Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Домоуправители излизат на протест заради забавено саниране

Регионалното министерство не пуска голямата поръчка, тества с две сгради в София

20 коментара
Домоуправители излизат на протест заради забавено саниране

Домоуправители на жилища готвят протест в София заради забавеното с повече от година обновление на жилищните домове по оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) и липсата на яснота дали и през този строителен сезон това ще се случи. "Решихме се на протест, защото само който вика в София на жълтите павета него го чуват", обясниха домоуправители и проект мениджъри пред Mediapool, които отказаха да бъдат цитирани.

"Няма проблем със санирането, подготвяме обществената поръчка. Когато стане, тогава ще я обявим. Няма риск да загубим парите". Това заяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева пред Mediapool и отказа да се ангажира с конкретни срокове.

За да предотврати протеста, регионалното министерство се е ангажирало да провежда редовни срещи с домоуправителите, на които да се отчита какво е направено. Последната такава е била през януари, като в близките дни предстои нова, казаха от Министерството на регионалното развитие (МРР). На януарската среща зам.-министърът на регионалното развитие Мирослав Мазнев признал пред домоуправителите, че бил викан от вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова, която го предупредила, че ако проектът се провали пари, няма да има след 2014 г.

Проектът за саниране на жилищата се финансира с 50 млн. лв. по ОПРР от Европейския фонд за регионално развитие. До момента са усвоени едва 512 690 лв., според системата за еврофондовете ИСУН. Крайният срок за оползотворяването на парите по предназначение е 9 декември 2015 г., в противен случай ги губим. Залогът е много голям, защото ако парите бъдат загубени, това поставя под риск отпускането и на планираните 535 млн. лв. за обновяване на жилищата през настоящия програмен период 2014-2020 г.

Повече от година 47 сгради чакат строителите

В момента 47 сгради в цялата страна чакат избора на строители, някои от които повече от година. Етажните собствености са внесли по 500 лв. аванс по сметка на регионалното министерство в БНБ. Това е депозит, с който гарантират, че искат санирането да се случи. Той беше измислен от МРРБ по времето на ГЕРБ като гаранция. "Какво излезе в крайна сметка не ние сме несериозните, а държавата, но от нея не искат депозит", коментират с насмешка домоуправителите.

Отделно са събрали авансово 15% от сумата за съфинансиране, която е внесена по безлихвена сметка в Корпоративна търговска банка, чийто мажоритарен собственик е Цветан Василев. Средно самоучастието в схемата е между 1000 и 4000 лв. на апартамент. От тях на депозит в КТБ са внесени 15%, което е между 150 и 600 лв. Сумите не изглеждат големи, но хората, особено в провинцията, не мислят така. Някои са теглили заеми, по които им тече лихва, други пък пресмятат колко биха взели, ако ги бяха сложили на спестовен влог, твърдят домоуправители.

Те се оплакаха, че търпят критики от съседите, особено от тези, които трудно склонили да се включат в схемата. Сега те нареждали "държавата пак ни измами".

Иначе интересът към обновяването на домовете е голям. От стартирането на проекта досега са подадени 320 заявления за финансова подкрепа, като 194 от тях са одобрени след 1 юни 2013 г. (бел. ред. когато на власт дойде правителството на Пламен Орешарски), е посочено в отговора на Министерството на регионалното развитие до Mediapool.

От тях най-много са за София - 71 сгради. Сред останалите градове са Бургас, Благоевград, Стара Загора, Плевен, Смолян, Хасково, Варна, Шумен, Пазарджик, Перник, Кюстендил, Русе, Пловдив и Карлово.

Тестват системата с две сгради в София

За да се успокои напрежението, през април тръгва пилотно санирането на две сгради в София. За тях вече има избрана фирма изпълнител "Билдинг компани" от село Гърмен. Тя е спечелила поръчката с цена от 208 493 лева без ДДС. Срокът за изпълнение е 120 дни, казаха от МРР.

Компанията е спечелила търга в конкуренцията на още 18 фирми, което показва, че следващия търг ще бъде изключително оспорван.

"Билдинг компани" е собственост на Бисер Узунов, който е бил общински съветник от ДПС в община Гърмен през мандата 2007 – 2011 г., показва справка в регистъра на ЦИК. Името на компанията присъства и в доклад на Агенцията за финансова държавна инспекция (АДФИ) по повод проверка на обществени поръчки в община Белица през 2008 г. АДФИ установи, че тогавашния кмет на общината Ибрахим Палев, който е племенник на областния управител на Благоевград Муса Палев, не е правил обществени поръчки за строителство за средства отпуснати му от тогавашното Министерството на извънредните ситуации на Емел Етем за справяне с щетите от бедствията в региона. Липсваха и фактури за похарчените суми.

