Очаква се доходността на допълнителните пенсионни фондове, която отчете спад с около 20% в условията на финансова криза, да се възстанови в рамките на 12-18 месеца. Това прогнозира в сряда председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Апостол Апостолов при обсъждането в парламента на отчета на институцията за миналата година в парламента.
От допълнителните доброволни фондове изтеглянето на активи е в размер на 80 милиона лева за деветмесечието, включително и на пенсии. По закон от универсалните и професионални фондове не може да се извършва теглене на средства.
Апостолов каза още, че се обсъжда промяна в законодателството, която да позволи увеличаване на доходността на пенсионно-осигурителните фондове. Предложението е поетапно да се намали таксата за управление на задължителните фондове от 1 процент до 0.6 процента през 2013 година. Засега обаче това предложение е блокирано заради спорове с Асоциацията на пенсионните фондове, посочи Апостолов.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Общо взето тази работа с доброволното пенсионно осигуряване е като приказката "трай коньо за зелена трева". И аз повече вяра не хващам. Стараят се хората да управляват фондовете, но при евентуален срив на борсата играта свършва. Никой не обяснява на прост език, че всъщност, това което се случва, е, че когато влагаш средства там ти си купуваш индиректно акции и облигации, подбрани от фонда. И когато настъпи криза, цената им се топи като пролетен сняг. Не дай боже в този момент да чакаш на пенсия от …
фондовете! После ти обясняват, че нещата ще се оправят след година, година и половина, че пенсионното осигуряване било дългосрочно, чакай цената пак ще се вдигне и т.н. Ами инфлацията през всичките тези години. Единствено виждам смисъл да се инвестира във фондовете, когато се излиза от финансовата криза и финансовите активи на борсата са обикновено подценени, да продадеш всичките си дялове, когато индексите стигнат върха и после да правиш нещо друго с парите. Иначе по-добре с парите, които наливаш във фондовете всеки месец, плащай вноска по заем, за да си купиш нещо реално (напр. земя) и което ще увеличава стойността си с годините докато стане време до пенсия, което може да продадеш и да живееш добре с тия пари. Въпросът е много спорен, и играта с фондовете е много опасна, колкото и да говорят друго. Аз вече бях фен на фондовете. И повече не им вярвам. В ерата на виртуалните пари няма начин да няма сривове на борсата. После остава да чакаш възстановяване на доходността (и да продължиш да храниш фондовете - те тяхното си го вземат).
Ами то и земята и акциите са все стоки. Купи земя, а като и падне цената като сега тогава какво? Да продадеш зема не е като да изтеглиш пари от фонд. Всичко си има риск. В банка - ами ако фалира? Да не говорим, че лихвата е по - малка от инфлацията. Там си все прекаран. Бурканбанк - няма лихва, има инфлация, има крадци. При социализма беше ясно - нямаш никакъв избор. Сега обаче всеки трябва да си мисли за парите. И какъв като срок ву е инвестиционния хоризонт. За едни е месец, за други 5 години, пък за някой такъв, че все едно са безсмъртни
Това, което мога да допълня е, че доходността на доброволните понсионни фондове никога не е била висока. Никога не е покривала официално обявената инфлация. В някои пенсионни дружества тя е била значително по-ниска от декларираната от тях и потвърдена от държавната Комисия за финансов надзор.
!
аз пък ви се чудя-тук пишат,че фантомът доходност отчел спад,след което чиновник апостолов прогнозирал в парламента качване.и да коментирам това ли?то ще е коментар на анонимен и невеж коментар.с което ще призная право на невежи да ме питат тук.с което ги заробвам окончателно.
За девет месеца са източени 30% от активите на пенсионните фондове.В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 465 лева в универсален фонд. От януари до септември за всеки осигурен НОИ е внесъл средно 260 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 725 лева. Вместо това във фондовете има средно по 513 лева на човек.Същото е положението с професионалните фондове за учители миньори и други. В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 1984 лева в професионален фонд. От януари до септември …
за всеки осигурен НОИ е внесъл средно 600 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 2584 лева. Вместо това във фондовете има средно по 1787 лева на човек.Трагично е положението с доброволните фондове за пенсия. В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 1144 лева спестени във фонд. От януари до септември всеки осигурен е внесъл средно 680 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 1824 лева. Вместо това във фондовете има средно по 941 лева на човек. Половината пари са източени.От доброволните фондове хората поне могат да спасят останалите си пари като ги изтеглят но от универсалните и професионалните не могат. Там сме длъжни да внасяме докато рабтим даже автоматично ни се удържат и внасят парите без да ни питат. Единственото което можем да направим е да си преместим каквото е останало от спестяванията ни за пенсия в друг фонд който краде по-малко.