Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дойче веле: Унгария - една затъваща страна

24 коментара
Унгарският премиер Виктор Орбан

Тъкмо Унгария! Страната, която се изправи срещу съветската диктатура, и която беше с ясна прозападна ориентация, днес тихом-мълком национализира фирми, гради държавни монополи и укрепва ръководната роля на Партията. Това се казва в анализ, публикуван в сряда от Дойче веле.

Новите магазини за цигари в Будапеща приличат по-скоро на секс шопове, отколкото на обикновени търговски обекти: върху затъмнените им витрини на видно място е изписано възрастовото ограничение - "18" - в съответствие с изискванията, въведени от началото на юли. Официално правителството твърди, че се грижи за здравето на унгарците. Мнозина се питат обаче дали зад всичките новости не се крият и съвсем конкретни материални интереси. Броят на магазините за продажба на цигари е намален междувременно от 40 000 на по-малко от 5000. "No more sale", обясняват продавачите по будките, на които още стоят рекламите за продажба на тютюневи изделия. Голяма част от тях са останали без лиценз след установяването на новите правила.

В същото време някои среди, близки до управляващата партия Фидес, явно са се облагодетелствали, раздавайки си част от ценните лицензи. Тези лицензи на практика гарантират чисти печалби от десет процента. Възмущението от раздадените "на тъмно" лицензи нарасна до такава степен, че опозицията поиска да бъде изяснен механизмът, по който са били раздавани. Оказа се обаче, че в Закона за достъп до информацията набързо е било въведено съответното ограничение, така че всичко да остане скрито-покрито.

Клиентелизъм и скандали

Началникът на кабинета на премиера Орбан Янош Лазар категорично отрече да са били обслужвани частни интереси и на свой ред обвини концерна "Филип Морис", че води кампания за очерняне на правителството. Мнозинството унгарци обаче явно са на друго мнение. Данните от едно допитване сочат, че близо 70 процента от тях са убедени, че раздаването на лицензите за продажба на тютюневи изделия е облагодетелствало "хора, близки до управляващата партия Фидес". Атаките, насочени към чуждестранни концерни, междувременно са станали неразделна част от правителствената пропаганда.

Целият тютюнев скандал, определен от левите медии като "държавна афера", е симптоматичен за унгарската икономика. Редица експерти, при това не само критично настроени към правителството, изтъкват, че откакто управлява Фидес /т.е. от три години насам/, влиянието на държавата се е увеличило многократно, а клиентелизмът и монополизмът са станали масови практики.

Вярно е, че управляващите са постигнали и някои успехи - държавният дефицит например е намален под три процента, пазарът на труда е станал по-гъвкав, инфлацията спада. Но цената за тези успехи, според експертите, е твърде висока: въведени са близо 20 нови данъци, част от които със задна дата, а най-потърпевши от тях са големите концерни и международните фирми. Готовността за инвестиции рязко е спаднала, а одържавяването на приватизираните навремето фирми води до изкривяване на конкуренцията.

Самият Виктор Орбан хвали своята "самостоятелна" икономическа политика и твърди, че дори Брюксел бил оценил неговите "изключителни постижения". Унгарските икономически експерти обаче критикуват непоследователната данъчна политика и растящата бедност, както и необяснимите финансови подаръци на правителството за някои социални слоеве. Недоволство пораждат и импровизациите на управляващите в икономическата сфера, които по-скоро "кърпят дупки", отколкото да водят последователна политика. А всичко това намалява конкурентоспособността на страната.

Негласна национализация

Унгарското правителство се опитва с помощта на нови монополи и все по-активна държавна намеса да ограничава свободното функциониране на пазара, смята икономистът Золтан Фаркаш, консултант на фондация "Фридрих Еберт". Примери има много: създаването на енергийния концерн МОЛ, изкупуването на газовия сектор от ЕОН, одържавяванията в машиностроенето и в алуминиевата промишленост, при банките и телекомуникациите, сметосъбирането и водоснабдяването, здравеопазването и образованието. С тази ренационализация на икономиката, правителството на Орбан се опитва да укрепи партийния монопол на Фидес във властта.

Външните наблюдатели обаче смятат, че протекционистката политика на Будапеща, която насърчава унгарските фирми и възпрепятства чуждестранните, рано или късно ще завърши с неуспех. В крайна сметка това е недопустима намеса в икономиката, която нарушава правилата на свободната конкуренция. Икономистът Шандор Рихтер смята, че и в сферата на фискалната политика правителството на Орбан допуска грешки, защото изтласква чуждестранните капитали, с което предизвиква спад на инвестициите, а оттам и трудности за унгарската икономика да се модернизира и да остава конкурентоспособна.

"Изгледите за Унгария не са добри", прогнозира Рихтер, който говори за "депресивно общество" и за "непредвидимост" в поведението на Орбан. А един германски дипломат горчиво се шегува: "Преди 15 години тук масово се откриваха германски фирми. Актуалната тенденция е да се закриват".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Skapi Priateli,
    Vece bliso decet godini sam polojena na necovechki jestok tormoz ot specialnite sujbi na Balgaria, localisirani na ulizite "Beaulieu" 8-16, na ul." Pestour"N6, na ul. 4," Jean Pages",na ul. "Saint Sicaire" N 59, na ul." Blaise Pascal"62.
    Izpolzvat methoda Stalking group, petnaisetina /15/duchi koito se izrejdat za blaskane, zaplahi sas smart, sledene . Ejednevno , koeto predisvikva smarten stres i e prednaznacen za ubivane na dissidenti zad graniza.
    Biah posocena za takav edinstveno

  2. Анонимен
    #23

    Статията показва, че слабо се лижат европейски дпета в Унгария.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  4. Анонимен
    #21

    не е обидно, а истина, жалки сте, да защитавете аморални личности, за това ви стиска, да служите на тъпи и мръснишки каузи и това може, не обидно нали, браво,просто държавата загива заради васл

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20
  6. Анонимен
    #19

    Дойче веле - "Унгария затъва", в действителност - Унгария върви по прав път в правилна посока. Типичната пoмия oт "мозъчните тръстове".

  7. Анонимен
    #18

    Спокойно другари, унгарците ще се оправят, когато приключи ерата "Орбан", а вие ще си получите соца тук. Само не зная, къде ще си пишете коментарите тогава.

  8. Анонимен
    #17

    Нов последовател на Виденов и покровител на унгарските ТИМ и КТБ Резултатът естествено ще е хиперинфлация.

  9. Анонимен
    #16

    Унгарците наритаха западняшките лапачи и ония веднага ревнаха! Унгария напрактика следва модела на Норвегия, в която никакви чужди вериги не се допускат, освен под формата на съдружие с държавата, в сферата на нефтената промишленост. Браво на маджарите! Що дойче веле, не пишат, че Унгария преждевременно изплаща дълга си към МВФ?

  10. Анонимен
    #15

    Някой знае ли какво става в Унгария? Предполагам, че щом големите така пищят против нея, значи за унгарците нещата се оправят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.