Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад ще оцени напредъка на България към "чакалнята" за еврото

Предстоят най-опасните евроизбори, смята комисар Пиер Московиси

1 коментар
Трише, Домбровскис и Даниел Ноа се включиха в отбелязването на 20-годишнината от влизането на еврото в обращение

В началото на 2019 г. ще бъде изготвен доклад за напредъка на България по пътя към "чакалнята" за еврото – Валутно-курсовият механизъм II (ERMII), заяви на брифинг в Брюксел еврокомисарят по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис.

В момента България изпълнява договорената през юли пътна карта, с която страната пое 6 ангажимента, за да бъде приета в ERMII, което е задължително условие за членство в еврозоната. Един от ангажиментите предвижда членство в Банковия съюз на ЕС. В замяна европейските лидери обещаха на София, че влизането на лева в ERMII и присъединяването към Банковия съюз ще станат в един и същи ден. Според графика, който София сама си е определила, това трябва да стане към юли 2019 г., но всичко зависи от скоростта на процеса по присъединяване към Банковия съюз.

В началото на 2019 г. се очаква да започне преглед на активите на шест банки у нас – "УниКредит Булбанк", Банка ДСК, ОББ, ПИБ, ЦКБ и "Инвестбанк", който е задължителен преди Европейската централна банка да поеме пряк надзор върху част от българската банкова система. Подготовката за прегледа вече е в ход. Необходимите законодателни промени са внесени в Народното събрание, като се очаква те да бъдат приети до края на декември.

Валдис Домбровскис отказа да коментира детайли от напредъка на България, като каза, че той ще бъде оценен в междинния доклад на работната група, която следи процеса, в началото на 2019 г.

Европейската комисия подкрепя усилията на държавите извън еврозоната да се присъединят към нея, заяви Домбровскис по време на конференция за отбелязване на 20-годишнината от въвеждането на еврото в Брюксел, организирана от Европейската комисия. Комисарят подчерта, че най-напреднала в процеса е България, следвана от Хърватия. Помощта от страна на ЕК не е само политическа, но също техническа и финансова, стана ясно от изказването на Домбровскис.

По повод нежеланието на Чехия да върви по пътя към еврото Домбровскис подчерта, че никоя държава не може да бъде принудена насила да приеме единната валута. Това е избор на националните правителства, каза комисарят.

Еврото е голям успех и ние трябва да го отбелязваме, за да не се чуват само евроскептичните и негативни гласове, заявиха участници в конференцията. "Младите, които не помнят живота преди еврото, го вземат за даденост. Но ние трябва да празнуваме този успех и да говорим за него със страст, защото имаме много причини да празнуваме съществуването на еврото”, заяви журналистът от "Кориере дала Сера" Бепе Северини.

"Еврото е огромен успех. Буквално за една нощ то се превърна във втората най-значима валута в света, доста по-напред от третата (тогава йената), и продължава да поддържа тази позиция. Уникалното е, че устояхме на финансовата криза през 2007/2008 г., тръгнала от САЩ. Минахме теста на най-голямата криза след Втората световна война”, заяви на конференцията бившият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2003 г. до 2011 г. Жан-Клод Трише.

Той очаква, че в бъдеще еврото ще запази позициите като международна резервна валута, а в света ще се оформи триполярна парична система, в която най-силните валути ще са доларът, еврото и китайският юан.

"Ние не сме свикнали да празнуваме стабилността на банките, а да ги консолидираме. Имаме още работа. Трябва да изградим единната схема за гарантиране на влоговете в ЕС, защото сега сме по средата на реката, а трябва да стигнем до другия бряг преди да е дошла следващата криза”, каза Даниел Ноа, председател на надзорния съвет на Единния надзорен механизъм на ЕЦБ.

"Не е достатъчно еврозоната да носи само стабилност, тя трябва и да намалява неравенствата между държавите членки, защото неравенствата произвеждат разочарование, гняв, популизъм, ксенофобия”, заяви и комисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси. Според него еврозоната трябва да покаже, че либералната демокрация произвежда икономическа стабилност и социална справедливост. "Интересите на богатите страни в ЕС са техните съседи да са също в добра позиция. Трябва да се противопоставим на популистката националистическа заплаха. Идват най-важните и най-опасните европейски избори”, смята Московиси.

Участниците в конференцията се обединиха около необходимостта от общ бюджет на еврозоната, но остават различията как да се формира той – дали да бъде част от бюджета на ЕС или да бъде отделен бюджет, който да се събира чрез нов вид данък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #1

    Да, ще поседим първо в чакалнята на чакалнята„„„

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.