САЩ
нямат интерес да поддържат военни сили в Ирак по-дълго, отколкото
е необходимо за стабилизиране на страната, заяви на редовния
брифинг в Пентагона вчера министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд,
цитиран от Асошиейтед прес.
Така той отрече съобщенията в американския печат, че САЩ обмислят дългосрочно военно сътрудничество с Ирак, което ще им осигури достъп до четири въздушни бази в страната - международното летище в Багдад, военновъздушната база Талил край Насирия, летището Ейч-1 в пустинята в западен Ирак, и летището Башур в Кюрдистан на север.
Ръмсфелд нарече статията в неделния Ню Йорк таймс спекулация на годината и обвини журналистите, че със злополучната статия отправят напълно погрешен сигнал към иракчаните.
Нямаме намерение да действаме като окупатори, подчерта той.
Според него въпросът за дългосрочно американско военно присъствие в Ирак никога не е бил обсъждан в негово присъствие, понеже вероятността за тази възможност е безкрайно малка. САЩ имат толкова много приятели в тази част на света, които им предлагат многобройни възможности, че нямат нужда от ново място, където да разполагат войските си, обясни Ръмсфелд.
Предположенията за бъдещи военни отношения с Ирак са безпредметни и поради липсата на иракско правителство, с което да ги обсъждаме, добави Ръмсфелд. Наличието на приятелски Ирак ще означава, че в дългосрочен план по-скоро ще изтеглят войски от района на Персийския залив, отколкото да изпращат нови, изтъкна той.
Още е рано да се каже кога ще бъде безопасно американските войски да си заминат, понеже спорадични боеве , макар и в ограничен мащаб, все още продължават в различни части на Ирак, и войната още не е приключила, заяви Ръмсфелд.
Изявленията на Ръмсфелд целят да успокоят преди всичко към арабските съюзници на Вашингтон, които следят с голяма тревога събитията в Ирак. Арабските режими, никой от които не отговаря напълно на критериите за демократичност, се страхуват, че влиятелни кръгове във Вашингтон планират да иракския модел за промени в целия регион.
Израз на тези страхове вчера даде генералният секретар на Арабската лига Амр Муса, който каза, че панарабската организация е против постоянно американско военно присъствие в Ирак.
В отговор на въпрос по повод публикацията в Ню Йорк таймс за евентуални постоянни американски бази в Ирак, Муса нарече това е опасно развитие на събитията. На обща пресконференция в Аман с йорданския външен министър Маруан Моашер, генералният секретар на Арабската лига заяви още, че случващото се е неприемливо.
Йорданският външен министър на свой ред повтори призива на страната си американските войски да се изтеглят напълно и възможно най-бързо от Ирак. Той подчерта, че с генералния секретар на Арабската лига са единодушни за нуждата да се съхрани териториалната цялост на Ирак и бъдещото иракско правителство да се избере от иракския народ.
Муса изрази задоволство от спада на напрежението между Вашингтон и Дамаск и приветства готовността на американския държавен секретар Колин Пауъл да посети скоро Сирия.
САЩ обвиняват Сирия, че притежава химическо оръжие и укрива членове на бившето иракско ръководство. Сирийските власти отхвърлят обвиненията, припомня Франс прес.
Муса обясни, че целта на посещението му в Йордания е да обсъди положението в арабския свят и бъдещите общи действия с оглед на събитията в Близкия изток.
Американското присъствие в Ирак ще продължи около 2 години, заяви ръководителят на американската агенция за международно развитие Андрю Нациос, цитиран от Ройтерс.
Нациос обясни, че САЩ очакват да приключат хуманитарната работа в Ирак до една-две години - една десета от времето, предвидено за Афганистан, където операцията по възстановяването ще продължи 10-20 г.
Само трябва да стартираме процеса, докато демократично избрано правителство поеме властта, а после иракският народ сам ще може да използва собствените си петролни приходи, за да възстанови страната си, която е потенциално много богата, заяви шефът на агенцията, надзираваща изразходването на около 2,5 милиарда долара американска помощ за Ирак за тази година.
Според него Ирак би трябва да стане страна със средна класа, а не страна от третия свят, благодарение на продажбите на петрол, които според неговата прогноза могат да достигнат между 18 и 20 милиарда долара през следващите години.
Нациос добави, че очаква Турция, Саудитска Арабия, страните от Персийския залив, Япония и Германия също да помогнат за възстановяването на Ирак. Досега са обещани 1,3 милиарда долара, съобщи той.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.