Броят на донорите на стволови клетки у нас е крайно недостатъчен, сигнализираха в сряда водещи специалисти по време на кръгла маса по проблема.
Националният консултант по имунология и началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница проф. Елисавета Наумова съобщи, че броят на донорите в българския регистър е под 3000. А за да могат българските пациенти да се възползват пълноценно от публичната банка, донорите трябва да достигнат поне 10 хиляди. За сравнение публичната банка на Германия разполага със седем милиона донора.
“За разлика от донорството на органи, където е трудно и тежко да бъдат убедени близките на пострадал, че той вече е донор и че, дарявайки, ще помогне на непознати хора, ще спаси живот и ще промени съдбите на цели семейства, по-постижимо и по-лесно е да убедим хората да дарят част от своята кръв, от своя костен мозък или да позволят взимането на кръв от пъпната връв. Пътят е информираност и публичност“, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.
По думите му пътят за убеждаване на хората, че трябва да станат донори, е чрез разяснения, че процедурата за взимане на кръв е минимално инвазивна и минимално болезнена, че при процедурата за костен мозък практически също не съществува риск за здравето на човека, че при взимането на кръв от пъпна връв се иска само съгласие, а по този начин могат да бъдат спасени човешки животи.
Директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов има амбицията да направи център за трансплантация на стволови клетки в болницата, който да включи публичната банка за клетки и клиниките по имунология и хематология. По думите му при реализирането на този проект у нас ще се правят много повече трансплантации на стволови клетки и на пациентите няма да им се налага да ги осъществяват в чужбина.
Извършваните трансплантации на стволови клетки у нас сега са между 20 и 30 на година, което е крайно недостатъчно.
Зам.-министър Ненков заяви, че се търсят възможности за подкрепата и финансирането за реализирането на този център.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Уважаеми господин vmom,
Изглежда не сте разбрали правилно причината, поради която не сте могли да реализирате желанието си за даряване. Но това, което пишете не е вярно.
1. Националната публична донорна банка за стволови клетки и костен мозък в УМБАЛ "Александровска" работи включително и с частни болници, стига те да се съгласят да сключат договор за съвместна дейност с УМБАЛ "Александровска". Има такива.
2. Готовността Ви да заплатите процедурата не може да се осъществи не защото трябва "да гарантирате" …
каквото и да е (особено клинично процедурата??), а защото дарителите не може да плащат. Такива са законите.
3. Без договор - няма дарение (биологичен материал), излязло от съответната болница. Без желание за сключване на договор от болницата, в която става раждането - Вашето желание остава неудовлетворено.
4. Кръглата маса е инициирана именно заради проблемите на донорството, не е персонална отговорност на един професор "да осигури нормална процедура за даряване", това трябва да бъде следствие от държавна политика. Именно по тази причина се търси подкрепа от институциите, затова и участници в дискусията бяха заместник-министърът на здравеопазването,председателят на Комисията по здравеопазване към НС,изпълнителният директор на ИАТ, представители на НЗОК, БЛС, трансплантационните центрове и др. Необходими са промени, за да има оптимално работеща процедура.
Уви, когато потенциалните дарители остават разочаровани, често се настройват негативно. По-добре е не да използваме редовния израз "това е типично по български", а вместо това да потърсим начини всички структури и звена, които биха имали отношение към донорството, действително да работят активно за неговото осъществяване.
Изключително съм възмутен от изкаването на проф. Наумова.
Преди 3 месеца ми се роди дете. Имах най-добрите намерения да даря стволовите клетки в публична банка, защото вярвам че те са крайно неефективни за използване от детето, от което са взети. Можете да прочетете доста материали по темата в интернет.
Свързах с въпросната публична банка и обясних желанието ми 2 седмици преди разждането. Уви, типично по български се оказа абсолютно невъзможно даряването, защото публичната банка не работела с частни …
клиники! След изразяване на готовност да заплатя изцяло процедурата се оказа също невъзможно, защото трябвало да гарантирам, че ще се изпълни правилно административно и клинично процедурата, а това не било лесно?!
Като алтернатива се обърнах към частната банка, която работи с клиниката където беше планувано раждането и обясних, че желая да пусна безвъзмезно тези стволови клетки за нуждаещо се детенце. Оттам ми казаха, че това е НЕЗАКОННО, защото попадало с търговия с органи и тъкани.
Пожелавам на проф. Наумова първо да осигури нормална процедура за даряване, а след това да се чуди, защо дарителите са толкова малко!