Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Документален филм разказва историята, митовете и настоящето на храм "Св. Ал. Невски"

5 коментара
Документален филм разказва историята, митовете и настоящето на храм "Св. Ал. Невски"

"Това е разказ за съборния храм на България, който съвсем не е само знак на православната ни духовност. В него се оглеждат всички превратности на следосвобожденската ни история чак до наши дни". Такъв е анонсът на новия документален филм на БНТ, посветен на 90-годишнината на храм-паметника "Св. Александър Невски”. Филмът на журналистите Найо Тицин и Горан Благоев "Златното сърце на София" е правен по случай стогодишнината от построяването на основния катедрален храм в България преди 2 години.

 

Неговата специална премиера е на 3 юни от 19 ч. в столичното кино "Одеон”

 

"Св.Александър Невски" е не само е най-изящната сграда в София – цялата действителност на следосвобожденска България се отразява в нея, разказаха двамата автори във вторник в "Денят започва с култура" по БНТ.

 

Филмът проследява това и поставя въпроса за посланието, което носи една от най-представителните сгради на държавата. А то е да утвърждава русофилството, коментира Горан Благоев, който уточнява, че преклонението към личността на руския цар Александър II, а не към народите, участвали в Освобождението, и до днес се чете по стените на храма.

 

Проф. Калин Янакиев нарича катедралата "много тежка стъпка на руския империализъм в сърцето на София".

 

Авторите на филма са се заровили в архивите, за да разбият някои от популярните митовете около храма – като например, че е построен с изцяло с руски средства. Той е финансиран почти изцяло от дарения на Българските миряни, посочи Благоев.


"Интересното е, че България плаща, но строят руски архитекти. Фирмата, която печели търга за позлатяването, е руска, камбаните пак са отляти в Русия."

"По един особен начин историята се повтаря," коментираха авторите на филма преди премиерата му.

 

Освен, че искаме да разкажем за красотата и историята му, се надяваме зрителите да си зададат някои въпроси – като например редно ли е най-големия православен храм в България да носи името на руски светец, каза Горан Благоев.

 

Филмът обръща внимание на художествени детайли като необичайните мозайки от външната страна на "Св. Александър Невски". Той проследява и събитията през последните няколко години - реставрацията на вандализираната преди няколко години централна икона на Исус Христос и изборът на нов патриарх. Включва и част, посветена на благотворителността чрез фигурата на дядо Добри.

Филмът вече е показан в Европейския парламент. След тази прожекция той ще бъде излъчен през септември, когато е годишнината от освещаването на храма и ще бъде издаден на DVD за притежание на самата катедрала и за продажба на туристите.

 

Филмът е копродукция на БНТ и Продуцентска компания "Спотлайт”, и е осъществен със съдействието на Програма "Култура” на Столична община.

Режисьори на "Златното сърце на София” са водещият на "Вяра и общество” по БНТ Горан Благоев и продуцентът Найо Тицин. Оператор е Иван Обрейков. Сред участниците във филма са проф. Калин Янакиев и Тивериополски епископ Тихон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #5
  2. Филка Русофилка
    #4

    „Светостта” на Александър Невски е много оспорвана от руски богослови и историци. Той е бил васал на хагана на Златната орда, редовно му е плащал данъците, но бил жесток мъчител на народа си. До 12-13 век руските владетели са се титулували „хагани” като сюзерена си. „Велик княз” им е приписано много по-късно от руската историография. Шведите пък не си спомнят за някаква голяма битка на Нева, спечелена от „Невски”. Героизира го по-късно Петър I, който води войни с шведите, а Александър II го обявява

  3. Филка Русофилка
    #3
  4. Kiril Kovatchev
    #2

    Много е хубаво че има хора които си правят труда да изавадят истината наяве. България не може да бъде нормална държава докато не се развенчаят митовете от времето на тоталтаризма насаден от руския ботуш.

  5. ivancho ivanov
    #1

    Добре е да се знае историята за името на храма. Действително храмът е построен с грошовете на българските миряни. Камбаните са руски. При издигането на голямата камбана се скъсват въжетата и камбаната пада и пуква, което налага изливане на втора такава. При нещастието загиват работници, които са били на камбаната. Унизително и обидно е допитването от подлизурски русофили, мисля Драган Цанков и др., до руският цар как да кръстят храма. Николай II отговаря, че неговият светец е генералът Александър

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.