Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дойче Банк: Впечатляващ темп на растежа на България през 2000 г.

0 коментара

За първи път от икономическата стабилизация през 1997 г. през 2000 г., растежът в България достигна впечатляващ темп, се казва в последния доклад за България на аналитичния отдел на Дойче Банк от февруари 2001 г.

Според новата правителствена фискална политика, ориентирана към растеж, излишните финансови средства се използват за данъчни съкращения. Временно високото равнище на инфлацията през 2000 г. не съдържа опасности за валутния борд.

Въпреки неблагоприятната среда, дефицитът по текущата сметка спадна през 2000 г. и трябва да продължи намалява спрямо брутния вътрешен продукт (БВП).

Политическият риск се засили преди изборите.

Най-силният растеж за повече от едно десетилетие

Силният растеж, реализиран през първото и второто тримесечие на 2000 г. се засили през третото до 5,6 % в годишно изражение. Като цяло, сега очакваме реален растеж на БВП от 5 % за 2000 г. (предишна прогноза: 4,5 %).

България ще регистрира първото убедително повишение на икономическия растеж от години насам. Но за да постигне устойчив силен растеж, страната трябва преди всичко да засили международната конкурентност на промишлеността си чрез преструктуриране и приватизация (прираст на производството за периода от януари до октомври 2000 г.: 3,6 % в годишно изражение).

Докато през първите 9 месеца на 2000 г. износът нарасна с много, динамичните 23 % в годишно изражение, вносът и брутното фиксирано формиране на капитали се повишиха само с около половината от този процент. Частното потребление, което бе засегнато от високата безработица (октомври 2000 г.: 17,8 %) и от слабия темп на реално нарастване на заплатите, се увеличи само с 2 %. През 2001 г. експортният сектор на България вероятно ще усети влошаването на средата (основният ефект на възстановяването след Косовския конфликт вече отшумя, а в световен мащаб има по-слаб растеж).

Туризмът, който също бе стожер на растежа през 2000 г., също може да пострада. Ето защо очакваме реалният растеж на БВП да се забави до 4 % през 2001 г., преди отново да започне леко да се засилва през 2002 г.

Временно рязко нарастване на инфлацията

През 2000 г. развитието на инфлационния процес не бе в съответствие с предвиждането - до декември инфлацията почти се удвои спрямо същия месец на предишната година, достигайки 11,4 %. Причини за това станаха голямото повишение на международните цени на енергоносителите и на цените на хранителните продукти, като поскъпването на последните бе резултат от слаба реколта след суша.

Въпреки това валутният борд не е застрашен, тъй като цените на петрола навярно ще се понижават през идните две години, за лева, който е фиксиран към еврото, има възможност да поскъпне спрямо долара, а вероятността от още една суша през 2001 г. е относително малка. Затова очакваме, че инфлацията ще намалее до 6 % в годишно изражение до края на 2001 г. и до 5 процента в края на 2002 г.

Преориентация на фискалната политика

Откакто валутният борд бе въведен през 1997 г., бюджетният дефицит неизменно се задържа на по-ниско от заплануваното равнище (през 2000 г.: предвиден дефицит от 1,5 % от БВП и фактически почти балансиран бюджет).

През 2001 г. правителството, за първи път, ще използва всички резултатни фискални излишъци за значително съкращаване на преките данъци (корпоративния данък, данък общ доход) в рамките на нова, ориентирана към растеж икономическа стратегия. МВФ неведнъж е изказвал своето принципно одобрение на фискалните планове на правителството.

За 2001 г. правителството предвижда отново консолидиран бюджетен дефицит от 1,5 % от БВП. Нашето мнение е, че дефицитът вероятно ще е по-висок, тъй като предвиждането за растеж на БВП от 5 % изглежда твърде оптимистично.

Намаляващ дефицит по текущата сметка

Въпреки благоприятното развитие на износа, през първите 11 месеца на 2000 г. търговският дефицит на страната се е увеличил със 130 милиона долара в резултат на бързото нарастване на цените на петрола през миналата година. Но за разлика от търговията, при услугите (туризъм, транспорт) платежният баланс се е подобрил значително.

Като цяло дефицитът по текущата сметка на баланса явно е намалял малко през 2000 г. - до 0,6 милиарда долара или 4,8 процента от БВП (през 1999 г. той е бил 0,7 милиарда долара или 5,5 процента от БВП). Но дефицитът бе повече от компенсиран от преките чуждестранни инвестиции, които към ноември възлизаха общо на около 820 милиона долара. Четиридесет процента от тази сума бе дошла от приватизацията на Булбанк.

Рискове

Вътрешни разногласия и нови обвинения за корупция отслабиха Съюза на демократичните сили, който е водещата сила в правителствената коалиция. Все още очакваме ново водено от СДС правителство, което ще бъде сформираното след парламентарните избори, които ще се произведат през следващите месеци.

Рискът от идване на власт на Българската социалистическа партия обаче се засили. Макар БСП също да е за членството на България в Европейския съюз, една ръководена от нея коалиция ще е може би по-нестабилна. Освен това тя вероятно ще е по-бавна при провеждането на необходимите реформи, заключава Дойче Банк.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.