Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Напрегнато затишие в Идлиб след договореното от Путин и Ердоган примирие

27 коментара
Напрегнато затишие в Идлиб след договореното от Путин и Ердоган примирие

В раздирания от военни действия сирийски район Идлиб е спокойно, но напрегнато, след като договореното между Москва и Анкара примирие влезе в сила малко след полунощ на 6 март. След шестчасови преговори в руската столица, президентите на Турция и Русия се договориха за спиране на въоръжения конфликт, който за три месеца прогони близо три милиона души от домовете им в северозападна Сирия.

Русия и Турция, която е член на НАТО, подкрепят противоположни страни в продължаващата вече девет години война в Сирия. Москва стои твърдо зад сирийския президент Башар Асад, а Турция – зад някои от опозиционните групи.

В последните седмици двете страни бяха съвсем близо до пряка конфронтация.

Напрегнато спокойствие

Местни жители и бойци от опозицията в региона разказаха в петък, че цари спокойствие по главните фронтови линии на ожесточени въздушни удари, извършвани от руски и сирийски изтребители, както и интензивният артилерийски обстрел и удари с дронове на Турция срещу силите на Асад. Свидетели разказват за спорадична стрелба от картечници, миногвъргачки и артилерия в южен Идлиб и съседната провинция Алепо, предаде телевизия Ал Джазира.

Всички са в очакване, че която и старана на наруши примирието, ще последват ответни удари.

Замислено да се провали

Няколко предишни споразумения за спиране на военните действия в Идлиб се провалиха. Анализатори смятат, че и новото примирие ще има същата съдба, ако няма споразумение, което да реши проблема с хуманитарната криза или въздушната защита.

Това споразумение не е замислено, за да издържи дълго, а по-скоро да се провали и то в недалечно бъдеще, коментира Джалип Далей от Института за международни отношения и сигурност в Германия.

"Всяка договореност за прекратяване на огъня в Идлиб, е обречена на провал, ако няма зона забранена за полети", казва анализаторът и допълва, че предишните споразумения не са водили до деескалация, а "просто са замразявали кризата до следващата ескалация".

Най-ужасната хуманитарна криза

Последната офанзива в Идлиб, осъществена от силите на Асад, подкрепяни от руски въздушни удари, доведе до най-лошата хуманитарна криза в сирийската война до момента, според оценка на ООН. Милиони хора бяха прогонени от домовете им, а стотици хиляди бяха убити.

Русия отказва да приеме твърденията за бежанска криза и обвинява Турция в нарушение на международното право задето е вкарала войски в Идлиб. От миналия месец досега турската армия даде около 60 жертви там.

Турция, която има втората по численост армия в НАТО, се опитва да възпре настъплението на сирийските правителствени сили в района и да предотврати бежанска вълна към южната си граница. Турция вече има близо 3.6 милиона бежанци на своя територия и не иска да приема повече.

Часове преди спирането на огъня Турция нанесе удари с дрон по позиции на сирийските правителствени сили в Идлиб, в отговор на артилерийски обстрел, при който бяха убити двама турски войници, съобщи турското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
При въздушните удари са унищожени две оръдия и две реактивни системи за залпов огън, и са убити 21 сирийски войници, уточни министерството.

Какво предвижда примирието

Примирието предвижда създаването на коридор за сигурност от двете страни на ключовата магистрала M4. От 15 март там трябва да се установят съвместни руско-турски патрули. Обхватът на коридора за сигурност и по шест километра на север и на юг от магистралата, с което Русия практически си осигурява присъствие още по на север в Идлиб.

Подробностите по съвместната операция трябва да бъдат съгласувани идната седмица.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че в полунощ влиза в сила примирие в Идлиб и че Турция ще работи с Русия то да стане трайно, съобщи Ройтерс.

Русия и Турция договориха режим на прекратяване на огъня от полунощ на 6 март по съществуващите линии на съприкосновение в зоната за деескалация в Идлиб, се казва в съвместно изявление, посочва ТАСС.

