Снимки
на мобилни инсталации за биологически оръжия и записи на засечени
разговори между иракски официални представители ще бъдат сред
доказателствата, с които държавният секретар на САЩ Колин
Пауъл ще се опита да убеди съюзниците, че Ирак нарушава резолюциите
на ООН.
Това заяви пред Асошиейтед прес официален източник от администрацията във Вашингтон. Според агенцията вчера Пауъл е прегледал засекретената информация, събрана от разузнавателните служби, за да отсее от нея онова, което ще бъде огласено публично в сряда. Очаква се той да представи фотографии и да цитира разговори.
Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл планира да разговаря в Ню Йорк с външните министри или посланиците на всички или почти всички останали 14 страни, които в момента членуват в Съвета за сигурност, заяви говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър.
В сряда след тези разговорите американският държавен ще представи на специално заседание на Съвета за сигурност разузнавателните данни, с които се надява да убеди членовете на съвета, че Саддам Хюсеин не само не съдейства на инспекциите, но и че ги саботира.
Иракският постоянен представител в ООН Мохамед Ад Дури е поискал официално говори на открито заседание на Съвета за сигурност след Колин Пауъл. Според официален американски представител, цитиран от Ройтерс, Вашингтон няма да се противопостави на това искане.
Съгласно Хартата на ООН Ирак има право да говори пред Съвета за сигурност, след като е обект на разискванията, поясни по-рано руският постоянен представител Сергей Лавров.
Освен Колин Пауъл в утрешното заседание ще вземат участие още 11 външни министри от общо 15-те страни членки на Съвета за сигурност: на Русия, Франция, Великобритания, Германия, Испания, България, Мексико, Чили, Пакистан, Камерун и Сирия. Според Ройтерс Китай ще изпрати заместник-външен министър и само Ангола и Гвинея ще бъдат представлявани от посланиците си.
Германският министър на външните работи Йошка Фишер ще ръководи заседанието, което трябва да започне в 10,30 часа нюйоркско време /15,30 по Гринуич/ в сряда.
Представителите на всички страни членки се очаква да говорят по 10 минути с изключение на Колин Пауъл, чието изказване трябва да продължи около час.
В края на миналата седмица след среща с американския президент Джордж Буш британският премиер Тони Блеър заяви, че е необходимо да се приеме втора резолюция на Съвета за сигурност, която да отчете недостатъчното сътрудничество на Багдад и да разреши употребата на сила срещу Ирак.
Тази резолюция обаче едва ли ще бъде гласувана в близките дни.
Френският премиер Жан-Пиер Рафарен, чиято страна като постоянен член на Съвета за сигурност разполага с право на вето, заяви вчера в телевизионно интервю , че след представянето на доказателствата за нарушенията на Ирак, те трябва да бъдат анализирани от инспекторите на ООН.
"Американският президент казва, че има такива доказателства и Колин Пауъл ще ги представи пред Съвета за сигурност. Нека инспекторите се запознаят с доказателствата, да ги анализират и да ги обсъдим в Съвета за сигурност", посочи Рафарен.
"Ние трябва да направим всичко по силите си да избегнем войната. Войната е последното, крайно средство. Франция иска международната общност да действа заедно на основата на международното право, т.е. в рамките на Съвета за сигурност, за да може международното право да управлява отношенията между страните", добави френският премиер.
Позиция за нуждата от анализ и проверка от инспекторите на доказателствата, изрази вчера и руският президент Владимир Путин. Той посочи, че до използването на сила трябва да се прибегне само в краен случай.
Изявленията бяха направени след срещата му в резиденция Завидово с италианския премиер Силвио Берлускони, който е на работно посещение в Москва.
Решаването на иракската криза трябва да стане чрез механизмите на ООН, подчерта руският президент. Основно значение има позицията на инспекторите, изтъкна той. Те трябва да кажат какво още не достига за осъществяването на проверките и да докладват за това в Съвета за сигурност на ООН, а съветът трябва да реши какво да се предприеме по-нататък, посочи той.
Руският президент добави, че не смята за необходимо приемането на нова резолюция за решаването на иракския проблем.
Руският президент обаче даде заявка, чие Русия може да заеме и по- твърда позиция по отношение на Ирак. По време на пресконференцията с италианският премиер Берлускони Путин посочи, че отговорността за иракската криза пада "в голяма степен" върху Багдад. "Ние сме съгласни с мнението, че отговорността за кризата пада в голяма степен върху Ирак, и постоянно оказваме натиск върху Багдад", подчерта Путин.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.