Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доналд Туск: Варшава трябва да отстъпи по въпроса за реформата на конституционния съд

0 коментара

Управляващите в Полша консерватори трябва да направят крачка назад в опитите си за реформиране на конституционния съд. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, съобщава Ройтерс и отбелязва, че Полша преминава през най-тежката си конституционна криза от десетилетия.

Изказването на Туск е необичайна намеса във вътрешната политика на Полша. Той се оттегли от премиерския пост в родината си през 2014 г., за да поеме сегашната си длъжност в Брюксел и до голяма степен странеше от вътрешните работи на Полша оттогава, добавя агенцията.

През октомври 2015 г. неговата центристка партия "Гражданска платформа" загуби парламентарните избори от евроскептичната формация "Право и справедливост" - водена от големия съперник на Туск Ярослав Качински, която в момента оглавява правителство на мнозинството.

Откакто пое властта "Право и справедливост" отмени номинациите на предишния парламент за местата в конституционния съд и измени закона за дейността му. Критиците отстояват виждането, че ако бъдат приложени, промените ще блокират работата му.

"Нямам никакво съмнение, а това не е само мое мнение, че тъкмо правителството трябва да направи крачка в този случай, и това трябва да е крачка назад", каза Туск пред полските медии в отговор на въпрос за кризата около съда по време на посещение в Арлингтън, щата Вирджиния, САЩ.

"Това означава, че правителството трябва да се откаже от ненужните - по мое мнение, действия по отношение на конституционния съд", добави той.

Опозицията в Полша е на мнение, че реформата нарушава конституцията, а самият съд отмени промените с мотива, че са незаконни. "Право и справедливост" обаче отказва да признае решението му, като на практика поставя промените в състояние на правна неопределеност.

Хиляди хора протестираха срещу реформата на опозиционни митинги, като поискаха правителството да уважи решението на съда.

Кабинетът в Полша, който бе съставен преди няколко месеца, се изправя и пред все по-голям международен натиск по този въпрос, след като Европейската комисия откри безпрецедентна процедура за върховенството на закона срещу Варшава.

Най-близкият съюзник на Полша САЩ също изразиха безпокойство, отбелязва Ройтерс.

Полският премиер Беата Шидло заяви, че е "леко разочарована" от изявлението на Туск.

"Струва ми се, че той имаше възможността да успокои този неоправдан скандал около Полша", каза тя пред полската частна телевизия "Полсат нюз". "В качеството си на високопоставен европейски политик Туск би трябвало да се стреми именно към това."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.