Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Договорната теория донесе Нобел за икономика

3 коментара
Оливър Харт и Бенгт Холмстрьом

Роденият във Великобритания Оливър Харт и финландецът Бенгт Холмстрьом, които работят в САЩ, спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2016 година за приноса си към договорната теория, съобщи Шведската кралска академия на науките, цитирана от световните агенции.

Теориите, развити от Харт и Холмстрьом, са "невероятно важни" за разбирането на вида договори, които използваме във всекидневния живот, като застрахователни и трудови договори, цитира ДПА на пресконференция член на комитета за икономическата награда.

"Новите теоретични инструменти, създадени от Харт и Холмстрьом, са ценни за разбирането на договорите и институциите в реалния живот, както и потенциалните уловки в оформянето на договора", се посочва в изявление на Нобеловия комитет.

Например, договорната теория може да се използва, за да се анализира възнаграждението на главните изпълнителни директори, основано на постиженията им в работата, или пък застрахователните разноски на лицата, допълва Асошиейтед прес.

Оливър Харт се е родил през 1948 г. в Лондон. Сега работи за Харвардския университет в САЩ. Бенгт Холстрьом се е родил през 1949 г. в Хелзинки, а сега е професор в Масачусетския технологичен институт в САЩ.

Наградата за икономика е единствената, която не е включена в завещанието на шведския индустриалец и филантроп и е учредена едва през 1968 г. от шведската централна банка в памет на Алфред Нобел.

Нобеловата награда за икономика или по-точно Наградата за икономически науки се отпуска от Шведската централна банка (Риксбанк) в памет на Нобел. Тя е най-престижната в света награда за принос в областта на икономиката и се връчва всяка година от Шведската кралска академия на науките.

Паричната част от наградата е 8 млн. шв. крони (930 000 долара), които се получават на церемония по връчването на 10 декември, годишнина от смъртта на Алфред Нобел през 1896 година.

Миналата година наградата по икономика беше присъдена на американския учен Ангъс Дийтън за неговата новаторска работа в областта на бедността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. stoiloff
    #2

    За "икономика" не трябва да има награда, най-малко нобелова! Икономистите тази паразитна част от населението на земята, трябва да се забранят! Трябва да се пратят на полетата да садят дървета и посеви за общото благо на населението на земята. Световната икономика отново е пред поредната "икономическа" криза, казват от Светвната банка. Но кризата е психологически-политико-"икономическа". Прекалено много паразитиращи структури печелят от труда на така наречените произвеждащи. Политици,банкери.икономисти... Много паразити,малко производители на "хранителни вещества".

  3. анита хегерланд
    #1

    Къде може да се прочете нещо за договорната теория?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.