стратегическа цел на Москва, която иска да получи контрола и над енергийната инфраструктура в региона, включваща втория по големина петролопровод в света Баку-Тбилиси-Джейхан.

Изтикване на грузинците от дефилето Кодори

Сепаратистите в черноморския район Абхазия, намиращ се на запад от основния военен конфликт, по-рано във вторник започнаха настъпление, подкрепяни от руските военни части, за изтикване на грузинските войски от стратегически важния проход Кодори – единствената зона в провинцията, останала под грузински контрол.

Войната се отрази на инвеститорите в Русия, удари рублата и руските акции, събуждайки страхове за по-широкомащабен конфликт в чувствителния район на Кавказ, който граничи с Иран, Турция и Русия.

Руският министър-председател Владимир Путин, който пое лидерска роля по време на кризата, обвини Грузия за разпалване на конфликта и нападна САЩ заради подкрепата им към Тбилиси.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

313 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kouchner
    #319

    Всъщност нито Русия, нито американците печелят войната, мон ами, дори и нотр ами Саакашвилй нея печели. Войната я печели нотр президен Саркози, ком тужур! Повярвай ми, още днес Путин и Медведев ще подпишат на Сарко линчно капитулацията си, уй!

  2. кънчо
    #318

    ЗАЩО МЪЛЧАТ????

  3. седераст
    #317

    правилно. крайно време беше американското оръжие да си ходи в америка.... що ще на 100 километра от мястото, където ще бъде олимпиадата?че и да стреля.....я, на колко километра са сащ от абхазия? а?някой ще ми отговори ли от американските гъзолизци?

  4. zapa
    #316

    ---

  5. Глух плъх
    #315

    Буш е отново "адекватен". Прозря пъкления руски план. Основна цел е да се свали Саакашвили. Какво единомислие! Така мисли и Костов. Виж ЕС гледа тъжно към тръбата Баку-Тбилиси-Джейхан и не му пука за Саакашвили. Всеки с дертовете си. Аз пък имам конструктивно предложение. Саакашвили да вземе пример от Юруков и да каже на руснаците, че се е пошегувал. То той кажи речи това и каза, като подписа плана за примирие.

  6. Solidarnosc
    #314

    да наложим морска блокада на Сочи!

  7. Solidarnosc
    #313

    френски корвети!

  8. zapa
    #312

    Свобода за Осетия и Абхазия!

  9. turrett
    #311

    army on move! Razmurda se zaspalata ruska mechka. Poslednia put stigna do Elba, da vidim sega da ne zaushi do Sofia chak, deto Gotzeto ya chaka s hliab i sol.

  10. z
    #310

    Сам се набута в капана на руснаците, а сега пищи!Малоумник...На времето Бисмарк го е казал най-добре ."Аз познавам поне триста начина да се изкара руската мечка от бърлогата й, но нито един да я върнеш обратно"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.