Регионалният министър Десислава Терзиева твърди, че вече е почти готова тръжната документация за голямата поръчка, която ще бъде разделена на седем лота – по един за шестте планови региона плюс София. Тя обаче не се ангажира кога ще бъде обявена процедурата.

Още преди нова година министър Терзиева каза същото. Тогава обяви, че за да се спечели време и да се ускорят нещата, министерството смени схемата и вместо търг за всяка отделна сграда мина на варианта с възлагане анблок за цял регион.

Това обаче се разминава сериозно с поетия ангажимент на правителството да осигури работа на малките фирми в строителния бранш. Така отново поръчката ще отиде при големите компании, а малките ще са подизпълнители.

Общините също недоволни от забавянето

Националното сдружение на общините също е недоволно от забавянето на схемата, заявиха кметове пред Mediapool. Те са се ангажирали да не бавят издаването на разрешенията за строеж.

Кметовете на големите градове разчитат много схемата за обновяване на домовете най-после да тръгне. Причината е, че в интегрираните планове за развитие на 67-те града са заложили обновяването на панелните блокове през настоящия програмен период и при провал хората ще останат с излъгани надежди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. antana7
    #20

    Дали 1 процент от структурите на ет. собствености в провинцията, малките градове, имат хабер изобщо от необходимостта от саниране, или поне да правят вноски за спиране на течове, отремонтиране на събарящи се тераси, укрепване на комини, спиране на наводнения при първи дъждове в соцсградите. Да бяха поне обяснили на доста заблудени собственици, че трябва изобщо да има ремонт за соцсградите /в режим на етажна собственост/. Кметовете на тези градове дали изобщо мислят за ЕС, за изпращане на справка до края на март, да провеждат учредителни събрания, ако няма учредени ОС или сдружения. Те не искат и да чуят за това, крадването им е по-важно.

  2. tagged
    #19

    Типичен пример, че имаме тромава бюрокрация, която е крайно време да заработи нормално, защото не е нормално да внасяш пари и да чакаш повече от година и половина да дойдат строителите да ти санират жилището. Това на какво прилича? Време е за реформи при бюрократите!

  3. roman_jordanov
    #18

    Това с програмите за санирането не е лошо, но е нещо ново за България и винаги могат да настъпят проблеми и забавяния . Като цяло хората трябва да са готови за това, щом са се решили да санират жилищата си по този начин .

  4. Vercheto
    #17

    Трябва да благодарим на банката че се отзова и помага толкова бързо с финансовата подкрепа. Това че се случват забавяния може да се обяви действително с тромавата администрация. Предполагам че и смяната на правителствата е допринесла за забавянето.

  5. srebra_mihaleva
    #16

    В тази сложна верига, един да не си свърши добре работата и всичко почва да се бави и хората да се изнервят....

  6. avram_bakalina
    #15

    Прекалено голяма е бюрокрацията по тази програма и затова винаги по веригата се намира кой да се издъни. Тъпото в цялата работа е, че потърпевши са обикновените хора и на всичкото отгоре може да изгорят с парите си, които са събирали за да си оправят блоковете.

  7. Valentin Dimitrov
    #14

    Тук Президентът има голяма вина /най-меко казано/ - когато беше министър, не направи нищо съответната Национална програма да заработи с финансиране от ЕС. Това финансиране трябваше да стане още 2006 г. ! Уважаеми господа и другари, хващайте се за работа по този национален проблем - 1/3 от българите живеят в хиляди блокове, които нямат и досега парцел/имот/кадастър и "собствениците" в тях още нямат нотариални актове за собственост !!! Защо ли им трябва, като послушно гласуват и все в червено....

  8. Jenoviv
    #13
  9. Vyara Toteva
    #12

    Същата история като с канализацията в русенските квартали "Средна кула" и "Долапите" - програма има, пари има, избрана е фирма, хората чакат и се надяват, ама общината излиза с оправдания, тъй като пак поръчката е била реализирана в последния момент. С такива управляващи и на национално и на местно ниво сме направо загубени.

  10. baritona
    #11

    До това води смяната на правителства и съответно администрация. Толкова е тромава администрацията в нашата държава, че няма накъде. Дано в най-скоро време процедурата се задейства, защото надеждите на много хора ще останат напразни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.