Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доматена блокада на път в Пловдивско заради ниските изкупни цени

10 коментара
Тонове домати заляха пътя край Ново село, сн. БГНЕС

Почти десет тона домати заляха пътя Пловдив-Пещера на входа на Ново село, където във вторник около 600 зеленчукопроизводители от региона протестираха срещу ниските изкупни цени на зеленчуците и блокираха за около час движението по пътя.

 

Изсипаният зарзават по-късно бе разчистен. В протеста се включиха и малки деца и възрастни хора, някои от които плачеха за продукцията си, за която са вложили много труд, а изхвърлят, предаде БНР.

 

Демонстрантите дадоха срок от една седмица на правителството да засили контрола върху митниците и вноса на продукция от Македония и Турция , както и да има облекчения за получаването на евросубсидии за производство на зеленчуци. Ако не са удовлетворени от предприетите мерки, те заплашиха в повторна блокада на пътища.

 

Фермерите заявиха, че координират действията си със своите колеги от Петрич.

 

Недоволни са и зеленчукопроизводители от село Капитановци, които вече събират подписка срещу това, че жители от румънския град Калафат продавали продукцията си на пазара във Видин на дъмпингови цени спрямо българската стока. Производителите са прави да реагират, въпреки че пазарът е свободен и той диктува цените, коментира кметът на селото Владимир Аристотелов, цитиран от агенция “Фокус“. По думите му калафатските търговци се появили след пускането на Дунав мост ІІ и изрази надежда, че това ще спре с въвеждането на такса за преминаване през моста от 1 юли. Кметът коментира още, че пазарните цени на зеленчуците не покриват реалните разходи за производството им заради поскъпналите препарати и торове.

 

В Пазарджишко пък се оплакват, че изкупните цени на зарзавата продължават да падат. Докато преди седмица доматите най-добро качество се изкупували от производителите по 50 стотинки за килограм, а вече прекупвачите ги вземали по 40 ст. Опасенията на фермерите са, че изкупната цена може да падне до производствените разходи за кило домати от 25 ст.

 

Борбата на земеделските производители в България към момента е за намирането на пазари, коментира Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България. По думите му едва 15 на сто от зеленчуците и плодовете по пазарите са родно производство, а останалите 85% са внос. “Българските земеделски производители загубихме пазари и това е проблемът, посочва той пред “Фокус“.

 

“С каквото и да се сблъскваме всички земеделски производители, колкото и да намаляваме цените, пак ще имаме излишък на продукцията, което е жалко”, каза Трифонов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    5, ако "прекупвачите" упражняват натиск над производителите - естествено, че трябва да се намеси МВР.

    Иначе колко % е печалбата от дадена дейност не се разбира като сравниш цените купува и продава защото има и други разходи. Пък и няма "нормален %" печалба - нормалното е кой колкото си изкара.

    Ти щом си наясно със земеделския бизнес - ами почвай, работи с по-нисък % печалба, завладей пазара.

    Освен социалния аспект "да има поминък" няма друга причина да се дават субсидии на земеделските производители.

  2. Анонимен
    #9

    Тия,пловдивските да си намерят купувачи.От много години идват руснаци,слагат си представител да следи последователността на доставките за Минск,или някой друг голям град на Север.Ама не идват в Пловдивско.Идват в Струмишко.Понеже гледат,че на българина много не му се работи.И после какво?Те ти домати,те ти чушки,карпузета и т.н.Пловдивци да вземат да си се организират така,че да привличат покупатели от големите градове от там,пък тогава да видим прекупвачи нема ли да им вдигнат мизата.Тва си е.Цар Пазар.Кат е много,купува се на безценица.

  3. Анонимен
    #8

    бате Ники до №7 Прочети №4 и не говори глупости. Не въпросът в някакъв магически "държавен мениджмънт", а в нормалната конкуренция при прекупвачите. Тогава ще имаме завишени изкупни цени при запазване на продажните, просто търговците ще работят с по-малка печалба. Не че няма мераклии, само че от 15 и повече години, секторът се държи от мафията и външен човек не може да припари, защото я колата ще му запалят, я нещо друго. Ролята на държавата е имено в това - да осигури нормален бизнес климат, но мутро-прекупвачите се отчитат където трябва и затова толкова години никой не ги закача.

  4. Анонимен
    #7

    Ако държавата си е на мястото, не би се стигнало до това положение. Всичко си е измислено как трябва да се прави, но няма УПРАВЛЕНИЕ, няма ДЪРЖАВЕН МЕНИДЖМЪНТ. Една от причините е, че сме в Европейски съюз и са ни вързани ръцете за водене на собствени политики.

  5. Анонимен
    #6

    За загубените пазари трябва да благодарим единствено и само на Черното Лице, завряният зает от Драгалевци!

  6. Анонимен
    #5

    Форумецо 4,

    Никак не си наясно с доста неща в земеделския бизнес.
    Първото от които е, че изкупните цени на доматите и краставиците у нас се диктуват от мутрокочината наречена "прекупвачи". Същите, дето купуват от производителя домати по 5 стотинки килото и ги продават после по два лева. Защо? Защото са мутри и освен тях други няма. Това е. Това прави печалба от 4000%. Това да ти се вижда нормално? Ако още ти се вижда, ето ти и икономически анализ: в икономиката такава ситуация се нарича монопсиония

  7. Анонимен
    #4

    Всички секторни привилегии трябва да се премахнат. Няма никаква причина обществото да субсидира земеделски или други производители. Като не могат да намерят кой да им купи стоката на приемлива за тях цена да не произвеждат.

  8. Анонимен
    #3

    А сега де - евтини храни за пенсионерите или високи изкупни цени за производителите? Кое е по-социално?

  9. Анонимен
    #2

    А как така се случи че н абългарски япазар само н абългарските производители не отърва да продават? Може би е време да преразгледаме тая концепция за работливите българи...

  10. Анонимен
    #1

    Резни го па малце тоя внос от Турция и Македония.А ся де,малко да са направим на патриотари.Шиптара ресто назад за Струмица,а оня от Едирне,по-добре да си седи там и да не идва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.