Двамата министри на отбраната Сергей Шойгу и Хулуси Акар подписаха допълнителен протокол към меморандума за стабилизиране на обстановката в зоната за деескалация в Идлиб от 17 септември 2018 г. Той влиза в сила от момента на подписване, се посочва в текста, предаде ТАСС.

Съвместните патрули ще се извършват по протежение на М4 от селището Трумба на 2 км северно от стратегическия град Саракиб до селището Айн ал Хавр.

След края на преговорите Ердоган покани руския си домакин Путин да посети Турция по случай 100 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни.

Преговорите в Москва бяха 10-тата среща между Путин и Ердоган в рамките на една година, посочва Асошиейтед прес.

Сирия заплаши със сила американските и турските войски

На този фон сирийският президент Башар Асад заплаши, че силите на режима ще употребят сила, ако американските и турските военни не напуснат територията на страната.

"Национален и конституционен дълг на държавата е да подкрепя всяка съпротива срещу окупатори. Убеден съм, че ще настъпи времето, когато на страната на окупаторите няма да остане никой. Народът ще въстане против американската окупация. И те (американците) няма да могат да останат, нито за петрола, нито за подкрепа на терористи като "Ислямска държава", нито за нещо друго", каза Асад.

Същото важи и за турците, добави той: "Не забравяме турците, които окупират северната част на сирийската територия. Ако те не си отидат чрез политически преговори, ще се наложи да бъдат изгонени със сила. И ние ще направим това. Това е наш национален дълг като сирийци".

ЕС готов да окаже повече помощ

Ръководителят на Европейската дипломация Жозеп Борел приветства споразумението между Москва и Анкара, казвайки, че блокът сега може да увеличи помощта за страдащите цивилни, предаде Ройтерс.

Примирието е добра новина. Нека видим как работи, но то е предварително условие за увеличаване на хуманитарната помощ за хората в Идлиб, заяви Борел преди да оглави срещата на външните министри от ЕС в хърватската столица Загреб.

Попитан за възможна забранена за полети зона в Идлиб, Борел каза: "Ние трябва да концентрираме усилията си върху хуманитарната страна"

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #27

    Що се отнася до образованието, то не е панацея, а само инструмент. Не знам дали ти е известно, но апартейда започва именно като образование за цветнокожите. При Хитлер идеологическата индоктринация се налага на личността именно посредством образованието. При соц.-а също. Така, че ако не е част от комплекс прогресивни мерки, образованието не може да направи много.

  2. Естествено
    #26
    Отговор на коментар #25

    Никой нищо не иска да "парашутира". Това е съветска пропагандна теза. Базирана е на сбъркана месиянска логика. Щом съветите "изнасят революция" значи и "врага" ще изнася "демокрация". СССР го няма вече именно заради сбърканите идеологически постановки, върху които базираше политиките си. Русофилите нищо ли не научихте от разпаданета му? Възприемането на всички, които са против асадистите като единен "враг" е базирано на същата логика. В гражданските конфликти НИКОГА няма само две страни. Това, че

  3. Илиев Пешо
    #25
    Отговор на коментар #24

    Да съм писал, че "опозицията са остатъци от ИД"? Само че в Идлиб те са рамо до рамо. Турция е поела ангажимент да ги раздели (някак), но не го е направила. С кой да се преговаря там и да се стига до решение, като част няма да са съгласни, освен на шариат? Да съм писал "непълноценни"? Пак ми приписваш нещо, което не съм написал. Дадох пример с Египет, поради липса на нормално образование радикални ислямисти демократично взимат властта. Няма непълноценни народи, има липса на светско образование, усещаш

  4. Естествено
    #24

    Виж постановката, че в Сирия има само асадисти и "терористи" прави каквито и да било преговори невъзможни. Този, който защитава подобна позиция, не желае преговори. Всичко останало са празни приказки. Условието на опозицията беше оттегляне на Асад. Има голяма разлика между това и "предайте ни Сирия". Някакви хипотетични "подкрепяни от САЩ" били едикакви си, а другата страна е с чисти ръце. Опозицията пък била "остатъци от ИД". Това са просто оправдания, за да не се преговаря. Е, вижда се, че със

