Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дончева: Танов е разработван в провинцията

0 коментара
Дончева: Танов е разработван в провинцията
Разговорите на шефа на митниците с представители на изпълнителната власт и с депутати са от специални разузнавателни средства (СРС) и има дело, по което Ваньо Танов е подслушван. Това заяви в четвъртък лидерът на "Движение 21" и бивш депутат от левицата Татяна Дончева.

Мисля, че делото е в провинцията. Благоевград, Кюстендил, Хасково или Свиленград са градовете, където трябва да се търси делото. Това са местата, където е съсредоточена контрабандата, обясни Дончева.

Според нея подслушването показва механизма на управление - през службите и медиите.

Дончева направи тези коментари по време на дискусия "Подслушването - начин на употреба. Утвърди ли се, узакони ли се и легитимира ли се всеобщото подслушване".

Във форума участие взе и бившият депутат от НДСВ и шеф на бившата вътрешната парламентарна комисия Минчо Спасов, който смята, че "контрабандата в момента е подпомагана от държавата, а борбата не е срещу организираната, а срещу конкурентната престъпност".

Дончева и Спасов са на мнение, че съдържанието на записите на Танов е автентично и в него има достатъчно данни за извършени престъпления от участниците в разговорите. Двамата юристи освен това са убедени, че в разговорите има данни за принуда, за неправомерно използване на СРС-та, за злоупотреба с власт, за контрабандата и за натиск при кадрови назначения.

Дончева се усъмни в твърденията на Танов и Менда Стоянова, че диалогът между тях, който РЗС оповести, е монтаж. Като излязат гласните носители, много ясно ще стане дали е монтаж, или не, защото ще си проличи, добави Дончева.

Тя смята, че едновременно е имало разработка в две служби. По думите ѝ едната е в ДАНС. Другата, за която е готова да се обзаложи, по думите ѝ, е в ГДБОП.

Няма никаква оперативна логика, нито нормативно уредена причина двете неща да текат едновременно, но са текли, каза Дончева и добави, че в ДАНС няма нищо събирано за целите на съдопроизводството.

"Разследването е текло в БОП и се е наблюдавало от прокурор, за да има такова", коментира бившият депутат. Според нея няма никаква причина и прокуратурата две седмици да прави проверка по случаите със записите, която се прави за 1 час.

Татяна Дончева силно се съмнява това да не е станало, тъй като работата по такива дела, по които се подслушват хора от висшата администрация, е "абсолютно изключено да не е информиран главният прокурор". Според Дончева мълчанието до момента на държавното обвинение прави много странно впечатление.

Според бившия шеф в ДС Цвятко Цветков към списъка с градовете, където може да е делото на Танов, трябва да се допълнят Русе и Велико Търново.

Той смята, че записите са проведени от ГДБОП и по всяка вероятност това е работа на Станимир Флоров (директорът на ГДБОП – бел.ред.)

Татяна Дончева освен това призова да се провери "дали тези СРС-та, които се намират на техническите магнитни носители са постъпили в прокуратурата и на другите места, където са заявени."

Тя посочи, че Цветан Цветанов е единственият човек, който слага последен подпис и получава първи материалите от СРС-тата  и ако има човек, в който се съединява информацията, на едно място, това е този човек.

"Трябва да се види, постъпила ли е информация на хартиен носител, адекватна на това, което е технически записано по делото с резследването при онова момче в БОП, в прокуратурата по нейното дело и в ДАНС. Защото ми се струва, че тук някъде нещата могат сериозна да се разминат и да се окаже, че служба ДОТИ (службата в МВР, която извършва подслушването) и Цветан Цветанов знаят това, което се съдържа, но останалите хора по веригата не”, смята Дончева, бивш член на парламентарната вътрешна комисия.

Тя даде и своя анализ за сегашното положение: “Механизмът за управляване чрез МВР и спецслужбите не е просто като се експонира Цветан Цветанов нон стоп, или като се правят операциите на МВР, дори най-смешните, централна тема в новините и заемащи основно място в медиите. Механизмът за упражняване на властта, който съществува днес и се провежда, е един безогледен натиск чрез инструментите на МВР и специалните служби върху всички ключови фигури в държавата, които имат престиж и умение да формират обществено мнение в друга посока – нежелана от властта."

Според лидера на "Движение -21" сега журналистиката е подложена на натиск, на какъвто не е била подлагана от двайсет години насам.

"Винаги е имало поръчки и влияние на властта върху медиите, говоря след 95-та година поне, но такава тотална преса и централизация имаше преди 10 ноември 89-та година. Мисля, че сегашното управление е на път да постигне медийна среда характерна за късния соц и да отиде така в края на годината на местни и президентски избори”, допълни тя.

Минчо Спасов смята, че вече сме в ситуацията, в която конят е отишъл в реката и сега трябва да се направи възможното да се помогне на държавата да се измъкне, защото, по думите му, в реката до шията е не само ГЕРБ, но и България. 

Според него има варианти за излизане от ситуацията, като единият е ГЕРБ да направят крачка назад и да признаят грешката, че закриха Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, назначено от предходния парламент. Да го възстановят и да назначат там независими експерти, юристи без политическа окраска, призова Спасов.

В момента има подкомисия в парламента, която следи за контрола върху СРС.

Минчо Спасов призова за промени в Закона за отговорността на държавата за вреди причинени на граждани, като се предвиди и солидарна имуществена отговорност на служител, който е разпоредил незаконното подслушване. "В момента хората, които извършват тези безобразия не носят никаква отговорност", мотивира се той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.