Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Докторанти искат по-високи стипендии

3 коментара
Докторанти искат по-високи стипендии

Увеличение на докторантската стипендия и обвързването ѝ с минималнта заплата поискаха докторанти от Българската академия на науките (БАН) и Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". В отворено писмо до Министерския съвет и до народните представители те напомнят, че размерът на стипендиите не е променян от 2008 г., когато минималната заплата е била 220 лв.

В момента най-ниското възнаграждение е с 10 лв. по-високо от заплащането за докторантите. Разликата ще нарасне още повече от 1 януари, когато минималната заплата ще стане 510 лв. Докторантите искат размерът на стипендията да бъде колкото една и половина минимални заплати.

"По данни на НСИ в момента броят на докторантите в редовна форма на обучение в България, които получават стипендия, е 3429 души, т.е. средствата, отделяни за стипендии на всички докторанти в страната, възлизат на около 1.5 млн. лева месечно. В този смисъл увеличението на стипендията до горепосочения размер не би утежнило значително държавния бюджет, а в същото време ще има решаващо влияние за привличането и задържането на младите учени в страната, както и за реализацията на докторантите като качествени преподаватели и изследователи", се казва в писмото.

В него се казва още, че затрудненията, с които докторантите са принудени да се справят, са демотивиращи и водят до понижаване на качеството на научната им работа и до влошаване състоянието на академичния състав.

За увеличение на докторантските стипендии настояват и от ръководството на БАН и дават за пример факта, че чистачките в академията в момента получават повече от младите учени.

Междувременно за 1 ноември – Денят на народните будители, е насрочен протест на учените. Той е организиран от синдикатите на учените и работещите в областта на науката от Селскостопанска академия и БАН.

Протестното шествие с искане за по-високо заплащане започва в 10.30 – 11 часа, когато недоволните ще се съберат пред сградата на БАН на площад "Народно събрание". След това ще се отправят към Министерството на финансите и Министерския съвет, където ще внесат исканията си. Протестът ще приключи пред Народното събрание.

В същото време Националният статистически институт публикува данни, според които през миналата година разходите за научноизследователска и развойна дейност са намалели с 13.7% в сравнение с 2015 г. Общо в наука и изследвания са вложени 734 млн. лв. Спадът се дължи основно на свитите инвестиции от бизнеса. В същото време по данни на НСИ предприятията остават най-големият от четирите институционални сектора, в които се осъществява научноизследователска и развойна дейност, с дял от 73.3% от общите разходи. Следват секторите "Държавно управление", "Висше образование" и "Нетърговски организации" с дялове съответно от 21.2, 5.2 и 0.3%.

В структурата на разходите за наука най-голям относителен дял имат разходите в техническите науки - 57.2%, или 419.5 млн. лв., следвани от медицинските и здравни науки с дял от 19.1%, или 140.3 млн. лв., и естествените науки - 13%, или 95.6 млн. лева.

През 2016 г. персоналът, зает с научноизследователска и развойна дейност, е 25 033 души, което е с 11.3% повече в сравнение с предходната година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #3

    Ами да подпишат декларации че след завършване на обучението ще работят най малко 10 години в България или пък да си намерят спонсор за стипендиите. В "белия" свят никой не дава стипендия току така - само срещу договаряне. И то още по време на следването, не само за докторанти.

  2. monitorqe137
    #2

    Манипулация с числата. Слагат парите за наука и иновация заедно, за да не споменат колко са мизерни парите за наука. Същото и с кадрите, а хората занимаващи се именно с наука са катастрофално малко в сравнение с тези във всички европейски страни. Парите показани за естествени науки включват субсидията на БАН, която отива главно за заплати, собствено за наука пари от държавата няма!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    А комунизъм не щете ли бе?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.