Между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт" са били подписани анекси към Договора за доставка на природен газ, които уреждат възможностите за преразглеждане на цената на внасяното у нас синьо гориво според движението на цените на границата на три европейски държави и в най-големите европейски газоразпределителни центрове, както и на точките за доставка на суровината.
Тези промени са били подписани преди състоялата се миналия петък – 28 септември, среща в Санкт Петербург между представители на двете дружества, съобщиха от "Булгаргаз" в понеделник. Реално тогава е даден стартът на техническите преговори за същинското преразглеждане на цената и точките за доставка. Те ще продължат през ноември.
Разговорите са в изпълнение на решението на Брюксел и поетите от "Газпром" ангажименти от май 2018 г., за да не бъде наложена глоба на руския газов концерн за злоупотреба с господстващо положение в осем европейски държави, сред които и България.
От "Булгаргаз" информират, че от "Газпром Експорт“ е било депозирано в "Булгаргаз“ предложение за изменения и допълнения в Договора за доставка на природен газ в съответствие с поетите от руската компания ангажименти пред Брюксел.
Предложено е всяка от компаниите да може да задейства преразглеждане на цената при две обстоятелства. Едното е значителна промяна на икономическите обстоятелства на Европейските газови пазари, които са извън контрола на двете страни. Другото - ако цената не отразява промяната на цените на границата на Германия, Франция и Италия, или промяната на цените на газа в хъбовете TTF, NCG и други в континентална Европа.
В момента тече първото преразглеждане на цената, а след като то бъде договорено, отварянето на тарифата ще може да става веднъж на всеки две години, ще има и извънредно право на преразглеждане на всеки пет години.
На "Булгаргаз" ще бъде дадена възможност да поиска промяна на сегашната точка на доставка на суровината Негру Вода в Румъния и всички или част от договорените обеми газ (не по-малко от 50 милиона куб. метра на година и за период не по-малко от 12 месеца) да бъдат доставяни на пункта в Берегово, Украйна, или Велке Капушани, Словакия. Българският газов доставчик ще може да иска тази промяна, ако не е в състояние самостоятелно да организира преноса на газ. Предстои да се уредят и условията за промяна, основанията за отказ от страна на "Газпром Експорт“, както и разрешаване на спорове от Monitoring Trustee (Контролиращ управител), допълва българското дружество.
Според него тези предложения съответстват на поетите ангажименти на "Газпром" пред ЕК и са в полза на "Булгаргаз“. Затова и те били одобрени от Съвета на директорите на "Булгаргаз“ и от едноличния собственик на капитала на газовото дружество "Български енергиен холдинг“.
Така анексите за преразглеждането на цената и точката на доставка били подписани, което и е причина за инициирането на срещата в Санкт Петербург, става ясно от съобщението на "Булгаргаз“.
При разговорите миналия петък българското дружество поставило за обсъждане и други търговски и технически въпроси, с което да се даде началото на процес на договаряне за същинското изменение в клаузите на Договора за доставка на природен газ.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Допълнена нова точка на доставка.
Само общи приказаки и нищо конкретно. В крайна сметка нищо съществено не е договорено и правителството пак е предало нациналният интерес!
Европейските активи на Газпром са блокирани по искане на Украйна: до къде ще доведе това? Стокхолмския арбитраж, задължава "Газпром" да плати на украинския Нафтогаз $2,6 милиард. Украинските власти обаче, заявиха, че няма да се ограничат до Швейцария, Англия и Холандия, където събирането на суми от "Газпром" вече е започнало. За "Газпром" глобата е много сериозна сума. А общият дълг на Газпром се е увеличил с 101 млрд. рубли, до 3 366 трилиона рубли, или 54,3 млрд. долара по текущия курс. Украйна чака решението на Съда за принудително изземване и съобщи и ще направи търг на конфискуваните активи.
Въпросът, кой го е договорил. Да се види, кой ходи в Москва на преговори с Газпром и Лукойл. Със сигурност цените на газа не са обвързани с борсата, тъй като това е продукт, който не се търгува на борсата. По-скоро цената на синьото гориво е обвързана на 6 месечна база с цената на петрола. Въпреки това, след кризата със спада на цените на петрола преди години, Газпром премина към двустранно договаряне с някой страни. Такова имаше с Германия и почти всички страни от ЕС, вкл. и България. Трябва да …
се види нашите синковци за колко средбърника са предали националните интереси на страната си. Вместо да подслушва хората, ДАНС и Комисията за борба с корупцията трябва да гледа именно тези договори, тъй като те имат пряко отношение към националната сигурност. Да залягат в шубраците и да дебнат районни кметове, е просто смешно, да не кажем трагично. Пълен абсурд с професионалния капацитет на ДАНС. Там половината са си за затвора. Има случаи и то масово на служители, чиито родители или близки са били в схеми с източване на пари от бюджета чрез обществени поръчки
Защо държат в тайна визитата на шефката на Газекспорт Бурмистрова и зам.шефа Медведев в София в петък? С кого тогава се е срещал шефът на Булгаргаз, който е бил по същото време в Санкт Петербруг? Какво може да означава това!?...
Продължение : Нова с цените на трите граници и на трите хъба е схема, която е доста обща и може да означава много или нищо - т.е да остане старата формула. Истинската ценова формула дава възможност за независим, пряк и непосредствен репер, който не трябва да се "договаря", между страните. Няма никакви конкретни предложения за нови формула, за относителна тежест на цените на граница и спот пазарите, за срочност и т.н. Уж нещо било договорено, пък ценовата формула тепърва ще се преговаря въз основа на предложението на Газекспорт. Операция кризисно реагиране и замазване на ситуацията.
Ilian Vassilev
Много работа е паднало на пиарите днес. Усетили са, че трябва да представят някаква свършена работа в преговорите с Газпром и ... са произвели следния медиен запъртък. Прочетете внимателно този текст - в него има общи приказки, няма никаква конкретика и много вътрешни противоречия. Това, което се изтъква за договореност е вече договорено от Газпром с ЕК.
Едновременно е бил даден старт на "технически преговори", а пък били подписани договорености, които след това стават анекси?!. За …
да не стъпят накриво просто са преразказали "договореното" между ЕК и Газпром.
Значи няма нищо договорено - няма нов договор. Има обещания за в бъдеще.
Както се очакваше, българската страна не е представила свой проект за нов договор, а е приела от Газекспорт техен вариант....