  5. Илиев Пешо
    #23
    Отговор на коментар #22

    Да - интересите съвпадат - в Идлиб интересите на остатъците от ИД, ал-Нусра и други съвпадат с интересите на "мирната опозиция". Само че за мен действия заедно с терористи от изброените групи приравнява другите към тях. А и групи, борещи се за държава по шариат (а още в началото на конфликта много от подкрепяните от САЩ са заявявали такива лозунги), не ги приемам за демократични. Маса за преговори - още в началото на конфликта имаше гласове "седнете и преговаряйте", само че някои поставяха условия

  6. Естествено
    #22
    Отговор на коментар #21

    Както вече написах, двете противостоящи страни са конгломерати от различни военизирани групировки, чиито интереси съвпадат в ДАДЕН МОМЕНТ. В гражданските конфликти е така. Това по отношение на кюрдите. TOW-2 наистина са използвани, но по-скоро са екзотика. Сигурно помниш какво направиха Stinger в Афганистан. Без никакво обучение. Е, в Сирия на практика ги няма. Иначе щеше да има доста "груз 200". Сигурно има някакви количества и в Сирия, но явно са малки. Ако си забелязал обръщам внимание на тежката

  7. Илиев Пешо
    #21
    Отговор на коментар #20

    Да - едно баба знае... "САЩ не са се месели, не са участвали, те изобщо си стоят само в Северна Америка".. Беше ти интересно - и какво откри? Кога се е появила ИД? Снимки на ИДиловци с американски автомати има. ИДиловци, ал-Нусровци с ТОВ-2ки. Има снимки и клипчета, как се возят на Кугъри, Хъмвита. За стингъри и Джевелини трябва "малко" повече обучение, а и са "малко" по-скъпички, че да се дадат на такива, та дори и свои (но Стингъри са залавяни у ИДиловците). Патрони, снаряди съветски образец -

  8. Естествено
    #20
    Отговор на коментар #19

    Знаеш ли, в България си имаме една поговорка: "Едно си баба знае, едно си бае." САЩ били създали опозицията, те я били въоръжавали, че и ИД се появила заради САЩ, а РФ победила ИД. Дрън, дрън. Преди известно време ми беше интересно от къде се пръкна ИД и най-вече каква техника използва и как я подържа. Доста клипчета изгледах. Използваха съветска техника и въоръжение. Не американско. Така и не разбрах как точно подържат техниката. Един съветски танк се нуждае от основен ремонт на около 10-15 000

  9. Илиев Пешо
    #19

    САЩ не са се месили във вътрешния конфликт? Да напомня, че САЩ (и не само) са обучавали, снабдявали са с оръжия тази опозиция. Но това не е намеса?
    "Прозрачен е и опита да се делегитимира опозицията" - как е легитимирана тази опозиция изобщо? Някаква група взима оръжие, САЩ я обявяват за "добра" и хайде "легитимен представител на сирийския народ"? Легитимността е чрез законни средства, а не с оръжие.
    Да разделяш на "добри" и "лоши" - Турция е поела тази задача в Идлиб, но не го изпълни. "Легитимната"

  10. Естествено
    #18
    Отговор на коментар #17

    В Сирия се води гражданска война. Опитите да се прикрие участието на външни сили в нея като борба с "тероризма" е прозрачен. Прозрачен е и опита да се делегитимира опозицията, представяйки я като "терористи". Ти беше в Идлиб и ги преброи всичките противници на Асад и те ти декларираха принадлежността си, така ли? Глупости. Динамиката на гражданските конфликти е винаги много сложна. Да я разделиш на "добри" и "лоши" е много трудно. Обаче линията "терористи" "антитерористи" е примамлива от тази гледна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.