Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доналд Тръмп е катастрофа за Брекзит

Великобритания не може да чака подкрепа от САЩ след развода си с ЕС

7 коментара
<i>Тереза Мей и Доналд Тръмп </i>

За най-пламенните поддръжници на Брекзит избирането на Доналд Тръмп за президент бе смесица от реабилитация и спасение. Президентът на САЩ, не по-малко от тях, също мисли, че излизането на Великобритания от ЕС е велика идея. Дори още по-хубаво - изглеждаше, че той предлага вълнуващ път за спасение. Обединеното кралство може да скочи от загниващия сал на ЕС на борда на бляскавия боен кораб на HMS Anglosphere.

Това е примамлива визия. За съжаление, тя е съвършено погрешна. Изборът на Тръмп трансформира Брекзит от рисково решение в директна катастрофа. През последните 40 години Великобритания е имала два централни стълба на външната си политика: членството в ЕС и "специалните отношения" със САЩ.

Решението за напускане на ЕС оставя Великобритания много по-зависима от САЩ точно в момент, когато Америка избра неуравновесен президент, противопоставящ се на повечето основни положения, на които е базирана британската външна политика.

По време на краткото посещение на британския премиер Тереза Мей във Вашингтон, тази неприятна истина бе частично затъмнена от дребнотемие и търговия. Решението на Тръмп да върне бюста на Уинстън Чърчил в Овалния кабинет бе приветстван с робски възторг от привържениците на Брекзит. И което е още по-съществено, администрацията на Тръмп даде да се разбере, че възнамерява да сключи търговска сделка с Великобритания веднага след развода ѝ с ЕС.

Но точно когато Тереза Мей отпътува от Вашингтон, Тръмп предизвика бурно негодувание със своята "мюсюлманска забрана", която засяга имигранти и бежанци от седем държави. След кратко извъртане, Мей беше принудена да се дистанцира от своя нов най-добър приятел в Белия дом.

Спречкването за бежанците подчертава в каква степен се сблъскват визиите на Мей и Тръмп за света. Дори когато става дума за търговия – предполагаемата база за техните нови специални отношения – двамата лидери имат много различни възгледи.

Тереза Мей казва, че иска Великобритания да е първенец в глобалната свободна търговия. Но Тръмп е най-протекционистки настроеният президент на САЩ от 1930 г. насам. Това е пълен сблъсък на възгледите, който трудно би могъл да бъде замазан - ако и когато Тръмп започне да налага тарифи на чуждестранни стоки и да игнорира Световната търговска организация.

В допълнение, всяка търговска сделка с администрацията на Тръмп вероятно ще бъде трудно преглъщаема за Великобритания и би включвала спорни отстъпки за националното здравеопазване и селското стопанство.

Лидерите на Великобритания и Америка също така имат коренно различно отношение към международните организации.

Тереза Мей твърдо вярва във важността на НАТО и ООН (Великобритания е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН – един от малкото ѝ останали тотеми на статуса ѝ на велика сила).

Тръмп обаче на два пъти нарече НАТО остаряла организация и заплашва да ореже рязко американското финансиране за ООН.

Правителствата на Мей и Тръмп се разминават също така по ключовия въпрос за бъдещето на ЕС и Русия. Тръмп открито презира ЕС и неговите съветници спекулират, че той може да се разпадне. Това отразява възгледите на Найджъл Фараж и неговата партия, но не и тези на сегашното британско правителство.

Тереза Мей знае, че трудните ѝ преговори с ЕС ще станат почти невъзможни, ако страните членки смятат, че Великобритания работи активно за разрушаването на тяхната организация заедно с Тръмп.

Нейната официална позиция е, че Великобритания иска да работи със силен ЕС. Тя най-вероятно и мисли така, като се имат предвид икономическите и политическите заплахи, които могат да произтекат от един разпад.

Не на последно място сред тези заплахи би била нарастващата опасност от надигаща се Русия. Британското правителство работеше тясно с администрацията на Обама на налагането на икономически санкции спрямо Русия след анексирането на Крим. Но Тръмп вече флиртува с отмяна на санкциите.

Реалността е тази, че Великобритания сега е изправена пред американски президент, който принципно се разминава с британската визия за света. След всички пресилени усмивки в Овалния кабинет миналата седмица, правителството на Тереза Мей със сигурност знае това. Поради политически причини британският външен министър Борис Джонсън бе този, който трябваше да говори с Тръмп за перспективите за търговска сделка.

Само преди няколко месеца Джонсън казваше, че Тръмп "видно не е с ума си" и е изкусил "поразителното невежество" на света.

Ако не беше каузата за Брекзит, която Джонсън ентусиазирано подкрепя, британското правителство щеше да е в състояние да подходи подобаващо внимателно към Тръмп. Ако Великобритания бе гласувала да остане в ЕС, очевидният отговор на пристигането на проруски протекционист в Овалния кабинет щеше да е страната да се сближи повече с европейските си съюзници.

Великобритания би могла да защитава свободната търговия далеч по-ефективно с тежестта на ЕС зад себе си – и също така би могла да започне да разглежда възможностите за по-силно сътрудничество в ЕС в областта на отбраната.

Но в сегашната ситуация Великобритания е захвърлена в ръцете на американски президент, когото британският външен министър е наричал мадам.

В годините на залеза на Британската империя, някои от нейните политици се ласкаеха, че те може да бъдат "гърци за своите римляни" – предоставяйки мъдрост и опитен съвет на новата Американска империя.

Сега обаче император Нерон взе властта във Вашингтон – и британците трябва да се усмихват и пляскат, докато той пали пожари и свири, докато всичко гори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кибрит
    #7

    Добър анализ, браво! P.S. Само дето на снимката статуята на Чърчил изглежда като правена по модел на ислямска държава...

  2. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #6

    пък на мен Тръмп ми задигна 1000 лв - очаквам Медиапоол да информира и за това престъпление на Тръмп. Може ли Хилъри да отпусне и на мен някоя стипендия.

  3. edin.drug
    #5
  4. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #4

    БРитанците от години /като Германия/ прави по 2% отгоре! Това да не вие РФ. РФ-фейците преминават от тежко , но стабилно положение , към стабилно тежко .. КАЗАХ ВИ ДА ПРОДАВАТЕ Министерството на финансите предлага да се девалвира рублата с десет процента Според новите изчисления на Министерството на финансите, цена на нефта ТРЯБВА ДА ИМА среден валутен курс от 69.42 рубли за долар / /СЕГА E 60 рубли /, та федералният бюджетен дефицит да е само 3.1 на сто от БВП. Необходима и оТ фондове да се вземат 1,8 трилиона рубли. СМИ: Минфин предложил девальвировать рубль на десять процентов https://ria.ru/economy/20170131/1486847744.html

  5. Vidco91
    #3

    Новият брак на Великобритания може да бъде наречен успешен само при условие, че бившият й партньор (ЕС) се разпадне.

  6. анита хегерланд
    #2

    Тереза Мей, с нейната крещящо червена политика, влиза в разрез с консервативната част от английското общество. Чии интереси представлява тя?!

  7. Горскио
    #1

    Ох, статия от човек с име Гедеон Рахман. Повервах му, особено на твърдението, че президентът на САЩ бил неуравновесен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.