Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права през 2001 в България

0 коментара

а. Свобода на изразяването и на медиите

Конституцията осигурява свобода на изразяването, но правителството упражнява неоправдано влияние върху медиите.

Различните медии представят широк спектър от мнения, въпреки че клеветата се преследва от НК и журналистите протестираха тази година срещу правителствената намеса в държавното радио. Правителството упражнява влияние върху медиите чрез официални канали като НСРТ. Освен чрез този квази-дължавен орган правителството влияе и по непреки пътища като ограничава на рекламните постъпления на критикуващите правителството медии.

През юли правителството обяви нови правила за отразяване на работата на МС. Отразяването на МС става само от специално място в сградата, като се допуска заснемането само на първите минути от заседанието. Броят на репортерите от една медия, които могат да бъдат акредитирани в МС е ограничен до 5.

Множество вестници се издават свободно от политически партии и други организации, които представляват целия спектър на общественото мнение. Журналистите обаче често пишат материали, за да угодят на работодателите си.

През 2001 НСРТ е издало лицензи на 10 телевизионни канала и на 126 радиостанции. През април 2000 правителството на Костов даде първия лиценз за частен телевизионен канал с национално покритие на Balkan News Corporation. Втори лиценз за частна телевизия с национално покритие беше даден през октомври 2000 на Нова телевизия, но през юли 2001 той беше отнет с решение на Върховния административен съд поради процедурни нарушения по време на конкурса.

На 6 ноември 2001 президентът Стоянов подписа нов медиен закон, с който се създаде Съвет за електронни медии (СЕМ). Пет от членовете на СЕМ се избират от парламента, а четирима от президента. СЕМ, както и предшественикът му НСРТ, контролира програмите на електронните медии, но ще издава и лицензи, което по стария закон беше правомощие на Държавната комисия по далекосъобщения.

През септември Министерството на транспорта и комуникациите подготви и внесе в МС поправка в Закона за далекосъобщенията от 1998, която ще засегне процедурата по лицензиране на частните радиостанции.

На политическо ниво обаче уволняването на генералния директор на БНТ Лиляна Попова, която се смята за лоялна на бившия премиер Костов, както и назначаването в СЕМ на лица свързани с НДСВ, създава впечатлението, че и новото правителство, се опитва да упражнява контрол върху държавните медии. Формални ограничения на програмите на телевизиите и радиостанциите няма и те осигуряват разнообразни новинарски и всякакви други програми.

Телевизионните и радио новини на държавните медии представят опозиционни мнения, но по време на предишното правителство някои членове на опозицията твърдяха, че на техните мнения и дейност се предоставя по-малко ефирно време, отколкото на управляващите.

През февруари и март журналисти протестираха срещу назначаването от НСРТ на Иван Бориславов за директор на БНР. Журналистите твърдяха, че назначението на Бориславов е политическо мотивирано от СДС, за да постигне контрол върху държавното радио преди парламентарните избори през юни.

Впоследствие ВАС постанови, че решението да се издигне Бориславов е било незаконно и той беше заместен от Поля Станчева.

Към края на годината се забелязват увеличаващи се доказателства за опити на правителството на НДСВ да упражнява влияние върху държавните медии.

Освен оспорваните мерки по отношение на СЕМ и уволнението на генералния директор на БНТ, правителството уволни водещия на политическо телевизионно ток-шоу Явор Дачков, чието предаване беше известно с критиките си срещу НДСВ.

През октомври 2000 година БНТ за пръв път започна да излъчва новини на турски, предназначени за турското малцинство. Местните клонове на националното радио също започнаха да излъчват новини на турски.

Чуждестранни радиостанции като British Broadcasting Corporation, Deutsche Welle, Radio Free Europe, Radio France Internationale и Voice of America имат добър достъп до до радиоефира.

През 2000 година, макар да имаше няколко случай на нападения над журналисти, включително лични нападения и взривявания на офиси на вестници, нямаше сериозно засегнати лица. Полицията залови трима заподозрени, като разследванията продължават. Достъпът до Internet не е ограничен, въпреки че много от гражданите не могат да си позволят компютри. Internet кафенетата, най-често посещавани от млади хора, са обичайни.

Със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.