Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад за глобалното затопляне вещае бедност и изпълнено с рискове и насилие бъдеще

6 коментара

Глад, бедност, наводнения, горещи вълни, суша, войни, болести - всичко това вече е причина за човешки трагедии. Но нещата ще се влошат, докато светът се затопля благодарение на причинените от човека климатични промени, се посочва в проект на доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени, международен орган, учреден от ООН през 1988 г., предаде Асошиейтед прес. Докладът ще бъде официално представен следващия март. Сега обаче резюме от проекта на доклада изтече в екологичен сайт и до него достъп е получила АП.

Докладът анализира как глобалното затопляне вече засяга начина, по който живеят хората и прави прогнози за бъдещето на човечеството, в това число и за спад в доходите в глобален мащаб.

В проекта на документа се посочва, че през 21 век въздействието на климатичните промени ще се изразява в забавяне на растежа и на усилията за намаляване на бедността. Подчертава се, че ще се появят горещи точки на глада и че бедността ще се изостри в страните с ниски и средни доходи. В страните с висок и доходи ще се обособят така наречените "зони на бедността", тъй като там ще се увеличи неравенството.

В доклада се отбелязва, че учените си дават сметка за някои ключови рискове. Сред тях са тези за хора измиращи от горещините и покачването на морските води, за разоряването на фермерите заради недостиг на вода, за проблеми с инфраструктурата заради екстремните метеорологични феномени, за влошаване на опасните и смъртоносни топли вълни, за краха на някои морски и сухоземни екосистеми.

В доклада се отбелязва, че ако емисиите на въглероден диоксид от петролната, газовата и минната промишленост следват настоящите траектории, то съчетанието на високи темпераури и влажност в някои  части на планетата за някои периоди от годината ще попречат на нормалните човешки дейности, в това число работата навън и отглеждането на култури за прехрана.

Една от най-спорните части на доклада предупреждава и за повишен риск от конфликти, породени индиректно от климатичните промени.

В проекта на доклада се разглеждат поотделно рисковете за всеки континент. За Северна Америка се изтъкват големи рискове от горски пожари, горещи вълни и наводнения. Водата, било то в прекомерно или недостатъчно количество и горещините са най-големите рискове за Европа, Южна Америка и Азия. Рисковете за Африка идва от болестите, глада и вредителите. Австралия и Нова Зеландия могат да изгубят кораловите си рифове, а малките острови държави да се озоват под водата, посочва документът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Основната част от проблемите идва от безграничната алчност на нео-либерализма и корпоративния бизнес. Липсата на храна в определени части от света и бедността идва от желанието за печалба и все по-ненужно луксозен живот на определени хора. За да се поддържа цената на храните, огромно количество годни хранителни продукти се изхвърлят и унищожават, вместо да се съхраняват или продават на по-ниска цена. Това води до свръх-производство и унищожаване на природата и нейните ресурсите, които не са безкрайни. А Марс е пустош....

  2. Анонимен
    #5

    като не им харесва тая планета, да отидат на друга!

  3. Анонимен
    #4

    Едно съществено нещо се пропуска във всички подобни доклади. Нарастването на населението на земята. Вече населението е 7 милиарда. Този народ иска да яде. Точно това поражда голяма част от проблемите - необходимостта от изхранване!!!

  4. Анонимен
    #3

    От 15 години глобално затопляне няма. Глобалните температури се задържат на едно ниво, въпреки непрекъснато повишаващите се концентрации на СО2. Това вече се признава от всички, включително от любителите на теорията за човешката роля в изменението на климата. В литературата се появяват панически статии, които се опитват да обяснят как хем СО2 непременно стопля планетата, хем напоследък не я топли. А доклади като горния целят да изцедят колкото може печалби от тази лъжа, преди да започнем да усещаме не затопляне, а захлаждане.

  5. В и К
    #2
  6. Анонимен
    #1

    Бедността и гибелта ще дойдат не заради затоплянето, а поради собствената ни простотия и несъстоятелност...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.